LEVICE. Popri budove starej nemocnice stojí v týchto dňoch lešenie. Obchádzajú ho ľudia, ktorí idú na polikliniku. V schátranom zovňajšku málokto spozná sakrálny objekt.
Ošarpaná stena s grafitmi zmizne pod novou omietkou. Práce sú súčasťou obnovy bývalej nemocničnej kaplnky. Postavili ju v roku 1888 pre rehoľné sestry. Na omše sem chodili pacienti aj Levičania zo štvrte pod učiteľským ústavom. Za bývalého režimu kaplnku zrušili a z priestorov spravili sklady.
Historický objekt v areáli levickej nemocnice dostáva novú šancu. Deje sa tak vďaka dobovým záberom, odbornému výskumu a činnosti dobrovoľníkov.
Výsledkom majú byť priestory, v ktorých by príležitostne slúžili omše a organizovali menšie kultúrne podujatia. Na dokončenie sú potrebné tisíce eur, ktoré ale občianskemu združeniu chýbajú.

Stojí od 19. storočia, teraz už zabudnutá
„Obnovil sa pôvodný okenný otvor od ulice z Prvej republiky, nemáme ale na okno. Zatiaľ sem dáme aspoň debnenie,“ ukazuje Katarína Holbová na otvor v stene, cez ktorý do kaplnky preniká pulzujúci život z Ulice SNP.
Z centra Levíc smerom k poliklinike na kopci a sídlisku Vinohrady prechádzajú chodci aj doprava. Že idú okolo Kaplnky Božieho Srdca Ježišovho, ktorá má takmer 140 rokov, vie málokto. Od ulice vidieť len ošarpaný múr a dve okná. Pôvodne ich bolo viac.
Viac ako polstoročie bola zatvorená, okná zamrežované a vo vnútri kopa haraburdia – od starých radiátorov cez chladničku až po vaňu. Klenbový strop v lodi kaplnky, kde bývali lavice pre veriacich, bol prekrytý podhľadom. Strop bol znížený aj v presbytériu, kde kedysi stál pôvodný oltár a boli tu okná s vitrážou. Vybavenie interiéru sa zachovalo na starých pohľadniciach.
V 30. rokoch minulého storočia kaplnku rozšírili. Ako hovorí Ladislav Vincze, pracovník levickej pobočky štátneho archívu, v nemocnici už bolo približne 40 rehoľných sestier a priestorovo im nepostačovala.
„Kaplnku stavebne rozšírili o polkruhovú bočnú prístavbu v duchu vtedajšieho strohého funkcionalizmu. Zmenou prešiel i interiér,“ naznačil posledné úpravy.
V 50. rokoch rehoľné sestry presunuli do ústavu v Krškanoch a s nimi skončila aj kaplnka.
Neskôr istý čas slúžila aj ako jedáleň pre bývalú pôrodnicu, ktorá bola hneď vedľa. Dodnes sú tam schody, ktoré sa končia pred zamurovaným vstupom. Aj tento objekt je dnes prázdny a chátra.
Zdevastovanú kaplnku pohltili kríky a burina
Keď ju v roku 2017 prevzalo pod patronát Občianske združenie Patrinomium servandi, na objekt bol žalostný pohľad. Roky nezáujmu o stavbu a zmena účelu na nemocničný sklad zanechali následky. Svoju činnosť si dokumentuje fotografiami.
Združenie vzniklo v roku 2007 s cieľom obnoviť dedičstvo predkov. Začínali so sakrálnym areálom levickej Kalvárie, ktorý bol zničený počas vojny. O rok neskôr už požehnávali novú krížovú cestu a torzo kostolíka. Neskôr prerobili telekomunikačnú vežu na výhliadkovú. Obnovili aj trojičný stĺp z 18. storočia či hrob rodiny Heleny Taby, ktorá dizajnovala predmety zo svetoznámeho levického zlatého ónyxu.
Ďalej sa dočítate aj:
- ako si za socializmu spravili v kaplnke sklad,
- čo sa roky skrývalo pod omietkou,
- prečo sa prepadla polkruhová prístavba,
- čo našli pri výskume.
Od roku 2017 sa pozornosť sústreďuje na historickú nemocničnú kaplnku. „Robíme podľa finančných možností,“ naznačuje predsedníčka Katarína Holbová.
Za ten čas interiér aj okolie vyčistili, začali s opravou strechy, cez ktorú roky zatekalo dovnútra.
Podmáčaný terén spôsobil, že sa „odtrhla“ prístavba z čias Prvej česko-slovenskej republiky. V roku 2019 zabezpečili stabilizáciu základov a oba objekty – pôvodnú kaplnku a dostavbu – spojili železnými kotvami.
Nové poznatky priniesol architektonicko-historický výskum. „Spravili sa sondy - diery do múrov, ktorými skúmali, aká bola omietka či farebnosť,“ ukazuje na steny.
Odkryli tiež okná od ulice, ktoré boli roky ukryté pod socialistickou omietkou. Jedno vtedy zabetónovali aj so sklom a horným oblúkom. Teraz poslúži ako predloha pri výrobe nových.
Keď kedysi kaplnku pripravovali na sklad, zo vstupných dverí z ulice urobili okno s mrežou. Vstup slúžil pre ľudí, ktorí sem chodili na omše. V okolí pedagogickej školy, aj na mieste dnešnej Družby, bola štvrť s domami. Ako hovorí Katarína Holbová, do kaplnky chodili starí Levičania, keď boli ešte deťmi: „Šesť dní v týždni sa tu slúžili omše.“
Opravy kaplnky
V úvode novembra stavbári opravovali vonkajší múr.
„Dávame lepidlo so sieťkou a maltu na pucovanie,“ opísal postup jeden z majstrov. Klampiar následne osadí lišty a dokončí strechu.
Materiál mali uložený v objekte, ktorý má takmer 140 rokov. O jej histórií svedčia odkryté časti pôvodnej výmaľby. Opakovala sa po vzoroch, podobne ako sa robí maľba valčekom. Podľa zachovaných vzorov sa bude dať obnoviť.
Z čias socializmu sa zachovali následné stavebné zásahy -drevotrieskové podhľady, lakované sokle na stenách, priečky zo sklobetónových tvárnic či staré rolety a garniže.