LEVICE. Levickí rybári hovoria o dvojnásobnom úspechu. Za hranicami sa im podarilo zohnať pol tony 3-ročných, pomerne veľkých jedincov zubáča a bezpečne ich previezť na trase dlhej vyše sto kilometrov. Nádrže okysličovali a stav rýb po ceste kontrolovali.
V stredu večer (6. 11.) mierečné kusy vypustili do svojich revírov – štyroch vodných nádrží a Hrona.
Zubáč veľkoústy má lovnú mieru 50 centimetrov. Lov je povolený, na rybárov ale apelujú, aby boli k mladým násadám šetrní a nepoužívali trojháčiky.
Zimné neresenie zubáčov privezených z Maďarska podporia levickí rybári osadením umelých hniezd do vôd.
Ryby na ceste
Päťsto kilogramov zubáčov s dĺžkou 50 centimetrov naložili v maďarskom meste Tata. Od Levíc je vzdialené približne sto kilometrov.
„Na prevoz takéhoto množstva je potrebné mať už kamión, kde sú štyri veľké nádrže, v ktorých sa prepravujú po sto kilogramoch,“ hovorí Attila Hamran, tajomník levickej mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu.

Svoje vody zarybňujú každoročne menšími násadami. Tentoraz išlo o špeciálnu prepravu pomerne veľkých rýb. Preto všetko dopredu prekonzultovali s oblastným ichtyológom a aj vedúcim výroby Rady Žilina. Pred cestou do zahraničia museli vybaviť CMR papiere, čo je medzinárodný nákladný list, veterinárne osvedčenia, registráciu potrebnú pre veterinu a ďalšiu dokumentáciu.
Zohnať prepravcu, ktorý by vedel zabezpečiť prevoz týchto veľkých rýb, sa Levičanom napokon nepodarilo. Do Taty, ktorá leží severozápadne od Budapešti, odišli s vlastným valníkom, pick-upom a dodávkou. Na autá naložili prepravné nádrže, ktoré používajú na prevoz rýb z výlovov - hlavne kapra, šťuky.
Ďalej sa dočítate aj:
- Aký chov je na farme v maďarskej Tate,
- do ktorých vodných nádrží v Levickom okrese vypustili zubáče,
- na čo slúžia zubáčom umelé hniezda, ktoré dajú rybári do vody,
- vody zarybnili aj ročnými zubáčikmi, tie ale musia kŕmiť.
„Do týchto bední bolo potrebné zabezpečiť aj okysličovacie rámy. Tie nám požičali na farme v Maďarsku. Takisto sme potrebovali zabezpečiť kyslík vo fľašiach, s čím nám pomohli kolegovia zo SRZ Nové Zámky,“ priblížil technické vybavenie.
Za volanty si sadli skúsení vodiči - hospodári Július Báťa a Tomáš Bobor.
Tajomník Attila Hamran išiel v sprievodom aute pre prípad, že by bolo potrebné počas cesty niečo urgentne riešiť. „Mali sme v zálohe ešte vzduchové kompresory, ak by zlyhal kyslík. Po ceste sme niekoľkokrát zastavili, zmerali kyslík a skontrolovali ryby,“ opísal.
Maďarské zubáče v slovenských vodách
Do Levíc dorazili o šiestej večer. Čakali ich tu ďalší hospodári. Preložili im časť zubáčov, s ktorými už potom smerovali na rozvoz do ostatných revírov.
V ten večer zarybnili Hron, vodné nádrže Turá a Kalná nad Hronom. Autá smerovali ďalej k nádržiam v Kozárovciach a Bátovciach, kde išlo najviac zubáčov. Násady rýb vypúšťali rukávom, pre šetrné zaobchádzanie.
Chovné rybníky za hranicami
„Zubáč je ťažký na chov, preto ho málo chovateľov dokáže vychovať,“ vysvetľuje, prečo museli cestovať do zahraničia k južným susedom. Našli tu 3-ročných zubáčov, čo sú pomerne veľké jedince, niektoré mali aj pol metra.
„Zubáč veľkoústy má lovnú mieru 50 centimetrov, a toto už boli aj také mierečné.“
Na farme v Tate ich chovajú v rybníkoch spolu s kaprami. Podľa slov tajomníka sa podarilo nadviazať spoluprácu – maďarská firma doteraz so Slovenskom neobchodovala, všetky ryby dodáva miestnym maďarským zväzom.