LEVICE. Má zavalité, chlpaté telo a neprimerane malé krídla. Napriek tomu čmeliak dokáže lietať a spraviť veľa práce. Aj tam, kde sa včela nevie dostať.
Čmele sú neoceniteľní pomocníci poľnohospodárov, ovocinárov, záhradkárov a najnovšie sa používajú pri komerčnom opeľovaní v skleníkoch. Ak by neboli, prišli by sme o niektoré rastliny a plodiny.
Na Slovensku bolo zistených do 40 druhov. Ich početnosť a druhová rozmanitosť ale klesá. Šesť z nich sa dostalo do pripravovanej Červenej knihy ako ohrozené alebo kriticky ohrozené druhy.
Čmeľ je zákonom chránený, jeho spoločenská hodnota je 90 eur. V skutočnosti je nevyčísliteľná. Robotnice sú také usilovné, že sa upracujú k smrti.
Huňaté blanokrídlovce
V týchto dňoch, od polovice júna do polovice júla, ich vídať v záhradách častejšie. Prichádza nová generácia.
„Z hľadiska fyzikálnych zákonov by čmeliak nemal lietať. Má mohutné a ťažké telo v nepomere s malými krídlami. On to ale nevie a pokojne si lieta,“ hovorí s úsmevom entomológ Vladimír Smetana, ktorý sa v Tekovskom múzeu venuje ich výskumu.

Srsť na tele je benefitom. Môže lietať aj za mierneho dažďa a tiež v chladnejšom počasí. Zavčasu na jar tak opelí jablone či hrušky. Včely sú vtedy ukryté.
„Pokojne vylezie na ruku, aby sa zohrial, keď je uzimený,“ opisuje správanie malého tvora, ktorý je príbuzný včele.
Ďalej sa dočítate aj:
- Na ktoré kvety ho nalákate do záhrady,
- ktorú špecifickú časť tela mu môžu závidieť aj včely,
- čo spôsobilo, že sa niektoré druhy vyhynuli a zaradia ich do tzv. Červenej knihy,
- čo nám hrozí bez čmeliakov,
- ako podľa hniezda spoznáme druh čmeliaka.
Žihadlo majú iba samice a robotnice. Rovnako ako včely, môžu bodnúť. Podľa entomológa ale nemajú dôvod.
„Keď čmeľ leží na chrbte, netreba sa ho dotýkať,“ opisuje situáciu, ktorá môže viesť k bodnutiu. Samička žihadlo po bodnutí vyberie. Nezahynie ako včela.
Niektoré druhy vymizli
Výskumu čmeľov sa venuje Vladimír Smetana polstoročie v teréne. Dospel k poznaniu, že ich početnosť každým rokom klesá: „Niektoré druhy sa vytrácajú a klesá aj celkový počet jedincov.“
Pridáva príklady z okolia: „Čmeľ pruhovaný, čmeľ machový, čmeľ klamavý a čmeľ ovocný. Vyskytovali sa dosť často, teraz sú v okolí Levíc vyhynuté.“
Entomológ sa spolu so svojimi kolegami aktuálne podieľa na príprave národnej Červenej knihy ohrozených a vzácnych druhov živočíchov. Tento rok vyjde online verzia. Zaradia do nej aj spomínané štyri druhy čmeľov, ďalej niektoré včely a kutavky.
„Je to len výber, boli sme limitovaní počtom druhov,“ vysvetľuje.
Úbytok je podľa jeho slov závažnejší v Nitrianskom kraji: „Zanikajú potravné možnosti, na obrovských poliach je pšenica, vedľa kukurica. Ani včely nemajú čo jesť, potravu potrebujú od jari do jesene. Preto sú dôležité trávnaté pásy,“ tvrdí.
Vplyvom globálnych klimatických zmien sa u nás objavili nové druhy. Z južnej Európy expandujú čmeľ balkánsky a čmeľ tmavý.
„Čmeľa balkánskeho som prvýkrát videl v roku 2003. Teraz už je domáci, jeden z najrozšírenejších,“ hovorí o rýchlom udomácnení sa nového druhu.