LEVICE. Na levický urgent dnes ráno priviezli pätnásť osôb. Pri dopravnej nehode autobusu s cisternou utrpeli rôzne závažné poranenia. Najviac zraneného muža sa napriek 20-minútovému oživovaniu nepodarilo zachrániť.
Nehody s vyšším počtom zranených osôb sa stávajú na našich cestách. V novembri 2019 zomrelo na zlatomoravskej ceste po zrážke autobusu s nákladným autom dvanásť ľudí, ďalší boli zranení.
Dnešná nehoda bola len fiktívna, súčasťou pripraveného scenára. Preveriť mala pripravenosť záchranného systému a personálu pri hromadnej udalosti. Zapojení zdravotníci a nemocnica dostanú spätnú väzbu, či postupovali správne a čo možno vylepšiť.
Nácvik v levickej nemocnici sa konal v reálnych priestoroch urgentného príjmu, počas plnej prevádzky. V čase príjazdu vozidiel tu pristál záchranársky vrtuľník s dieťaťom na palube, ktoré sem transportovali z banskobystrickej nemocnice.
Na urgente boli všade zranení
Záchranárske autá smerovali z miesta zinscenovanej nehody na urgentný príjem levickej nemocnice.
Keď ide o život
"Aj keď je len polpercentná šanca, musíme urobiť všetko," hovorí záchranár František Glončák.
Už predtým, na mieste udalosti, prešli účastníci prvým triedením podľa závažnosti zranenia, dostali triediace kartičky, boli farebne označení a ošetrili ich.
So zlomeninami a traumatologickými poranenia ich prevážali do zariadenia. Úlohy pacientov sa zhostili figuranti, prevažne zamestnanci nemocnice.
„Tu na urgentnom príjme dochádza k opakovanej retriáži, aby sa zistilo, kto je na tom najhoršie,“ opísal rušné dianie Miroslav Nagy, hlavný inštruktor edukačného a tréningového centra Agel Merea. Súčasne sem dorazilo viacero záchranárskych vozidiel, ďalšie boli na ceste z miesta nehody.
Bojovali o život muža
Najhoršie bol na tom muž so závažným krvácaním do brucha. Pripravovali ho na röntgen, začal ale kolabovať. Tím primárky oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny musel začať s oživovaním.
Ďalej sa dočítate aj:
- aké následky na zdraví mala nehoda,
- prečo sa skomplikovala resuscitácia zraneného muža,
- čo sa dialo po úmrtí,
- čo budú vyhodnocovať po nácviku.
Záchranár, ktorý dohliadal na postup zdravotníkov, dal pokyn, aby figuranta vymenili za figurínu a v činnosti pokračovali. Monitor životných funkcií prestal vykazovať aktivitu srdca. Pacienta intubovali, aby zaistili priechodnosť dýchacích ciest. Nastala zástava srdca. Použili reálny defibrilátor. Počas masáže srdca dali pacientovi niekoľko dávok adrenalínu a atropín.
„Nepotrebujete vystriedať? Som slúžiaca lekára z ambulantnej pohotovostnej služby. Práve nemáme pacientov na ABS, tak som dobehla,“ ponúkla sa doktorka Viktória Verebesová. Ako neskôr povedala, je všeobecnou lekárkou a z nemocnice dostali ponuku zúčastniť sa cvičenia: „Rada sa učím nové veci, tak som to využila.“
Prišiel telefonát, že operačka je voľná. Členky tímu pokračovali s masážou srdca. Striedali sa po tridsiatich stlačeniach hrudníka. Životne dôležité funkcie sa im ani po dvadsiatich minút oživovania nepodarilo obnoviť. Muž exitoval.
Pod plachtou
Dohliadajúci záchranár sa zaujímal, ako ďalej naložia s pacientom.

„Ukončenie resuscitácie s časom 9:17. Personál sa postará o pacienta. Necháme všetky vstupy – kanyly, cievne vstupy, ktoré sme zaistili. Pacienta zakryjeme, označíme kartičkou s číslom, pretože nepoznáme jeho meno. Dve hodiny ho tu necháme zotrvať, ak miestnosť nebudeme potrebovať. Ak ho ale potrebujeme, pacienta odsunieme do boxu. Vypíšem dokumentáciu, bude potrebné vykonať súdno-lekársku pitvu a oznámiť príbuzným,“ reagovala primárka.