LEVICE. Vianočné ozdoby, betlehemy či pohľadnice zbiera desať rokov. Pochádzajú z takmer všetkých kontinentov sveta.
Michal Slanička je moderátorom, scenáristom aj spisovateľom. Najnovšie k tomu pridal zberateľstvo a vlastnú drotársku tvorbu. Pochádza zo Žiliny, býva v Bratislave a svoju úplne prvú výstavu má v predvianočnom období v Leviciach.
Symbol hnojenia v betleheme
Vianočné obdobie je poprepletané tradíciami, zvyklosťami, ku ktorým patrí zdobenie príbytkov.
Zmenšené dekorácie, betlehemy, zobrazujú narodenie Ježiša Krista v maštali v meste Betlehem. Okrem Márie či troch kráľov, ktorí ho navštívili po narodení, bývajú súčasťou domáce zvieratá.
Na juhu Európy majú betlehemy aj inú, bizarnú postavičku, ktorá pôsobí komicky.
„Je to Sraľo,“ ukazuje na malú sošku chlapca v tradičnom odeve, ktorý má stiahnuté nohavice a „kaká“.
Postavička Sraľa je typická pre Katalánsko. „Katalánci si ho umiestňujú do betlehema. Je symbolom hnojenia, prosperity a dobrej úrody na budúci rok,“ objasňuje význam sošky, ktorá sa objavuje v betlehemoch v severovýchodnej časti Španielska.

Podľa legendy ak na Sraľa zabudnú a nedajú ho do maštale spolu s inými figúrkami, hrozí gazdovi zlá úroda. Hovorí sa ale aj, že Sraľo vznikol len pre pobavenie detí. Každopádne aj dnes je v predvianočnom období po tejto figúrke veľký dopyt a nechýba v domácnostiach.
„Aj táto postavička je symbolom toho, že Vianoce sú pestré a v každej krajine iné,“ tvrdí.
Od moderovania k zberateľstvu
Tvár Michala Slaničku je známa divákom verejnoprávnej televízie. Moderoval Test magazín, v súčasnosti ho vídať v nedeľnej relácii Slovensko v obrazoch, pripravuje Dámsky klub.
Na konte má päť románov a popri písaní, cestovaní, návšteve hradov a zámkov začala nenápadne vznikať jeho zbierka. Venovaná je adventu a Vianociam, ktoré zbožňuje.
„Celý rok sa teším na Vianoce a darčeky. Predmety v mojej zbierke nie sú historické, ale súčasné. Doniesol som si ich z ciest,“ hovorí o takmer 10-ročnej záľube.
Stretnutia so zaujímavými ľuďmi ho priviedli k zberateľstvu. Prvý betlehem si kúpil v roku 2016 na vianočných trhoch v maďarskom Györi, vyrobený je z kukuričných kláskov.
Svoju rozrastajúcu sa zbierku sa podujal prezentovať prvý raz aj verejne. Výstava je zostavená z vianočných artefaktov, ktorú tvoria rôzne betlehemy a vianočné gule z celého sveta.
Vianočné kuriozity
Nezabudol na rôzne zaujímavosti a špecifikácie, typické pre rôzne krajiny sveta.
Je tu napríklad vianočný stromček z mušlí zo Slovinska, postavičky z olivového dreva z Jordánska, z Južnej Ameriky, černošské figúrky, masajský a ázijský betlehem z Číny či tak trochu gýčová krakovská šopka, ako Poliaci nazývajú betlehem z papiera a pozlátok.
Spomedzi vianočných postavičiek má v zbierke Luskáčikov, ktorí sú v Nemecku symbolom šťastia: „Ich úlohou je strážiť dom a vyháňať zlých duchov“. V Taliansku zase majú dobrú čarodejnicu Befanu, tá deťom rozdáva darčeky v januári. Ešte predtým, v decembri, príde ale k najmenším do Fínska Joulupukki s balíčkami až z Laponska.

Medzi vianočnými ozdobami majú svoje osobité miesto gule, napríklad z Dubaja, kde nie je kresťanstvo, stromček a gule zo známeho skla z Murana pri Benátkach. Ďalšie gule vyfúkli a vyzdobili v dielňach v Lisabone, Porte, Seville, Vroclave, Ríme.
Mnohé ozdoby si zadovážil počas návštev Vatikánu, kde objavil špecializovaný obchodík.
„Gréci si napríklad vyzdobujú stromčeky aj lode. Pre moreplavcov a rybárov je to symbol bezpečného návratu,“ hovorí o južanskej tradícii.
V zbierke má aj staré pohľadnice s krasopisnými želaniami, ktoré majú vyše sto rokov.
Najnovším prírastkom je socha vyrezávaného betlehemca, ktorý je typický pre naše územie.
Zbierku si sám doplnil
Michal Slanička je kreatívny človek. Venuje sa drôtovaniu. „Som drotár, pochádzam zo Žiliny, z kraja drotárov, odkiaľ išlo toto remeslo do sveta. V ÚĽUV-e som absolvoval niekoľko kurzov,“ hovorí o tvorivej záľube, ktorú prvý raz vyskúšal pred tromi rokmi a ostal pri nej.
Na výstave má vlastný drôtený betlehem: „Robil som ho asi tri týždne, každý deň približne hodinu.“
Výstava Symboly Vianoc je v priestoroch ROS Levice otvorená do soboty 21. decembra.

Vianočné tipy a recepty:

- Vianočné darčeky: pre mamu, pre otca, pre deti, pre babku, pre dedka, pre teenagerov
- Vianočné recepty: štedrá večera, medovníky, plnené oriešky, vanilkové rožky, medové rezy, vianočné koláče
- Vianočné filmy: TV program, romantické, komédie, rozprávky a animáky
- Vianočné pesničky: koledy, hity, texty
- Vianočné priania a vinše a obrázky na stiahnutie
- Vianočné trhy: v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Trnave, Martine, Trenčíne, Poprade
- Vianočné dekorácie: ako zabaliť darčeky ekologicky, trendy v roku 2024, ako vyzdobiť stromček
- Naj roka 2024: knihy roka, najlepšie filmy, najlepšie rozprávky, najlepšie seriály
- Aké bude počasie na Vianoce