LEVICE. Moderná operačná metóda pomáha diagnostikovať uzliny v sliznici maternice. Využíva sa pri tom fluorescenčná látka. Túto metódu na Slovensku používa iba niekoľko pracovísk. Pridalo sa k nim gynekologicko-pôrodnícke oddelenie levickej nemocnice.
Zákrok podstupujú ženy s potvrdenou rakovinou maternice, karcinóm endometria.
Podľa Národného onkologického inštitútu ide o najčastejší druh rakoviny ženských pohlavných orgánov. V Európskej únii ročne toto ochorenie diagnostikujú až 88-tisícom žien. Na rozdiel od karcinómu krčka maternice sa pre karcinóm endometria nerobí žiadne systematické vyhľadávanie v populácii, teda skríning. Preto inštitút apeluje na prevenciu.
Silné krvácanie a bolesti
Nepravidelné krvácanie alebo akékoľvek krvácanie v postmenopauze sú príznaky, ktoré môžu signalizovať závažné ochorenie.
„Karcinóm endometria, alebo sliznice tela maternice, je najčastejšie diagnostikovaný u žien v postmenopauzálnom veku, pričom priemerný vek diagnózy je okolo 60 rokov,“ objasňuje Gabriel Mančík, primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice Agel Levice.
Tento typ rakoviny sa zriedkavejšie vyskytuje aj u pacientiek mladších ako 40 rokov, no riziko stúpa s vekom. Ani dnes nie je celkom jasné, ako vzniká.
Gynekológ pridáva faktory, ktoré môžu ovplyvniť riziko vzniku tohto ochorenia: obezita, hormonálna nerovnováha, diabetes, vysoký krvný tlak a nepravidelnosti menštruačného cyklu.
Fluorescenčnú látku zavedú k nádoru
Pomôcť odhaliť závažné ochorenie a zároveň začať s liečbou pomáha nová metóda, ktorú zaviedli v Leviciach.
„Nemocnica Agel Levice patrí medzi málo pracovísk na Slovensku, ktoré túto metódu využívajú a je prvým gynekologickým oddelením v sieti Agel na Slovensku, ktoré ju v spolupráci s onkogynekológom zaviedlo ako štandardnú súčasť liečby karcinómu sliznice tela maternice,“ pridáva zástupkyňa hovorcu Jarmila Ševčíková.
ICG detekcia sentinelových lymfatických uzlín využíva fluorescenčnú látku. Aplikuje sa do blízkosti nádoru.
Ďalej sa dočítate aj:
- ako dlho trvá zákrok s operáciou,
- aká šetrná metóda sa používa, aké sú jej výhody pre pacientku,
- čo nasleduje po zákroku.
Pomocou špeciálneho zobrazovacieho zariadenia, ktoré je súčasťou laparoskopickej sústavy, môžu lekári presne identifikovať sentinelové lymfatické uzliny – prvé miesto, kam sa môžu rozšíriť nádorové bunky.
V celkovej narkóze
Pacientka, ktorá podstupuje tento výkon, má už diagnostikovanú rakovinu sliznice tela maternice.
„Pacientka je v celkovej narkóze, na umelej ventilácii v priestoroch operačnej sály. Po znázornení tejto prvej sentinelovej lymfatickej uzliny sa táto uzlina, ako súčasť operačného výkonu, extrahuje, vyoperuje,“ približuje skúsený primár zákrok, ktorý celkovo aj s operačným výkonom trvá cca dve až tri hodiny.

Jedným z pozitív tohto šetrného postup je, že presným určením postihnutej uzliny sa minimalizuje potreba odstránenia viacerých lymfatických uzlín. Skracuje to trvanie operácie. Taktiež chirurgický zákrok je menej rozsiahly, čo znižuje riziko komplikácií, ako je lymfedém. Navyše umožňuje presnejšie stanovenie štádia ochorenia a lepšie plánovanie ďalšej liečby.
„V neposlednom rade je výhodou pre pacientky aj kratší čas zotavenia a výrazne menšie zaťaženie organizmu,“ vysvetľuje primár.
Čo nasleduje po zákroku
O nutnosti doplňujúce liečby v pooperačnom období v podobe chemoterapie či rádioterapie rozhoduje prítomnosť alebo neprítomnosť metastázy v tejto uzline.