LEVICE. Polícia varuje ľudí pred podvodnými portálmi. Na sociálnych sieťach sa môžu začať objavovať s nastávajúcou letnou sezónou. Ponúkajú podozrivo lacné zájazdy a dovolenky. V minulosti Slovákov pripravili o tisíce eur. Do Dominikánskej republiky či na Kubu neodleteli.

Na podvodné praktiky upozorňuje aj Slovenská asociácia cestovných kancelárií. Vedú ju k tomu skúsenosti z nedávneho obdobia.
Slovenská obchodná inšpekcia zverejnila v marci rizikové cestovné kancelárie. Uvádza tiež zoznam slovenských kancelárií, ktoré tu majú sídlo. Je ich vyše šesťsto. Spotrebiteľ si vie overiť, či cestovka, s ktorou chce uzatvoriť zmluvu o zájazde a zaplatiť zaň, má poistenie insolventnosti.
Schovávajú sa za doménu .sk
„Aby si namiesto vás neužívali dovolenku podvodníci, dávame vám do pozornosti, že v najbližšom období môžu na sociálnych sieťach pôsobiť portály slnkomore.sk, toptours.sk, v-tours-international.com ponúkajúce lacné zájazdy a dovolenky, pri ktorých existuje dôvodné podozrenie, že ide o podvodné portály,“ informovala včera bratislavská polícia.
Ďalej sa dočítate aj:
- Ktoré portály radia medzi rizikové,
- prečo si dávať väčší pozor pri ponuke na sociálnej sieti,
- ako odlíšiť renomovanú kanceláriu od podvodnej,
- aké sú podvodné postupy pri predaji zájazdu.
Na sociálnej sieti pridala aj názvy ďalších podvodných portálov, ktoré sa môžu opätovne vrátiť na scénu: nazajazd.sk, kamideme.sk, dovolenka25.sk, travelsk.sk.
„Prostredníctvom portálu www.oddychuj.sk bolo na prelome rokov 2022/2023 podvedených viac ako sto Slovákov, ktorí prišli o tisíce eur,“ odôvodnila polícia.
Slovenská obchodná inšpekcia rozšírila zoznam o ďalšie rizikové portály: hotelbeds.sk, travelgo.sk.
Zájazdy ponúkali za polovičné ceny
Na webový portál www.travelsk.sk upozornila cestujúcu verejnosť v závere roka aj Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA). Podľa jej slov nápadne pripomína existujúceho, spoľahlivého a dlhoročného slovenského predajcu zájazdov.
„Skutočnosti smerujú k tomu, že ide o podvodné konanie pravdepodobne zahraničného subjektu s veľmi nejasnou vlastníckou štruktúrou,“ zverejnila na webovej stránke vlani v novembri.
Podľa jej slov je cieľom vylákať od dôverčivých klientov peniaze za nákup podozrivo lacných zájazdov, ktoré sa v skutočnosti nikdy nezrealizujú.
Podvod sa podľa asociácie uskutočnil tak, že portál predával zájazdy renomovaných cestovných kancelárií, ale bez akéhokoľvek právneho vzťahu medzi cestovnými kanceláriami a portálom. Ponúkal ich za takmer polovičné ceny.