BRHLOVCE, LEVICE. V zime teplejšie ako vonku, v lete príjemný chládok. Obydlia vytesané do skaly na jednej ulici sú raritou. Názory na to kedy vznikli a na čo vlastne pôvodne slúžili, sa rôznia. Ešte donedávna boli trvalo obývané.

Usadlosť s číslom 142 v časti Šurda získala v roku 1993 medzinárodné ocenenie Europa nostra za záchranu a reštauráciu architektonickej pamiatky.
Za kuriozitou prichádzajú návštevníci z celého sveta. Tento rok ale expozíciu Tekovského múzea po zimnej pauze ešte neotvorili. Sprístupnia ju o čosi neskôr, po dokončení stavebných úprav. Prvé podujatie tu má byť v máji.
Ako zo seriálu z doby kamennej
Filmári v obydliach
V roku 2018 skalné obydlia v časti Nový dvor využili filmári. Natočili tu interiérové scény do krátkej snímky zo sveta Hviezdnych vojen. Voľné pokračovanie kultovej série s názvom One day I´ll become sa odohráva na planéte Tatooine.
Už predtým využili kulisy kamenných obydlí pre natočenie rozprávky Zlato, čary a láska. Hereckých rolí, kamery aj réžie sa zhostili ochotníci z Levíc a okolia.
Brhlovce sa nachádzajú v oblasti vulkanického pôvodu. Každoročne do dediny s tromi stovkami obyvateľov príde približne 6-tisíc návštevníkov. Lákadlom sú nezvyčajné skalné obydlia. Pripomínajú legendárny animovaný seriál o Flinstonovcoch z doby kamennej. Brhlovské obydlia sú staré, ale najmä skutočné.
Mohutná skala má vyše desať metrov. Z južnej strany pred ňou sú vedľa seba vystavané domčeky. Trvalo obývané boli ešte v 70. rokoch minulého storočia.
Letmý pohľad do dvora mnohých návštevníkov ešte viac prekvapí: staré vidiecke stavby pokračujú smerom ku skale, kde sa múry strácajú pod masívom. Kto vojde dnu, zistí, že stojí v priestoroch v skale. Taká je napríklad aj kuchyňa s funkčnou studňou v kamennej podlahe. Hlboká je sedem metrov. Zaujímavé sú aj komíny - prechádzali celým masívom a ústia na jeho povrchu.
Ako v skalách bývali
„Skalné obydlie je obvykle vytesaná izba a viacero samostatných hospodárskych priestorov, ako sú maštaľ, komora, šopa, pivnica, letná kuchyňa,“ približuje Adam Uhnák, etnograf tekovského múzea.
Do pivníc v skale sa vchádza priamo z izby alebo kuchyne. Niektoré miestnosti sú v dvoch podlažiach nad sebou.
Priečky aj múry, do ktorých vytvorili okná a dvere, majú polmetrovú hrúbku.
Ďalej sa dočítate aj:
- o teóriách, či obydlia vznikli ako skrýša pred Turkami alebo bývanie pre chudobných,
- za akých okolností sa obydlia písomne spomínajú v 18. storočí,
- ako si v usadlosti ocitla garáž,
- prečo bola pod prednou izbou maštaľ,
- aké podujatie bude prvé v tejto sezóne v expozícii.
Starí Brhlovčania využívali vyhĺbené dutiny najčastejšie na hospodárske účely. Vďaka tepelnoizolačným vlastnostiam vulkanického tufu tu boli v lete aj v zime ideálne podmienky na uskladňovanie. Hornina neprepúšťa povrchovú vodu, neprijíma vlhkosť z ovzdušia, je pórovitá, ale zároveň aj dostatočne pevná.

Z kameňa stavali v celom okolí
Mäkký tuf sopečného pôvodu predurčoval na pomerne ľahké tesanie do skál. Prebytočný kameň vyťažený pri hĺbení používali obyvatelia na stavbu domov alebo ho predávali do okolitých dedín.