KOŠICE. Krčná, hrudníková, drieková časť, kríže, kostrč. Bolesť chrbtice sa môže prejavovať v rôznych jej častiach. Následkom je tŕpnutie rúk, nôh, bolesť hlavy, závrate a ďalšie príznaky. Človeka obmedzia alebo až vyradia z činnosti.
Zdravotné komplikácie môže privodiť práca s krompáčom, prechladnutie či mobil.
Kým v minulosti sa chrbát pripomínal ľuďom vo vyššom veku, dnes trápi tridsiatnikov. Dôvodom je sedavá práca a jednostranné zaťaženie.
Bolesti chrbta ale môžu maskovať aj prebiehajúce ochorenie orgánov či nádorové, reumatické i vírusové ochorenia.
Podľa lekára Viktora Tobákoša obzvlášť obozretní treba byť pri deťoch, ktoré si sťažujú na chrbát. Znamenať môže závažné ochorenie, preto treba urgentne hľadať príčinu.
Ortopéd z Kliniky muskuloskeletálnej a športovej medicíny Nemocnice Agel Košice – Šaca povedal viac o bolestiach chrbta, ich príčinách, liečbe, operačných zákrokoch a tiež najčastejších chybách, ktorých sa ľudia dopúšťajú v rámci samoliečby. Okrem iného vysvetlil, kedy si vieme pomôcť chladením a v ktorých prípadoch sa mu vyhnúť a boľavému chrbtu uľaviť suchým teplom.
Aké nesprávne návyky máme, akých chýb sa najčastejšie dopúšťame a privodíme si boľavý chrbát? Dá sa povedať, že približne v akom veku sa pacienti prvý raz stretávajú s takýmto zdravotným problémom?
Nesprávne návyky sú dané naším životným štýlom - písanie, čítanie alebo práca na počítači v sede alebo v ľahu - vedú automaticky k rôznym nefyziologickým pozíciám pre chrbticu. Avšak aj dvíhanie bremien a ťažká fyzická práca, pri ktorej sa predkláňame, má výrazne negatívny vplyv na chrbticu. Takisto k bolestiam chrbta môže viesť aj nevhodná obuv a vysoké podpätky. Bolesť chrbta postihuje predovšetkým ľudí po 30. roku života.
Bolesť chrbta u detí je alarmujúci príznakom, ktorý môže znamenať prejav závažnejšieho ochorenia. Lekár musí pri každom vyšetrení pacienta brať do úvahy všetky možné príčiny. Od banálnych, ako je bežné seknutie v krížoch, až po nádory, metastázy, roztrhnutie medzistavcovej platničky, posuny stavcov alebo infekcie chrbtice. A toto všetko musí lekár odhaliť včas presne a šikovne.
Príčinou bolesti chrbta môže byť ale napríklad aj prechladnutie, fyzické preťaženie či zápaly. S čím prichádzajú pacienti najčastejšie k ortopédom?
Najčastejšie pacienti prichádzajú s bolesťou v postihnutom úseku chrbtice alebo aj s prejavmi dráždenia nervov, ktoré odstupujú z miechy a môžu byť utlačené v mieste výstupu z miechového kanála. Tak je potom možné, že pacient s postihnutím krčnej chrbtice nemá len bolesti v oblasti šije, ale má aj bolesti hlavy, alebo bolesti ramena a celej hornej končatiny.
Ďalej sa dočítate aj:
- čo pomôže pri samoliečbe v počiatočnom štádiu bolesti chrbta a čoho sa vyvarovať,
- vyšetrenia na akých prístrojoch podstúpia pacienti,
- aké operatívne zákroky sa využívajú v liečbe,
- čo pri degenerácii platničky,
- ktoré profesie prichádzajú častejšie k ortopédom,
- aké ochorenia môžu signalizovať bolesti chrbta,
- ako si chrbát udržať v kondícii.
Problémy hrudnej chrbtice sa môžu manifestovať bolesťami hrudníka a ochorenia driekovej chrbtice sa môžu prejavovať bolesťami ktorejkoľvek časti dolnej končatiny. Pre dráždenie nervov v chrbtici je typické, že ide o elektrizujúce bolesti, brnenia, „behanie mravcov“, ktoré sú v istých pásoch, tak ako danú oblasť nerv zásobuje.

Ťažkou úlohou lekára zostáva prísť na to, či je bolesť v končatine spôsobená bolesťou kĺbu, alebo je to iba následok dráždenia nervov a zdrojom bolestí je chrbtica.
Pomôže pri prvých príznakoch bolesti samoliečba?
Samoliečba pri bolestiach chrbtice zaberá v závislosti od príčiny bolestí chrbtice, najčastejšie sa v prvých hodinách od pozorovania príznakov začínajú užívať nesteroidné antiflogistiká - protizápalové lieky. Vyžaduje sa prísny vertebrogénny režim: pokoj, suché teplo, nie horúci kúpeľ a horúca sprcha, lebo tie skôr ťažkosti pohoršia, nákrčník, masáže v prípade, ak nevystreľuje bolesť do končatín - v opačnom prípade masér alebo chiropraktik môže bolesti a ťažkosti zhoršiť.
Strečingové cvičenia, krémy a náplaste v teplom prevedení s kapsaicínom v prípade svalového spazmu a bolestiach nezápalového charakteru, v tomto prípade chladenie spôsobuje zhoršenie stavu.
Chladenie a studené privíta chrbát pri zápalovom procese a po fyzickom preťažení a svalovej horúčke.
Kedy by sme mali pri boľavom chrbte vyhľadať lekársku pomoc?
Ak bolesť neustupuje po bežných liekoch proti bolesti a ovplyvňuje náš život, tak by sme mali vyhľadať lekára. Nakoľko sa ochorenia medzistavcovej platničky a chrbtice prejavujú bolesťou, tak pacienti na vyšetrenie prichádzajú zvyčajne včas. Skôr závisí na umení lekára diagnostikovať závažný stav včas, pretože nie každý, koho zabolí chrbát, musí absolvovať MRI vyšetrenie.
Aké vyšetrenia sa využívajú pri diagnostike a liečbe ochorení chrbta?
Počas diagnostiky bolestí chrbta v prvom rade dochádza k rozhovoru lekára a pacienta, nasleduje vyšetrenie pacienta. Základom sú zobrazovacie metódy.