LEVICE. Do vynovených priestorov bývalej židovskej školy vstúpili prví návštevníci. Obnova schátraného objektu trvala jeden a pol roka a stála 1,2 milióna eur. Priniesla aj nečakané odhalenia.
Budovu postavili v roku 1935, na svoju dobu išlo o moderný objekt, v ktorom nechýbali splachovacie záchody, čistiaca stanica či systém chladenia pod strechou.
Židovská škola má za sebou pohnutú minulosť. Pôvodný zámer vzdelávania vydržal len krátko. Počas vojny sa stala súčasťou geta. Zhromažďovali tu židovských obyvateľov z Levíc a okolia a odtiaľto ich transportovali do táborov.
Od roku 2015 je národnou kultúrnou pamiatkou. Obnovou mesto získalo priestor na kultúrno-spoločenské a vzdelávacie činnosti. Bude tu aj Centrum tolerancie. V židovskom kalendári je aktuálne rok 5784.
Postavili ju za jeden rok
Staršej a strednej generácii Levičanov sa s bývalou židovskou školou spájajú spomienky na časy, keď tu drali lavice. Po vojne sa tu vystriedalo niekoľko škôl.

„Budova bola presne taká ako teraz, ale zhumplovaná. Rozdiel je veľký, teraz je krásne vynovená,“ porovnal Ladislav Ürge počas otváracieho dňa 23. apríla.
Do vtedajšej Druhej osemročnej strednej školy sem chodil v 50. rokoch. Levičan si pamätá na riaditeľa pána Muchu a aj na školský dvor, kde žiaci trávili prestávky.
O pár rokov neskôr tu pôsobila 3. základná škola. „Stále sme sa sťahovali, nemali sme priestory. Asi rok sme chodili aj sem, bolo to v školskom roku 1960-61,“ pridala Katarína Holbová.
Ďalej sa dočítate aj:
- Čím bola nová budova židovskej školy výnimočná,
- ako sa jej dotklo temné obdobie vojny,
- ktoré pôvodné časti ostali aj po 90 rokoch zachránené,
- na aké podujatia sem budú môcť chodiť návštevníci.
Bola vtedy šiestačkou. „V triede nás bolo 32 detí,“ vracia sa seniorka šesťdesiat rokov dozadu. Rozhliada sa po jednej miestnosti na prízemí židovskej školy. Či to bola jej trieda alebo niektorá iná na poschodí, to si už nevybavuje.
Najviac pamätníkov na školské časy strávené v tejto budove, je medzi strednou generáciou.
Od roku 1967 tu boli učebne strednej ekonomickej školy, dnešnej obchodnej akadémie. Stojí na druhej strane cesty, oproti synagóge a židovskej škole.