VEĽKÉ KOZMÁLOVCE. Priehradu vo Veľkých Kozmálovciach začali budovať v máji 1984. Pred 40 rokmi išlo o najväčšiu vodnú stavbu na Hrone a ostala ňou dodnes.
Meandrovité koryto nahradilo rozľahlé umelé jazero. Dôvodom bola ohlásená výstavba atómky v Mochovciach, ktorá potrebovala vodu na chladenie. Ako zdroj sa ponúkal päť kilometrov vzdialený Hron, nádrž naprojektovali s objemom približne tri milióny kubíkov.
Kozmálovská priehrada má aj ďalšie využitie: reguluje prietoky na rieke, je zdrojom vody pre zavlažovanie polí a výrobu elektriny. Vodou zásobuje umelý kanál Perec, ktorý sa začína pod haťou.
Práce trvali štyri roky. Prerušila ich povodeň. Stavba takmer štyri desaťročia chráni obce pred záplavami a dáva priestor na voľnočasové vyžitie. Podľa štátu je ale aj zdrojom ohrozenia.
Raj pre rybárov
„Rybolov, bicykel, korčule, beh,“ vymenoval starosta Tomáš Báťa aktivity, ktoré ponúka vodná plocha a jej okolie. Nádrž vo Veľkých Kozmálovciach so zatopenou plochou 63 hektárov je najväčšou vodnou stavbou na Hrone. Dlhá je dva kilometre, široká tristo metrov. Ochranné hrádze majú šesť kilometrov, na časti z nich je asfaltový chodník pre športovanie. Zákutia sú miestom na hniezdenie vtáctva.
Podľa starostu je voda ale špinavá, na hati sa hromadí odpad. Rieka ho pozbiera na ceste od prameňa pod Kráľovou hoľou v Nízkych Tatrách. Vodohospodári každoročne vyvezú tony odpadkov.
„Nie je to lákavé na kúpanie, iba ak na rybárčenie,“ hovorí. Pre rybárov je svet pod hladinou atraktívny, počas sezóny sú ich na brehoch desiatky, prichádzajú aj so stanmi a prívesmi.
Ďalej sa dočítate aj:
- ako rozhodnutie prijala československá vláda o Mochovciach a Kozmálovciach,
- aké škody zanechal divoký Hron v čase výstavby nádrže,
- čím žil šampionát motorových člnov na priehrade,
- prečo sa pred pár rokmi po dne nádrže premávali mechanizmy a akú údržbu si už vyžaduje,
- aké riziká hrozia podľa štátu.
Obec so 700 obyvateľmi ale z blízkosti významnej vodnej stavby finančne neprofituje. Neprináša jej ani príjmy z turizmu.
Prítomnosť vody využila na vybudovanie oddychovej zóny s občerstvením pre obyvateľov a návštevníkov. Nachádza sa pri futbalovom ihrisku, ktoré je pod hrádzou hrádze. K workoutovému a volejbalovému ihrisku majú v krátkej dobe pribudnúť detské prvky.
Motory na vode
Priehrada bola v minulosti miestom významného podujatia. V júni 1993 sem prišli tímy aj priaznivci rýchlych člnov z celej krajiny. Konali sa majstrovstvá Slovenska motorových člnov.
Súťažné tímy so stanmi, prívesmi, karavanmi a autobusmi s dielňami obsadili polostrov pri moste v dolnej časti Tlmáč. Rozložení boli aj na brehoch.
Podujatie sa začínalo na vode tréningmi, vyvrcholilo súťažami. Motorové člny štartovali z boxov vytýčených na brehu. Najrýchlejší pretekári si odniesli medaily.

Na čierno-bielych fotografiách atmosféru zachytil Tlmačan Jaroslav Burjaniv. Pracoval vtedy v rozhlase. „Súťaž prilákala veľa divákov a súťažiacich z celého Slovenska,“ opísal viacdňovú akciu na kozmálovskej priehrade.
Dnes sa tu objavujú rybári na loďkách, motorové člny a vodné skútre.
Výstavbu poznačila povodeň
V miestach, kde je nádrž s masou vody, mala rieka úplne iný charakter.
„Starší ľudia si spomínajú na Hron, ktorý tu mal meandrovitý tok,“ vracia sa starosta do minulosti. V pamäti majú ničivé povodne, ktoré prichádzali s topením snehu alebo po veľkých dažďoch.