KOZÁROVCE, LEVICE. Vodiči sa po takmer dvoch rokoch vrátia na cestu I/76 medzi Kozárovcami a Hronským Beňadikom. Doteraz ich odkláňali na obchádzku dlhú 20 kilometrov.
Slovenská správa ciest ukončila opravu úseku o týždeň skôr, otvorí ho v piatok.
Naďalej ale pokračuje výluka na železničnej trati, ktorá je s tranzitnou cestou súbežná. Cestujúcich bude prepravovať náhradná autobusová doprava ešte niekoľko mesiacov.
Cesta smrti
Na zmodernizovanie úseku štátnej jednotky čakali vodiči dlhý čas. Polícia tu evidovala časté nehody, vrátane smrteľných. Správcu upozornila na zlý stav. Krajnice boli olámané, asfalt pokrytý výtlkmi.
V roku 2022 tu Slovenská správa ciest najskôr opravila most a 500-metrový úsek pri Kozárovciach. Ďalší rok nasledovali opravy dvoch častí: medzi Kozárovcami a Psiarmi v Hronskom Beňadiku a od tejto obce k napojeniu na rýchlostnú cestu R1. Motoristi išli po náhradnej trase cez Kozárovce.
Tento rok práce pokračovali na ďalšom, menšom úseku. Od časti Psiare do Hronského Beňadika je to 1,5 kilometra. V máji cestu úplne uzatvorili a vodičov poslali na známu obchádzku.
Dnes Slovenská správa ciest ohlásila, že celý zmodernizovaný úsek cesty Kozárovce – Hronský Beňadik otvorí v piatok 13. decembra po 15. hodine.
„Cesta začne slúžiť motoristom o týždeň skôr, ako bolo pôvodne plánované. Po otvorení bude úsek, ktorým denne prejde 5-tisíc vozidiel, komfortnejší na prejazd a hlavne bezpečnejší,“ povedala dnes Jana Lukáčová, hovorkyňa SSC.
Ďalej sa dočítate aj:
- čo okrem takmer kilometer dlhého oporného múru spomalilo práce,
- aké poškodenia podložia spomaľovali rýchlosť vlakov v úseku pri Hrone a skale,
- kedy majú ukončiť opravu železničnej trate.
Rekonštrukciu zahrnula do projektu Modernizácia vybraných úsekov ciest I. triedy v Banskobystrickom kraji I. etapa I/76 hranica kraja – R1 Hronský Beňadik. Opravy sa týkali úseku v celkovej dĺžke 5,88 kilometra, vyžiadali si 8,9 milióna eur s DPH.
Vybudovali takmer kilometrový múr
„Počas uzávery cesty bolo postavené nové cestné teleso vrátane výmeny podložia – ložnej a obrusnej vrstvy. Na úseku sa nachádza aj niekoľko mostných objektov a priepustov, ktoré prešli komplexnou rekonštrukciou,“ ozrejmila rozsah prác.

Obnovené sú aj autobusové zastávky, osadili nové zvodidlá a vyznačili vodorovné dopravné značenie.
Čo je podstatné, zmodernizovali aj odvodňovanie cesty, vďaka čomu nebude dochádzať k podmáčaniu cesty a blízkej železničnej trate.
Počas stavebných prác museli cestu úplne uzatvoriť. Šírka v danom úseku neumožňovala rekonštrukciu za obmedzenej premávky do jedného jazdného pruhu. V tesnej blízkosti sú cesta, trať aj skala.
„V uzavretom úseku sa vybudoval nový oporný múr v dĺžke 950 metrov, čo si vyžiadalo výkopy pre jeho osadenie. Cesta sa nachádza v ochrannom pásme železničnej trate, a preto práce prebiehali za úplnej výluky vlakovej dopravy,“ pripomenula dôvody zmeneného režimu vlakových spojov. Nahrádza ich autobusová doprava.
Oprava trate pokračuje
V júni začali Železnice Slovenskej republiky s veľkou rekonštrukciou časti infraštruktúry Hronský Beňadik – Nová Baňa. Je súčasťou trate Bratislava – Banská Bystrica.

Tento úsek železničnej trate je podľa hovorkyne Petry Lánikovej veľmi náročný: „Železničná trať v riešenom úseku je vedená v údolí rieky Hron v násype, miestami v tesnej blízkosti jeho toku alebo na úpätí horského masívu v odreze a z ľavej strany sa trať nachádza v tesnej blízkosti cesty I/67.“
Pre nefunkčnosť odvodnenia trate a vytváranie blativých miest museli v minulosti zaviesť prechodné obmedzenia traťovej rýchlosti.
Práce podľa jej slov napredujú: v úseku odstránili koľajnice, v Železničnej stanici Hronský Beňadik ponechali iba výhybky pre prípad mimoriadnych udalostí. Nachádza sa tu vjazd do areálu vlečky Zväz pre skladovanie zásob.
Predpoklad ukončenia rekonštrukcie je koncom druhého štvrťroka 2025.
