LEVICE. Prejavuje sa silným záchvatmi kašľa a dusením, ktoré môžu trvať týždne aj mesiace. U malých detí môže viesť až k zmodreniu.
Na šírenie čierneho kašľa upozorňujú slovenskí hygienici. Po zavedení povinného očkovania v 50. rokoch sa vyskytoval len sporadicky, počet prípadov v ostatných rokoch rapídne stúpa. Za prvé dva mesiace tohto roka evidujú až 123 chorých.
Výrazný nárast hlásili v uplynulých týždňoch Česká republika, kde majú už tritisíc chorých, ale aj Belgicko a Chorvátsko.

Zhoršujúci sa priebeh môže vyústiť do vážnych komplikácií až smrti. U našich západných susedov zaznamenali prvý tohtoročný prípad. Čiernemu kašľu podľahol muž z vekovej kategórie nad 55 rokov.
Šírenie ochorenia pripisujú odborníci nižšej zaočkovanosti. Vykonáva sa už v ranom detstve a opakuje sa po približne desiatich rokov. Mnohí dospelí netušia, že toto preočkovanie ich už nechráni. Odborníci apelujú na ľudí, aby zvážili možnosť dať sa preočkovať.
„Odporúčame rodičom, ktorých deti neboli proti týmto ochoreniam očkované v rámci pravidelného povinného očkovania, aby kontaktovali príslušného pediatra a prediskutovali možnosť ich očkovania,” vyzýva Tatiana Červeňová, hlavná hygienička.

S teplým počasím toto bakteriálne ochorenie nevymizne ako napríklad chrípka. Tá má vírusový pôvod.
Ďalej sa dočítate aj:
- aké má príznaky čierny kašeľ,
- akými vážnymi stavmi si pacient prechádza,
- kedy a spolu s čím sa očkuje proti čiernemu kašľu,
- kedy sa možno preočkovať.
Ochorenie, ktoré netreba podceňovať
Baktéria Bordetella pertussis sa naviaže na sliznicu dýchacích ciest a vyvoláva zápaly s nadmernou tvorbou hlienu.
„Čierny kašeľ je závažné infekčné ochorenie, ktoré v niektorých prípadoch môže skončiť aj smrťou,“ hovorí Zuzana Gunárová, vedúca oddelenia epidemiológie RÚVZ v Leviciach.
V priebehu minulého roka levickým hygienikom nahlásili sedem sporadických ochorení na čierny kašeľ. Najviac ich bolo vo vekovej skupine nad 65 rokov.
V tomto roku evidujú štyri ochorenia. „Najvyššia vekovošpecifická chorobnosť je zaznamenaná vo vekovej skupine 35-až 44-ročných. V klinickom obraze u všetkých chorých dominoval dlhotrvajúci dráždivý, záchvatový kašeľ,“ priblížila epidemiologička.
Z desiatok sú stovky prípadov ročne
Údaje v najväčšom okrese kopírujú celoslovenskú štatistiku. Do konca februára bolo zachytených 123 prípadov, a to v každom kraji Slovenska a v každej vekovej skupine. Najviac postihnutou je kategória 0-ročných detí.
Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR vzostup chorobnosti zaznamenali v rokoch 2009 až 2015. Rádovo išlo o desiatky až stovky prípadov.
Nastúpili roky 2019 a 2020 a počty sa vyšplhali na 700 ochorení ročne. „Oproti päťročnému priemeru je to nárast o 85 percent,“ tvrdia hygienici.
Pacient sa dusí
Čierny kašeľ (divý kašeľ, pertussis) je vysoko infekčné ochorenie postihujúce dýchacie cesty, spôsobuje vážne záchvaty kašľa. Tieto môžu pretrvávať minimálne dva týždne, ale aj dva mesiace. V najhoršom štádiu ich môže byť aj niekoľko desiatok počas dňa a noci.
Patrí k najzávažnejším ochoreniam detského veku.
„U detí do jedného roka máva dramatický priebeh, deti majú záchvaty kašľa náhle, často hlavne v noci, pri kašli sčervenejú až zmodrejú a dusia sa,“ opisuje Gunárová priebeh ochorenia.
Medzi ďalšie komplikácie patria sekundárne infekcie, ktoré najčastejšie vedú k zápalu pľúc, ďalej encefalopatia - poškodenie nervového systému, vrátane mozgu, bakteriálnymi toxínmi a nedostatočnými dodávkami kyslíka pri záchvatoch kašľa. Prejavuje sa poruchami správania, vedomia a kŕčmi.

Liečba sa podľa slov epidemiologičky riadi štádiom ochorenia a vekom pacienta: „Prvou voľbou je použitie makrolidových antibiotík. S liečbou je dôležité začať čo najskôr. Jej dĺžka je individuálna, od niekoľkých dní až po niekoľko týždňov.“
Odporúčajú preočkovanie
Pôvodcom kvapôčkovej infekcie je baktéria Bordetella pertussis. Prameňom pôvodcu nákazy je chorý človek alebo nosič.
S otepľovaním sa toto ochorenie nestratí, ako je tomu napríklad u chrípky. Tá má vírusový pôvod, podobne ako covid.
Čierny kašeľ bol rozšírený najmä v minulosti. Eliminovalo ho očkovanie v 50. rokoch.
V ostatných rokoch sa proti čiernemu kašľu očkuje na Slovensku povinne, v rámci očkovania hexavakcínou, ktorá je proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, detskej obrne, hemofilovým nákazám a žltačke typu B.
Základné očkovanie pozostáva z troch dávok očkovacej látky. Prvá dávka sa podá v treťom mesiaci života dieťaťa, druhá dávka o dva mesiace a tretia dávka o šesť mesiacov po druhej dávke. Ďalej sa vykonáva preočkovanie v šiestom a trinástom roku života.
„Preočkovanie proti čiernemu kašľu je možné v dospelosti v rámci pravidelného očkovania proti tetanu, existujú totiž kombinované očkovacie látky. O možnostiach preočkovania proti čiernemu kašľu sa treba informovať u svojho všeobecného lekára,“ odporúča levická epidemiologička.
Aký priebeh má čierny kašeľ:
V prvom štádiu prebieha čierny kašeľ pod obrazom prechladnutia, sprevádza ho mierne zvýšená teplota, únava, nechutenstvo, nádcha, kýchanie, mierny, neproduktívny a občasný kašeľ.
Pre druhé štádium sú typické nočné záchvaty suchého, dráždivého kašľa trvajúci minimálne dva týždne, ale môže trvať aj dva mesiace. Záchvatov môže byť v najhoršom štádiu aj niekoľko desiatok, čo znemožňuje spánok a človek sa postupne stáva celkovo vyčerpaný. Chorý sa medzi kašľaním nestíha ani nadýchnuť, čo zasa vyvoláva ďalšie kŕčovité sťahy na pľúcach z nedostatku kyslíka.
Tretie štádium je štádium uzdravovania, tzv. rekonvalescencie – záchvaty kašľa ustupujú v priebehu niekoľkých týždňov. Zdroj: ÚVZ SR