MALÉ KOZMÁLOVCE. Hrob bojovníka, tisícročný karolínsky meč, keramika, železné predmety a stopy po osídlení. Všetko to ležalo pod zemou.
Brehy Hrona boli predurčené na vznik osídlení. Ochranu pred nepriateľmi zaisťovalo v priestoroch Slovenskej brány niekoľko opevnených hradísk. Spájané sú s obdobím Veľkomoravskej ríše.
Nálezy ale dokazujú, že život tu bol už v dobe kamennej, bronzovej aj rímskej.
Obec Malé Kozmálovce pripravuje privedenie elektriny do viničnej časti Dudok. Od Hrona je vzdialená, pamiatkari ale predpokladajú, že aj tu by mohli byť ukryté ešte neobjavené artefakty.
Vo viniciach na západ od dediny
Časť Dudok sa rozprestiera za dedinou, prístup je po ceste vedúcej za kostolom. Sú tu vinice a domčeky. Na rekreačné účely ich využívajú majitelia z obce, ale aj zo Starého Tekova, Tlmáč, Levíc aj vzdialenejších miest ako Martin či Turčianske Teplice. Elektrinu ale nemajú.
„Vlastníci, dokopy 46 žiadateľov, iniciovali zavedenie elektriny. Obec si to zobrala pod patronát. Teraz prebieha územné konanie na túto stavbu,“ povedal starosta Ladislav Pisch.
Krajský pamiatkový úrad Nitra podmienil vybudovanie malej trafostanice a uloženie káblov do zeme vykonaním záchranného archeologického výskum.
Hradiská v susedstve
Oblasť Slovenskej brány bola osídlená najmä v období Veľkomoravskej ríše v 9. storočí. V priestore je zdokumentovaných niekoľko hradísk - v Malých Kozmálovciach, Tlmačoch, Rybníku, Kozárovciach, Starom Tekove, Hronskom Beňadiku.
V katastrálnom území Malých Kozmáloviec našli už v minulosti doklady osídlenia z viacerých dejinných období.
„Bolo osídlené už v mladšej a neskorej dobe kamennej, čo dokladajú nálezy fragmentov keramiky z povrchových prieskumov na pravobrežnej terase rieky Hron,“ hovorí Martina Gereová, odborná radkyňa Krajského pamiatkového úradu Nitra.
Ďalej sa dočítate aj:
- čím bol špecifický karolínsky meč a kto ho mohol vlastniť,
- čo dokazuje prítomnosť stredovekých hradísk,
- aký objav čakal na archeológov v inej lokalite, vzdialenejšej od Hrona,
- kedy predpokladajú, že pristúpia k stavbe.
Na pravom brehu ležia Malé Kozmálovce a proti prúdu nad nimi Tlmače. V okrajovej časti tohto mesta zdokumentovali zatiaľ posledné nálezy.

Klub slovenských turistov Tlmače tu v roku 2021 otvoril náučný chodník Plešovica, pomenovaný po rovnomennom vrchu. Z vyhliadkovej veže za dobrého počasia vidieť až do maďarského Ostrihomu. Už v prípravnej fáze prišli k historickým zisteniam.
„Osídlenie územia obce v mladšej a neskorej dobe bronzovej dokladajú artefakty získané počas výskumu stavby náučného chodníka v priestore opevneného hradiska Plešovica,“ vysvetľuje pamiatkarka.
Z areálu hradiska pochádzajú aj nálezy železných predmetov pravdepodobne z mladšej doby železnej.
Z tohto obdobia bol získaný prospekciou a archeologickým výskumom keramický materiál aj na ďalšom lokalite - na hradisku Pipíška v Malých Kozmálovciach.
„Podľa informácií z odbornej literatúry bol kataster obce osídlený aj v dobe rímskej, avšak údaj je bez bližších nálezových okolností a lokalizácie polohy,“ naznačuje historické míľniky.
Stredoveké osídlenie v Kozmálovciach
Povrchovými zbermi a záchrannými výskumami sa podarilo na viacerých miestach katastra doložiť stredoveké osídlenie.

„V polohe Grác/Pipíška, ktorú zmieňuje už v 30. rokoch 20. storočia profesor Štefan Janšák, bol pracovníkmi Archeologického ústavu SAV Nitra realizovaný záchranný archeologický výskum, ktorý potvrdil datovanie hradiska do včasného stredoveku, čo je 9. až 10. storočia,“ pridáva ďalšie informácie pamiatkarka.
Lokalita sa nachádza na vyvýšenine nad cestou smerom na Tlmače.