LEVICE. U takmer štyridsiatich ulovených alebo uhynutých diviakov na Slovensku potvrdili v júli africký mor ošípaných (AMO).
Polovica prípadov je z okresu Levice. Šírenie postupuje zo Štiavnických vrchov smerom na juh. Pozitívnu samicu diviaka ulovili 15 kilometrov od hranice s Maďarskom. V 19 obciach platí zákaz vstupu do lesov.
Podľa ústredného riaditeľa štátnych veterinárov počty diviačej zveri niekoľkonásobne prekračujú optimálny stav. Vírus potom prenášajú medzi sebou.
Ministerstvo pôdohospodárstva motivuje poľovníkov k intenzívnejšiemu odstrelu. Od júla až do konca roka si môžu uplatniť tzv. zástrelné až do výšky 150 eur. Za bezpečné odstránenie nájdených uhynutých diviakov dáva 70-eurové zberné.
Nákazlivé ochorenie je z voľne žijúcich zvierat prenosné na ošípané v domácom chove alebo veľkochove. Je sprevádzané horúčkami, malátnosťou a má rýchly priebeh. Zvyčajne sa končí smrťou.
Ochorenie postupuje
Od začiatku roka štátni veterinári evidujú 160 pozitívnych prípadov ochorenia. Na mape Slovenska sú sústredené hlavne v troch oblastiach – v centrálnej časti, v západnej a na juhu. Pokrývajú 13 okresov.
Najväčší výskyt AMO
„Momentálne epizoocia (viremická fáza) prebieha v troch oblastiach Slovenska. V centrálnej časti je to oblasť okresov Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Žiar nad Hronom, Zvolen a Žarnovica. Západná oblasť výskytu AMO u diviakov je v okresoch Partizánske, Zlaté Moravce, Topoľčany. Južná oblasť výskytu je v okresoch Levice, Lučenec, Poltár, Krupina a Veľký Krtíš,“ povedal Martin Chudý.
„Najviac pozitívnych nálezov bolo v okresoch Zlaté Moravce, Levice a Žarnovica,“ zhodnotil Martin Chudý, ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.
Pre porovnanie pridal, že priebeh nebol vlani takýto búrlivý.
„Potešujúce však je, že v tomto roku sme nezaznamenali AMO u diviakov na východe Slovenska.“
V júlovej štatistike sa opakovane uvádza okres Levice. Podľa slov Anny Petrincovej, riaditeľky Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Levice, sú prípady sústredné na Bátovsku. V katastri obce Bátovce vyšlo jedenásť laboratórnych testov s pozitívnym výsledkom. Najskôr našli uhynuté diviaky, následne odlovili ďalšie kusy, u ktorých testy vykázali AMO. Ďalšie prípady boli v susedných Jabloňovciach, Žemberovciach.

Veterinári vydali opatrenie na zamedzenie šírenia, platí zákaz vstupu do lesov v poľovných revíroch obcí Pukanec, Uhliská, Bohunice, Jabloňovce, Devičany, Nová Dedina, Čajkov, Rybník, Žemberovce, Krškany, Levice - Čankov, Brhlovce, Bory, Domadice, Hontianske Trsťany, Drženice, Bátovce, Podlužany a Hronské Kosihy.
Ďalej sa dočítate aj:
- Ku ktorému veľkochovu, kde majú 15-tisíc ošípaných, sa dostala nákaza,
- aké sú podmienky na získanie zástrelného a zberného, ktoré poľovníkom ponúka ministerstvo,
- ako sa šíri africký mor ošípaných.
V Štiavnických vrchoch majú úkryt aj potravu
Ochorenie sa šíri v podhoriach. Podľa šéfa štátnych veterinárov ide o biotopy, v ktorých má lesná zver priestor na život, úkryt a v zime aj potravu v podobe buka a žaluďa. V lete tu sú na poľnohospodárskej pôde obiloviny a kukurica.
„Z tohto dôvodu sa v takýchto predhoriach darí aj diviačej zveri, ktorej stavy niekoľkonásobne prekračujú optimálny stav, čo má za následok vytvorenie vynikajúcich podmienok na šírenie ochorenia,“ naznačil jednu z príčin, prečo sa nedarí zastaviť nákazu.
Ohrozené sú veľkochovy
Na východnom Slovensku vlani zaznamenali búrlivú hromadnú nákazu. Výsledkom boli úhyny a radikálne zníženie počtu diviakov.
„Pri nízkej hustote diviakov sa vírusu neponúka v limitovanom čase virulencie vnímavý jedinec, vírus z populácie sám vymizne.“
Martin Chudý ale upozorňuje, že netreba na toto čakať: „V biotope vytvára vysokú nálož, ktorá je nebezpečenstvom pre chovy domácich ošípaných.“
V prípade Levického okresu už v minulosti bol takto postihnutý veľkochov v Dolných Semerovciach. V kafilérii vtedy skončili tisícky ošípaných.
Jeden z júlových prípadov potvrdili v katastri obce Bory. Vzdušnou čiarou je to od veľkochovu približne 10 kilometrov.