LEVICE. Od začiatku roka štátni veterinári zaevidovali takmer 70 nových prípadov vysokonákazlivého ochorenia.
Šírenie afrického moru ošípaných nezastavil ani vlaňajší zákaz vstupu do lesov, ani povolený odstrel diviakov a ani zimné počasie.
Ministerstvo pôdohospodárstva vyplatilo poľovníkom na tzv. zástrelnom vyše milióna eur. Najviac peňazí išlo od okresov Levice a Veľký Krtíš.
Ochorenie vlani zdecimovalo aj domáci veľkochov. V čase fašiangov preto veterinári upozorňujú organizátorov tzv. dedinských zabíjačiek na postup, ako nakladať s ošípanou.
Dostalo sa až k hranici s Maďarskom
„Trend šírenia afrického moru ošípaných je juhozápadným smerom, kde je populácia diviačej zveri najpočetnejšia,“ hovorí Martin Chudý, ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej služby.
Vysokonákazlivá infekcia ošípaných a diviakov má rýchly priebeh sprevádzaný horúčkami, hnačkami, krvácaním a apatiou. Zväčša sa končí smrťou postihnutého zvieraťa.

Ochorenie 14. januára potvrdili vo vzorke z uhynutého zvieraťa. Našli ho v Bielovciach v Levickom okrese, v tesnej blízkosti hraníc s Maďarskom. Zároveň ide o najjužnejšie potvrdený prípad.
Aj ďalších päť januárových údajov z tohto okresu je z pohraničia, konkrétne z Dolných Semeroviec. Nachádza sa tu veľkofarma na chov ošípaných. V roku 2008 tu museli utratiť vyše sedemtisíc zvierat.
Prípady sú sústredené v podhorí
Africký mor ošípaných postupuje z východu krajiny.
Podľa slov šéfa štátnych veterinárov ochorenie vlani identifikovali u 306 diviakov v devätnástich okresoch Slovenska. Rok predtým boli štatistiky dvojnásobné: 679 pozitívnych nálezov v tridsiatich okresoch zväčša na východnom Slovenska, špeciálne v okrese Košice.

V roku 2024 postúpilo do podhoria Štiavnických vrchov. Diviaky tu majú dostatok potravy aj možnosti na úkryt.
Ďalej sa dočítate aj:
- Aké sumy si môžu nárokovať poľvnícke združenia za tzv. zástrelé a zberné,
- ako majú postupovať mestá a obce, ktoré organizujú verejné prezentačné zabíjačky,
- aký vývoj očakávajú veterinári tento rok.
Najviac postihnutý bol okres Levice so 70 prípadmi. V susednom Banskoštiavnickom okrese boli čísla polovičné. Nasledovali okresy Žarnovica (33 prípadov), Zlaté Moravce (26), Žiar na Hronom (26),ďalej v Krupine (23) a Lučenci (19).
Vírusová infekcia sa dostala aj do domáceho chovu ošípaných. Ohnisko bolo lokalizované v Súdovciach v Krupinskom okrese vlani v auguste. Z 52 jedincov uhynulo jedenásť. Veterinári nariadil zvyšné zlikvidovať, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu.
Za diviaky štát platí
Pre elimináciu ochorenia povolili celoročný odlov. Pre vyššiu motiváciu k lovu zaviedol štát tzv. zástrelné za odloveného diviaka a zberné za bezpečné odstránenie uhynutého jedinca z lesa. Platiť začalo od júla 2024.
„K 31. decembru 2024 bolo v poľovníckej sezóne 2024/2025 ulovených cca 37-tisíc kusov diviačej zveri,“ povedala Veronika Daničová, hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva.
Užívatelia poľovných podali 14 217 žiadostí na príspevok.
„Spolu bolo na zástrelné a zberné v roku 2024 vyplatená čiastka 1 286 600 eur,“ konkretizovala.