LEVICE. Už približne polroka trvá zákaz vstupu do lesov, poľovných revírov v 19 obciach v severnej časti Levického okresu.
Štátni veterinári vydali opatrenie ako reakciu na šírenie afrického moru ošípaných. Nie všetci ho dodržiavajú. Do lesov vstupujú hubári aj športovci.
Nákazu v októbri zistili u diviakov ulovených v Beši a Mýtnych Ludanoch. Na mape Slovenska sú to najjužnejšie položené obce s ochorením. Sprevádzajú ho vysoké horúčky, má rýchly priebeh a vysokú úmrtnosť.
Poľovníci majú povolený celoročný lov diviakov. Od júla im štát vypláca tzv. zástrelné. Najviac žiadostí je z okresov Levice a Veľký Krtíš.
Od začiatku roka veterinári na Slovensku evidujú približne dvesto prípadov. Z toho približne tretina je v Levickom okrese. Chovateľ v susednom okrese prišiel o 52 ošípaných.
Cesta z dediny do lesa je označkovaná zákazmi
Jednou z obcí, kde ľudia nemajú chodiť do lesov, sú Hontianske Trsťany. V júni tu našli uhynutého diviaka. Test v štátnom laboratóriu vo Zvolene potvrdil africký mor ošípaných.
„Osadili sme približne desať značiek so zákazom vstupu do poľovného revíru spolu so zalaminovaným odôvodnením,“ hovorí starostka Martina Juračová.

Vysvetľuje, že značka je pri každom vstupe do extravilánu, niektoré sa opakujú pri oddychových zónach, ako napríklad pri altánku na Rovni, ďalšie pri rozcestníkoch.
„Pred dvomi – tromi týždňami som tam stretla bežkyňu z Levíc. Položila som jej otázku, či si je vedomá, že behá v zakázanej zóne a môže od nás do Levíc preniesť mor,“ opísala nedávnu skúsenosť. Starostka pridáva, že ľudí na zákaz upozorňuje.
Ďalej sa dočítate aj:
- v ktorých lokalitách je najvyšší výskyt ochorenia, kam až na juh preniklo,
- aká je výška pokuty za porušenie zákazu vstupu do lesov,
- kedy môžu poľovníci očakávať peniaze za 1. a 2. etapu zástrelného,
- ako sa môže vyvíjať africký mor ošípaných v zime.
„V lete bolo sucho, hubári až tak nechodili. Z hory sa ale už parí, budú rásť hríby,“ naznačuje.
Podľa jej slov previnilcov riešili policajti. Objasňovala im rozmiestnenie značiek v chotári. Má ich nafotené.

Na kontrole boli policajti a štátni veterinári 11. júna. Policajná hovorkyňa Viktória Borloková potvrdila, že levickí policajti „vykonávali súčinnosť pri kontrole vydaného opatrenia."

Podľa veterinárnej správy zákon hovorí, že nedodržaním vydaných opatrení sa osoby dopúšťajú potencionálneho šírenia nákazy: „Uložená im môže byť pokuta vo výške 400 až 1000 eur.“ Koľko pokút a v akej výške uložili, veterinári neuviedli.
Za diviaka dostanú 150 eur
Na podporu redukcie stavov diviačej zveri vyhlásilo ministerstvo pôdohospodárstva tzv. zástrelné. Vypláca ho od júla.
Poľovníci môžu dostať 50, 100 alebo 150 eur za ulovený kus. Výška sumy sa odvíja od zaradenia okresu do pásiem zástrelného.

„Naše poľovnícke združenie dostalo za tri mesiace 3600 eur. Je to za 24 diviakov, zástrelné je 150 eur,“ povedala starostka, ktorá je zároveň predsedníčkou Združenia vlastníkov poľovných pozemkov sv. Bartolomej v Hontianskych Trsťanoch.
Za zber uhynutých jedincov ministerstvo dáva 70 eur. Ako ale hovorí, zdochlina sa rýchlo rozkladá. Zistiť sa ju dá na základe zápachu.
Zástrelné ide do ďalšej etapy
Ministerstvo pôdohospodárstva dostalo za prvé dva mesiace 7628 žiadostí na zástrelné.
„Najviac ulovenej diviačej zveri k 31. augustu podľa aplikácie Zástrelné bolo v okresoch Levice - 900 kusov a Veľký Krtíš -828 kusov,“ konkretizovala hovorkyňa Veronika Daničová.