LEVICE. Polícia zaznamenala v Levickom okrese zvýšený počet oznámení od podvedených ľudí.
„Stali sa obeťami bankových podvodov a podvodov zneužitím bankomatových kariet,“ povedala policajná preventistka Monika Barnová.
Namiesto toho, aby predajca cez internet dostal peniaze za svoj tovar, prišiel o ne. Ďalší reagoval na esemesku.
Tovar mu ostal, prišiel o peniaze
Prvý z prípadov opísala krajská policajná hovorkyňa Viktória Borloková.
Predávajúci zverejnil inzerát na predaj tovaru na internetovej stránke. Následne mu prišiel e-mail od potenciálneho kupujúceho. Zaujímal sa o inzerovaný tovar.
„Prostredníctvom písomnej komunikácie sa dohodli na odoslaní tovaru a úhrady za inzerovaný tovar prostredníctvom kuriérskej služby,“ priblížila, ako začal prebiehať obchod.

Kuriér mal prísť po tovar potom, ako mal predávajúci kliknúť na zaslaný link od kupujúceho. Majiteľovi budú následne poukázané peniaze za tovar, ktorý ponúkal na predaj.
„Predávajúci bol po kliknutí na odkaz presmerovaný „akože“ na stránku kuriérskej služby, kde v postupných krokoch vyplnil všetky údaje k svojmu bankovému účtu vedenému v banke, vrátane prístupu na internetbanking,“ opísala.
Čo sa následne dialo, nemilo prekvapilo predajcu: „Z jeho účtu vykonal kupujúci neoprávnený prevod finančných prostriedkov, ako aj na účte predávajúceho, bez jeho vedomia, vykonal transakcie vo forme vkladu a následného výberu.“
Výšky súm hovorkyňa nekonkretizovala.
Správa o balíku
Na začiatku ďalšieho policajného prípadu bola esemeska v mobile. Po otvorení v nej stálo: „Vas balik bol pozastaveny z dovodu chybajuceho cisla ulice na baliku. Prosim aktualizujte v tomto zaslanom linku.“

Majiteľ telefónu klikol na odkaz, v ktorom stálo, že je potrebné uhradiť sumu 3,80 eura platobnou kartou.
Zadal citlivé údaje z platobnej karty vrátane CRV kódu, ako aj k účtu, ktorý mal v banke.
„Následne aktivoval mobilnú aplikáciu prostredníctvom registračného kódu, kde z účtu oznamovateľa vedeného v banke boli realizované dve transakcie, potom ďalšie dve transakcie, a nakoniec ešte jedna transakcia,“ pridala hovorkyňa okolnosti ďalšieho spôsobu podvodu.

Polícia prijala trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu neoprávnené vyrobenie a používanie platobného prostriedku.
Podvodníka zatiaľ nevypátrala. Preto apeluje na ľudí, aby boli obozretnejší, keď od nich niekto pýta údaje k účtu v banke.
„V prípade podozrenia na podvodné konanie kontaktujte políciu na linke 158,“ dodala Monika Barnová.
Okresné riaditeľstvo opakovane pripomína:
- ak vám príde správa od banky že máte „blokovaný” účet a máte kliknúť na akýsi odkaz, nerobte to, kontaktujte banku osobne, alebo telefonicky,
- ak vám príde správa, že vám má kuriér niečo doručiť a máte kliknúť na odkaz, nerobte to, kontaktujte kuriérsku spoločnosť,
- ak niečo inzerujete a príde vám správa, že „kupujúci” pošle kuriéra a zaplatí sa to potom, tak nereagujte,
- ak vás niekto bude presviedčať, že kdesi máte uložené bitcoiny alebo inú virtuálnu menu, overte si, či máte taký účet, prípadne kontaktujte banku alebo políciu,
- neposkytujte žiadne zo svojich autentifikačných a verifikačných údajov k žiadnym bankovým službám či produktom. Zároveň, ak od vás neznáma osoba akoukoľvek formou požaduje vaše údaje k službe internetbanking, prihlasovacie údaje, heslo alebo aby ste jej nadiktovali svoje osobné údaje, číslo platobnej karty a ostatné údaje z platobnej karty, tak za žiadnych okolností ich nikomu. Neposkytujte dokonca ani osobe, ktorá sa vydáva za pracovníka banky, príslušníka Policajného zboru alebo inú dôveryhodnú osobu,
- v žiadnom prípade neposielajte peniaze neznámym ľuďom a vždy si overte komu peniaze posielate.
Berte na vedomie to, že podvodníci sú naoko veľmi priateľskí a najmilší a ich prezentácia je založená na veľmi precízne vymyslenej legende, ktorej je veľmi ťažké odolať.
V prípade podozrenia na podvodné konanie kontaktujte políciu na linke 158.
Zdroj: Monika Barnová, preventistka OR PZ Levice