SANTOVKA. Obyvatelia obce Santovka známej vďaka minerálnym žriedlam a termálnemu kúpalisku rátajú stovky na poškodených stromoch. Ďalšie pribúdajú. Hovoria o žalostnom stave a bezmocnosti.
Neželané zviera je v potoku Búr, ktorý tečie aj v Boroch. V koryte v doline si vytvorilo hrádze.
Škody spôsobuje bobor vodný. Vyhubený bol v 19. storočí pre kožušinu a tuk, pred polstoročím sa k nám vrátil späť.
Podľa ochranárov je na Slovensku len málo miest, kde by sa bobor nenachádzal. Pripúšťajú, že mierny zásah do populácie by neublížil.
Štát si začína uvedomovať následky nekontrolovaného rozmnožovania. Znížil spoločenskú hodnotu tohto zákonom chráneného živočícha z 2000 na 500 eur. Ministerstvo ohlásilo kvótu na odstrel. Prirodzeného nepriateľa nemá.
Dostal sa do jazierka aj k domu
„Marhuľa, tuja, sekvoja, ginko, vŕba,“ ukazuje Juraj Lauko rad radom stromy, ktoré v jeho záhrade napadol, alebo už celkom zlikvidoval bobor. Kmene nahlodal približne v 30-centimetrovej výške, viaceré prehrýzol.
Pred dvadsiatimi rokmi Santovčan vysadil na pozemku stovky drevín. Teraz, keď by mal mať osoh v podobe ovocia alebo tieňa z korún, mu odchádzajú pred očami. V susedstve je kúpalisko, žriedla a park s mohutnými stromami. Aj tie sú poznačené.
Ďalej sa dočítate aj
- aké konanie bobra prekvapilo aj ochranárov,
- prečo je ťažké dostať sa k odškodnému,
- aké ústupky spravil štát v súvislosti s chráneným živočíchom.
Za pozemkami stredom dediny preteká potok Búr. Je cestou, kadiaľ vodný živočích prišiel. Postupne stráca plachosť a chodí až k rodinnému domu. Santovčan ho videl aj v jazierku, kde chová ryby. Odfotiť ho nestihol, bol večer. Čo však registruje, sú čerstvé stopy od zubov zvieraťa. Napríklad aj na stromčeku, ktorý rastie dva – tri metre od schodov.
Vypíliť musel približne 30 drevín, ďalšie to čaká. Úplne uschli. „Teraz išiel dole platan,“ ukazuje rez na pni a vedľa naukladané drevo.
„Som z toho nešťastný,“ krúti hlavou nad škodami. Aké vysoké sú, nevyčísľoval. Hovorí, má rád prírodu aj zvieratá, ale bobra by v záhrade najradšej už nevidel.
Pustil sa aj do ihličnanov
Došlo to tak ďaleko, že stopy sú aj na viacerých boroviciach čiernych.
„Každá druhá je načatá,“ stojí pán Lauko pred radom ihličnanov na vyvýšenom brehu potoka. Poškodené miesta zatiekli žltou živicou, stromy to ale nezachráni.

Prekvapení sú aj ochranári. „Hovorilo sa, že bobor neohrýza ihličnaté stromy,“ reaguje Stanislav Harvančík zo Štátnej ochrany prírody, Správa Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie. Pridáva ale, že toto už nie je pravda, potvrdili im to viaceré prípady. Zo skúseností hovorí, že najviac napadnuté bývajú vŕby a topole.
Jediné, do čoho sa hlodavec v záhrade Santovčana nepustil, sú jelše.