LEVICE. V máji na Slovensku potvrdili 15 nových prípadov afrického moru ošípaných. Viaceré sú z oblasti Štiavnických vrchov, Tríbeča a štyri zo severu Levického okresu.

Nákazlivé ochorenie sa šíri, od začiatku roka je v slovenských štatistikách 84 prípadov. Laboratórne testy ho potvrdili u diviakov voľne žijúcich v prírode. Domáce chovy oa veľkochovy zatiaľ africký mor ošípaných obchádza. V minulosti museli veľkofarmy utratiť aj tisícky zvierat.
V dotknutých katastroch platí pre verejnosť zákaz vstupu do lesov. Zamedziť sa tak má plašeniu zveri a šíreniu nákazy, napríklad aj obuvou do domácich chovov.
Hubárska sezóna sa začala, niektoré lesy ostanú pre hubárov tabu. Za nedodržiavanie zákazu hrozí pokuta až do tisíc eur.
Diviaka ulovil za dedinou
Kde sa už teraz nedá vkročiť
"Prísny zákaz vstupu do poľovných revírov je v daných katastrálnych územiach všetkým nepovolaným osobám: Pukanec, Uhliská, Bohunice, Jabloňovce, Devičany a Nová Dedina, Čajkov a Rybník, Podlužany," povedala Anna Petrincová.
Laboratórny test vyšiel prvý raz pozitívny v najväčšom slovenskom okrese 10. marca. Uhynutú samicu diviaka našli v katastri Pukanca. Nasledovali Nová Dedina, Devičany, Rybník. K siedmim prípadom pribudli ďalšie v máji. Africký mor vykázali v štyroch vzorkách.
„Všetky diviaky boli ulovené bez zmien správania,“ povedala Anna Petrincová, riaditeľka Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Levice, o májovej štatistike. Odstreľ diviakov je kvôli ochoreniu povolený celoročne.
Jedného z posledných ulovili na poli pri Podlužanoch, v časti Richňava, kde bola v minulosti skládka odpadu. Od Levíc je vzdialené približne päť kilometrov.
Ďalej sa dočítate aj:
- Ktorá vyhľadávaná lokalita hubárov pribudne do zoznamu zákazu vstupu do lesa,
- akú vysokú pokutu môže dostať ten, kto poruší zákaz,
- dokedy bude platiť zákaz, kto o tom rozhodne.
„Poľovník bol na posede, strážime kukuricu, aby lesná zver nerobila škody. V rámci hliadkovania ulovil diviaka. Vzorku sme odovzdali na vyšetrenie a následne diviaka do kafilérie,“ opísal postup Ivan Ferenci, starosta Podlužian, ktorý je aj členom miestneho poľovníckeho združenia.
Tabule oznamujúce zákazu vstupu do lesov rozmiestnili poľovníci už pred časom. V Novej Dedine, s ktorou majú spoločné poľovnícke združenie, potvrdili v apríli africký mor. V rámci preventívnych opatrení vydali štátni veterinári v oboch dedinách zákaz vstupu verejnosti do lesa.
Podľa slov starostu na hríby k ním až tak veľa ľudí nechodí ako napríklad v Novej Dedine, kde hríby rastú.
Situáciu ale stále monitorujú.
Cestujú sem za kuriatkami
Hory v okolí Hontianskych Trstian lákajú hubárov. Do obce na pomedzi Nitrianskeho a Banskobystrického kraja chodia za kuriatkami. Sezóna sa začala, potvrdila to starostka Martina Juračová: „Na lúke pred horou stoji bežne štyri - päť áut, chodia sem aj z iných okresov. Hríbová sezóna je v plnom prúde.“

O pozitívnom výsledku na africký mor ošípaných v katastri vedela. Diviaka ulovil poľovník na posiedke. Informáciu o opatreniach zatiaľ nedostali.