LEVICE. Nepochovalo ich zálohovanie, ako mnohí predpovedali, ale stále menej výkupcov a nižšie ceny.
Veľké železné srdcia sú umiestnené na verejných priestranstvách po celom Slovensku. Ľudia do nich zbierajú uzávery z PET fliaš. Dopyt po nich slabne. Začiatkom októbra zastavila výkup jedna z firiem na strednom Slovensku.
Rozhodnutie, ako budú srdcia ďalej využívané, je na tých, ktorí ich dali vyrobiť a osadili. Možnosti zvažuje aj levické občianske združenie. Jednou z alternatív by mohol byť hmyzí hotel.
So zbieraním končí
Angelika Lintnerová zbierala plastové uzávery dvanásť rokov. Výťažok išiel pre jej syna s downovým syndrómom.
Ľudia ich odkladali a hádzali do sŕdc na dvoch miestach v Leviciach, Tlmačoch, Kalnej nad Hronom, Kozárovciach, zbierali ich v školách aj v klube dôchodcov.
Minulý piatok odniesla do výkupu v Banskej Bystrici poslednú várku.
„Tieto vrchnáky sme zbierali pol roka, bolo toho 2120 kilogramov,“ hovorí. Pre predstavu pridáva, že vrecia zaplnili garáž a pivnicu.
Jej a aj ďalším zákazníkom poslala firma v úvode mesiaca mail, že výkup zastavuje.
Z uzáverov sú kompostéry či vodovodné potrubia
„Bohužiaľ, situácia je už dlhodobejšie neúnosná z dôvodu obrovskej kontaminácie rôznych predmetov, ktoré tam nepatria,“ odôvodnil rozhodnutie Michal Figúr z banskobystrickej firmy.
Podľa jeho slov už trikrát im rôzne nečistoty zničili sady nožov v drviči: „Škoda je v tisícoch eur, plus odstavená výroba. Preto sme sa rozhodli s týmto projektom úplne skončiť.“
Magnety, ktoré sú pred vstupom do drvičov, zachytia len kovy. Medzi uzávermi ale bývali aj baterky, vodovodné trubky, guličky z ložísk, klince a mnoho kovových a nekovových častí.
Firma zo stredného Slovenska vykupovala vrchnáky od roku 2014, ročne približne šesťdesiat ton.
V zariadeniach ich drvili na centimetrovú drvinu, ktorá prešla praním, sušením a následne ju predávali ako semiprodukt. Používa sa na výrobu napríklad kompostérov, odpadových košov, vodovodných potrubí.
Ďalej sa dočítate aj:
- aký je výťažok z polročného úsilia stoviek ľudí, ktorí zbierajú vrchnáky,
- slovenské mestá a dediny zbierali do sŕdc, kde všade ich majú,
- čo bude s nimi, keď nebude záujem o zbieranie a výkup vrchnákov.
- ako vyrobiť domček pre hmyz.
Konateľ hovorí, že mali sociálne cítenie a podporovali deti so zdravotným postihnutím. „Ale, bohužiaľ, nemôžeme už viac suplovať štát, ktorý má pre recykláciu nulovú podporu, stále dvíha rôzne dane a poplatky. Plus k tomu extrémne zhoršenie vstupov prispelo k tomuto aj pre nás smutnému rozhodnutiu.“
Za vrchnáky do konského sedla
Polročná snaha stoviek ľudí z Levíc a širokého okolia sa v septembri pretavila do 2120 kilogramov a sumy približne štyristo eur. Pre predstavu: jedna tona je okolo 70 vriec.

„Peťko za to bude mať pätnásť jázd na koni po polhodine,“ prerátala Lintnerová.
Pobyt na ranči s rovesníkmi a práca s koňom jej synovi pomáha zvládať prekážky: „Má fóbiu z výšok, týmto spôsobom ju prekonáva, naučil sa konečne sadnúť a zosadnúť z koňa. Pracuje tiež s pomôckami, ovláda koňa. Stretáva sa tu aj s inými deťmi s rovnakým postihnutím.“
Po dvanástich rokoch už Levičanka zbierať vrchnáčiky nebude. Za ten čas do výkupu odovzdala viac ako tridsať ton. Podľa jej slov zavedenie zálohovania až tak nepocítila, PET fľaše sa dali odovzdať aj bez uzáverov.
Dve tony v garáži a pivnici
K rozhodnutiu, prečo sa zbierania vzdá, ju doviedli aj ďalšie okolnosti. Roky dozadu chodili vrecia brať autom priamo od nej z výkupu v Trnave. Ceny boli ale nízke. Neskôr našla inú firmu. Odvoz poslednej, vyše dvojtonovej zbierky si už musela zabezpečiť sama. S nakladaním pomáhala rodina, vrátane Peťka a ľudia z Tlmáč a Malého Kiaru, ktorí nezištne zabezpečili aj prevoz do Banskej Bystrice. Objemné vrecia zaplnili dve autá.

Angelika Lintnerová ďakuje všetkým, ktorí jej za tie roky pomáhali a podporovali tak Peťka. „Pomohlo nám to, bolo to pekné gesto, ale aj veľa roboty. Kým neboli srdiečka, ľudí som obchádzala autom.“
Srdcia sú po celom Slovensku
Vrchnáčiky zbierajú do kovových sŕdc aj v iných častiach Slovenska, napríklad v Banskej Bystrici, Štúrove, Tlmačoch, Košiciach, Bytči, Šenkviciach, Oravskej Lesnej a tiež v menších dedinách. Cez plastové vrchnáky tak zmierňujú aj ďalšie ľudské osudy.
Pred dvomi rokmi osadilo srdce na sídlisku Vinohrady v Leviciach občianske združenie Festival pohybu. Peniaze na výrobu získali cez transparentný účet, vyzbierali sa ľudia. Obsah odvtedy vyberali sedemkrát. Naposledy na konci septembra pre Peťka Lintnera.
Čo bude so srdcom, Marián Kosnovský ešte nevie. „Uvidíme, či ešte bude záujem o vrchnáky. Sme otvorení aj iným nápadom na využitie.“
Jednou z možností je domček pre hmyz. Do vnútra sa navrstvia vetvičky, kôra, listy, šišky, slama a iný prírodný materiál.
„V blízkosti je detské ihrisko, srdce sa ale dá presunúť. Stačí vybetónovať novú pätku,“ naznačuje jeden zo zakladateľov združenia.
Podľa Mariána Kosnovského „to bolo obrovské vynaložené úsilie za málo peňazí. Ale aj málo peňazí niekomu pomôže“.