LEVICE. Sú malé a cicajú krv. Mechanické poškodenie kože, ktoré spôsobia, môže mať nepríjemné následky. Sprevádzajú ho krvácanie z rany a hnisanie, okolie začervená.
Postihnutý väčšinou spozornie, až keď opuch a silné svrbenie trvá niekoľko dní. Prípadne sa dostavia horúčky.
Nepríjemnú skúsenosť zažívajú ľudia, ktorí sa pohybujú na miestach, v blízkosti ktorých je voda. Na príčine nie sú komáre, ale malé mušky z čeľade Simuliidae, muškovité, nazývané aj muchničky. Majú typický vzhľad, ľudia ich ale veľmi neregistrujú a nepoznajú.
Informácie zo zahraničia hovoria, že na človeka môžu preniesť ochorenie zo zvierat.
Drobný, ale zákerný hmyz
„Pocítila som uštipnutie na troch miestach na členku. Na druhý deň som ho mala opuchnutý, koža bola napnutá a červená. Krvavé ranky zahnisali. Ledva som sa obula. Noha mi doslova horela,“ opísala skúsenosť pani Jana po podvečernej práci v záhrade.
Tento rok sa s boľavými štípancami trápila už tretí raz. Následky vždy pretrvávali približne týždeň. Miesto si dezinfikovala Alpou, chladila a natierala prípravkom na uštipnutie hmyzom. „Veľmi to nepomáhalo, strašne to svrbelo.“
Ďalej sa dočítate aj:
- čím je odlišné uhryznutie muškou od štípanca od komára,
- v ktorých lokalitách a v akom čase sa muška vyskytuje,
- prečo sa nemusíme obávať, keď ju nájdeme doma,
- čo sa jej pripisuje,
- ako si ošetriť uhryznutie a okolie,
- ako sa chrániť pred touto malou muškou.
Naposledy, pred týždňom, si všimla, že okolo nej nelieta komár, ale malá muška. Mala len pár milimetrov.
O čo ide, hľadala na internete. Viac informácií bolo v češtine o muchničkách, ako v slovenčine o muškovitých. Dočítala sa, že rana sa v žiadnom prípade nemá škrabať, hoci svrbí. Predíde sa tak vzniku vážnych zápalov.
Hrbaté muchy
„V prvom rade treba podotknúť, že meno muchničky pochádza z češtiny, na Slovensku sa pre túto skupinu hmyzu používa len hovorovo. V slovenčine je správne pomenovanie mušky muškovité, Simuliidae,“ hovorí Ján Samay z Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied.
Podrobnejšie informácie poskytol spolu s ďalšími odborníkmi na mušky: Matúšom Kúdelom a Samuelom Krčmárik z katedry zoológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského.
„Vyzerajú ako drobné, zavalité a „hrbaté“ muchy. Pre laickú verejnosť na pohľad prakticky nerozoznateľné od iných skupín drobných dvojkrídlovcov, až kým neuštipnú,“ zhodujú sa odborníci na tom, čo je pre tieto drobné mušky najviac typické.

Reakcia na poštípanie býva podľa nich veľmi individuálna: „Najčastejšie postihnuté miesto opuchne, sčervenie a miesto vpichu mierne krváca. Je to spôsobené tým, že muška vypustí do rany látky zabraňujúce zrážaniu krvi, čo jej umožní nasať krv.“
Poštípanie má za následok aj pomerne silné svrbenie.
Následky môžu priviesť až k lekárovi
„U väčšiny ľudí príznaky najneskôr po niekoľkých dňoch ustúpia, u alergikov však môžu byť silnejšie a pacienti sú nútení vyhľadať lekársku pomoc. Pri liečbe sa podávajú hlavne antihistaminiká.“
Podľa vedcov sa postihnuté miesto ošetruje rovnako ako napríklad pri uštipnutí komárom: „Na rozdiel od komárov mušky nenabodávajú priamo cievku, ale prehryznú kožu a sajú vytekajúcu krv, preto, aj napriek ich menšiemu vzrastu, je mechanické poškodenie kože pri muškách väčšie.“
Taktiež mušky neštípu v noci a ani keď sa ocitnú v budovách, ale len vonku, a to skoro ráno a podvečer. Aktívne sú od jari do jesene.