Extrémy počasia, ktoré sa podpísali pod úrodu, zmenili klasickú otázku pre farmárov: „Už nie je dôležité kedy sa žatva ukončila, ale kedy sme začali, pretože tie extrémne teploty nám tak rýchlo ukončili vegetáciu, že sme žatvu začali už v strede júna,“ hovorí agronóm Donau farm Kalná, Erik Ivanič. Dodáva, že pojmy „zaužívané termíny a postupy“ už pomaly môžeme v poľnohospodárstve vylúčiť zo slovníka.
Letné horúčavy urýchlili zber, čo znamenalo, že poľnohospodári museli byť mimoriadne flexibilní a rýchlo reagovať na meniace sa podmienky. Napriek týmto výzvam sa podarilo zabezpečiť dostatok úrody, aj keď kvalita a výnosy neboli na očakávanej úrovni. Tento rok ukázal, že adaptácia na extrémne počasie je kľúčová pre úspešné zvládnutie žatvy.
Nielen na poliach sme čelili doposiaľ najvyšším letným teplotám a celkovým nevyspytateľným poveternostným podmienkam. Extrémne počasie, ako sú horúčavy a záplavy, zásadne mení tradičné postupy v poľnohospodárstve. Zaužívané termíny a postupy obrábania polí, plánovania osevu a zberu úrody už nemusia byť spoľahlivé. Poľnohospodári preto budú musieť byť pripravení na rýchle zmeny a prispôsobiť im svoje metódy. Čo to konkrétne znamená? Horúčavy, záplavy, silné dažde, to všetko rastlinám spôsobuje stres a vo výsledku to môže ovplyvniť výnos a kvalitu úrody. Je na každej krajine, ako dokáže eliminovať extrémne výkyvy, a tým zabezpečiť potravinovú sebestačnosť.

Farmári stoja pred výzvou prispôsobiť sa novým klimatickým podmienkam. Najčastejšie sa hovorí o stratégiách ako šľachtenie plodín, odolnejších voči suchu, horúčavám a výkyvom počasia. Medzi najdôležitejšie opatrenia, ku ktorým už Donau farm Group pristúpila oveľa skôr, je efektívne hospodárenie s vodou. Sú to rôzne techniky šetrného obrábania pôdy, napríklad vysádzanie medziplodín a plodín vo väčšom rozostupe, čo umožňuje zadržiavanie dažďovej vody.

Pri adaptovaní sa na nové podmienky však kľúčovú úlohu môžu zohrať inovácie digitálnych technológií, ktoré už viaceré poľnohospodárske spoločnosti využívajú. V Donau farm pred pár rokmi investovali do technológií precízneho farmárčenia, vďaka ktorým vedia šetriť pôdu, rozumne hospodáriť s hnojivami, neničiť pole zbytočnými prejazdmi mechanizmov a ďalšie vylepšenia.
Aj generálny riaditeľ Donau farm Group, Michael Houmann si uvedomuje, že zmeny v počasí si budú vyžadovať ďalšie inovácie, ktoré pomôžu zvládať extrémne podmienky. „Je potrebné si uvedomiť že prírodu nenaprogramujeme, ale vieme sa jej prispôsobiť reakciami na dané podmienky a s využitím moderných technológii reagovať na potrebné zmeny. Digitalizácia je v dnešnej dobe nevyhnutná vec, ktorú ak dokážeme prepojiť s kvalitnými a kvalifikovanými zamestnancami ako máme v Donau farm, tak sa jednoduchšie a rýchlejšie dá reagovať na zmeny počas roka.“
Momentálne najviac pozornosti venujú v Kalnej ich novej pozberovej linke a silám. Novo postavené silá a najmodernejšia pozberová linka sú v skúšobnej fáze, to znamená, že určité množstvá úrody, potrebné na preskúšanie technológie, boli spracované. Sú to nevyhnutné kroky, potrebné na finalizáciu celého projektu, aby mohli pozberovú linku a silá na budúci rok začať využívať už naplno.
Teraz sa už v Donau farm Kalná chystajú na nový osev - keďže ich prívalové dažde, ani vietor vážne nezasiahli, práce na poli budú pokračovať sejbou ozimín a zberom jesenných plodín.