ŠAHY. Mesto predostrelo model možného budúceho fungovania základných a stredných škôl v meste. Základné sú mestské, zriaďovateľom stredných je župa. Mesto ich chce prevziať.
Úrad Nitrianskeho samosprávneho kraja predložil župným poslancom iný model: spojenie troch stredných škôl v Šahách.
Rodičia a obyvatelia nespokojní s prvým návrhom spísali tri petície. Majú cez 3-tisíc podpisov.
Tému zlučovania škôl otvorili v Nitrianskom kraji prvý raz od jeho existencie, v iných krajoch už spojené školy fungujú.
Podľa podžupana Tibora Csengera sa môže v blízkom období týkať aj ďalších miest v kraji, napríklad Zlatých Moraviec, Vrábeľ, Štúrova či Nových Zámkov.
Málo žiakov, málo peňazí
V Šahách má župa dve gymnáziá: Gymnázium, Mládežnícka 22, Šahy a Gymnázium Juraja Szondyho s vyučovacím jazykom maďarským – Szondy György Gimnázium, Mládežnícka 22, Šahy – Ipolysága. Obe sídlia na jednej adrese, v jednej budove.
V meste pôsobí aj Stredná odborná škola techniky a služieb - Műszaki és Szolgáltatóipari Szakközépiskola, Ul. SNP 41, Šahy.
Slovenské gymnázium má približne 65 žiakov, maďarské osemdesiat. Tieto počty sú s ohľadom na financovanie cez normatívy nedostatočné. Župa na fungovanie stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti dopláca.

Župa navrhla spojiť stredné školy
Pred rokom mestskí poslanci v Šahách zobrali na vedomie alternatívu spájania škôl v meste na základe vyučovacieho jazyka.
Koncept je vytvorený tzv. vertikálnym spôsobom, navrhnuté je spojenie základnej školy a gymnázia s vyučovacím jazykom maďarským do jedného celku a do ďalšieho celku zlúčenie dvoch slovenských základných škôl a slovenského gymnázia.
Návrh zaslali župnému úradu. Bod teraz zaradil na rokovanie.
„Oslovilo nás Mesto Šahy so žiadosťou o spoluprácu na zámere, ktorý má, a to prevod dvoch gymnázií na Mesto Šahy,“ povedal na rokovaní 23. septembra Peter Privalinec, riaditeľ Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja.
V dôvodovej správe, ktorú poslanci dostali, župa hovorí aj o inom spôsobe riešenia optimalizácie: spojením oboch gymnázií so strednou odbornou školou. Predchádzalo tomu stretnutie so zástupcami ministerstva školstva, ktoré následne vydalo kladné stanovisko.
Župa na margo návrhu Mesta Šahy upozorňuje na státisícové sumy, ktoré stredné školy čerpali na projekty z eurofondov a ich udržateľnosť je po dobu piatich rokov.
Ďalej sa dočítate aj:
- Čím argumentuje mesto v spájaní škôl,
- aké sú postoje a upozornenia župy,
- rady ktorých šahanských škôl nesúhlasia s návrhom,
- pri ktorých školách vznikli petície
- čo hovoria župní poslanci.
Podľa Privalinca komisie pri krajskom zastupiteľstve požiadali doplniť stanoviská rád škôl, predložiť informácie o majetkoprávnom dopade v prípade zmeny zriaďovateľa a vyjadrenie, či má mesto záujem odkúpiť budovu.
Upozornil aj, že župe prišli tri petície: žiakov a priateľov školy pri ZŠ L. Pongrácza s VJM, títo nesúhlasia so zámerom. Petícia proti spájaniu ZŠ J. Kráľa nesúhlasí so zámerom. Petícia rodičov slovenského gymnázia nesúhlasí so zámerom.
Ako ďalej povedal, rada školy pri Gymnáziu, Mládežnícka 22, Šahy, nie je za schválenie zámeru, rada školy pri Gymnáziu Juraja Szondyho s VJM súhlasí s návrhom zámeru a rada školy pri ZŠ J. Kráľa nesúhlasí so zámerom.
Mesto chce vertikálne spájanie
Poslanec a zároveň primátor Mesta Šahy Pál Zachar na rokovaní pripomenul, že v januári 2023 sa s riaditeľmi uskutočnila porada a začali hľadať riešenie. Navštívili spojené školy na Slovensku: „Na základe toho sme vypracovali materiál a poslali na Úrad NSK.“
Namiesto horizontálneho spájania navrhujú vertikálne spájanie základných škôl a gymnázií s rovnakým vyučovacím jazykom. „V Šahách by sme vytvorili najväčšiu spojenú školu v celom regióne s vyučovacím jazykom slovenským, kde bude 620 žiakov. Vznikne aj spojená škola s vyučovacím jazykom maďarským, kde by bolo viac ako 300 detí,“ zhrnul návrh.

Podľa jeho slov zo základnej školy a gymnázia majú kladné stanoviská. „Samozrejme, nie každý súhlasí s takýmto zámerom,“ povedal aj na margo petícií.
„Dajte na stôl riešenie. Hocijaké riešenie, budeme sa tým zaoberať. Chceme mať stabilný a udržateľný systém školstva,“ vyzval plénum a pripomenul, že návrh mesta sa nedostal do dôvodovej správy, ktorú mali pred sebou poslanci.
Hlasy za aj proti
Racionalizácia je potrebná, povedala župná poslankyňa Viera Bútorová, ktorá je zároveň predsedníčkou komisie školstva. Argumentovala, že okres Levice je o 50-tisíc obyvateľov menší ako okres Nitra, o 30-tisíc menší ako okres Nové Zámky. V Levickom okrese je rovnako po 13 stredných škôl. „Potrebovali by sme všetky vhodné alternatívy riešenia s dopadom. Chcelo by to podobnejšiu analýzu,“ naznačila.