LEVICE. Laboratórne testy potvrdili sedem prípadov afrického moru ošípaných v najväčšom okrese Slovenska. Nákazlivé ochorenie preukázali od začiatku roka u uhynutej diviačej zveri.
Zatiaľ posledný údaj je z 26. apríla. V katastri obce Rybník našli uhynutú samicu. Mor ošípaných zaznamenali veterinári aj v okolí Devičian a opakovane v Pukanci a Novej Dedine.

Regionálnej veterinárna a potravinová správa (RVPS) Levice nariadila opatrenia pre poľovné združenia, listy dostala aj dvadsiatka obcí. Pre obyvateľov severnej časti okresu platí zákaz vstup do lesov. Zamedziť sa tak má plašeniu zveri, jej migrovaniu a ďalšiemu šíreniu nákazy.
Ďalej sa dočítate aj:
- v ktorých obciach platí zákaz verejnosti vstupu do lesa,
- aká je výška pokuty pri nedodržaní ohlasovacej povinnosti úhynu,
- dokedy budú platiť opatrenia.
Chovatelia domácich ošípaných sú povinní ihneď nahlásiť úhyn. Inak im hrozí niekoľkotisícová pokuta.
Na Slovensku africký mor ošípaných tento rok potvrdili v 65 vzorkách. V krajine sa šíri od júla 2019, kedy bol zaznamenaný prvý prípad.
Ide o vysoko nákazlivú vírusovú chorobu, ktorá má rýchly priebeh. Vo väčšine prípadov končí smrťou postihnutého zvieraťa. Na človeka nie je prenosná. Vo veľkochovoch ošípaných môže spôsobiť značné ekonomické straty. V roku 2008 museli napríklad utratiť tisícky zvierat na farme v Dolných Semerovciach.
Na mape Slovenska
Určené obce:
V zmysle nariadenia Komisie (EÚ) 2023/594, ktorým sa stanovujú opatrenia na kontrolu afrického moru ošípaných, je vymedzená infikovaná oblasť PII ako územie obcí v okrese Levice: Kozárovce, Mochovce, Nový Tekov, Malé Kozmálovce, Veľké Kozmálovce, Tlmače, Rybník, Hronské Kosihy, Čajkov, Nová Dedina, Devičany, Bátovce, Pečenice, Jabloňovce, Bohunice, Pukanec, Uhliská, Drženice, Žemberovce, Hronské Kľačany, Starý Tekov, Podlužany. Z toho zákaz vstupu sa vzťahuje na Rybník, Čajkov, Novú Dedinu, Devičany, Pukanec, Uhliská, Bohunice a Jabloňovce.
Najväčšia koncentrácia výskytu afrického moru ošípaných je na mape Slovenska sústredená v Štiavnických vrchoch. Lesy sú domovom diviačej zveri. Tohtoročné prípady sú napríklad z okresov Banská Štiavnica, Žarnovica, Levice.
„Od marca do dnešného dňa sme mali nájdených sedem úhynov pozitívnych diviakov,“ povedala dnes (3.5.) Anna Petrincová, riaditeľka RVPS Levice.
Upresnila, že nálezy boli v časti okresu: „Zákaz vstupu do poľovných revírov v katastroch obcí severnej časti okresu Levice bol vydaný z dôvodu výskytu afrického moru ošípaných u diviakov v niektorých poľovníckych revíroch tejto oblasti, ako aj skoršieho výskytu ochorenia u diviakov v susedných okresoch.“
Ochorenie sa šíri
Tento rok pribúdali do štatistík prípady v okolí Hronského Beňadika, Rudna nad Hronom, Tekovskej Breznice, Brehov, Banskej Hodruše, Banského Studenca, Banskej Belej, Svätého Antona.
Ochorenie v Levickom okrese prvý raz potvrdili 10. marca v katastri Pukanca. Nasledovali Nová Dedina, Devičany, Rybník.
O situácii informovali levickí štátni veterinári dotknuté obce. Infikovanú oblasť vymedzili v 22 obciach.
„Z toho zákaz vstupu sa vzťahuje na Rybník, Čajkov, Novú Dedinu, Devičany, Pukanec, Uhliská, Bohunice a Jabloňovce,“ konkretizovala riaditeľka.
Opatrenia aj pre domáce chovy
Opatrenia sa týkajú aj chovateľov domácich ošípaných. Úhyn je majiteľ povinný ihneď nahlásiť. Inak mu hrozí sankcia.