ŽELIEZOVCE, LEVICE. Februárová nočná obloha ponúkne zriedkavý jav: šesť planét slnečnej sústavy v jednej línii.
Podľa astronóma Jána Svoreňa sa niektoré dajú vidieť voľným okom z mesta či ulice. Na spozorovanie ďalšej bude potrebné ísť mimo osvetlenia. Najväčšia planéta sústavy aj s mesiacmi sa ukáže až cez ďalekohľad. Kto ho použije, uvidí to, čo Galileo Galilei v 17. storočí.
V prvom štvrťroku astronómovia avizujú ďalšie pozorovania, vrátane zatmenia Slnka a Mesiaca.
Vesmírne divadlo
Začiatkom roka tisícky ľudí sledovali a fotili stretnutie Mesiac s Venušou. Ich konjunkcia nastala 3. januára na juhozápadnej oblohe.
Planéta Venuša aj Mesiac žiarili na jasnej oblohe. Podľa fotografa Kristiána Opavského úkaz bol viditeľný už po západe Slnka. Fotografie spravil o pol piatej podvečer v Želiezovciach.
„Mesiac bol viditeľný ako prvý pri zvečerievaní sa. Hneď potom aj Venuša, keďže svieti. Až mi skoro vypichla oči,“ opísal vtedy prvé minúty.

Na druhý deň, 4. januára, nastal zákryt Saturna Mesiacom. Pozorovanie ale sťažovali oblaky.
Žiaria už teraz
Zimné nebo pripravilo ďalšie zaujímavé zoskupenie planét slnečnej sústavy. Vidieť ho bude niekoľko dní.
„Čo sa týka viditeľnosti planét, momentálne sú na večernej oblohe voľným okom viditeľné štyri planéty,“ hovorí Ján Svoreň z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied.
Na západnom obzore hneď po západe Slnka žiari jasná Venuša, kúsok od nej je Saturn, vysoko nad hlavou vidno Jupiter a ďalej na východ aj načervenalý Mars.

„Ak máme k dispozícii aspoň malý ďalekohľad, môžeme ešte vyhľadať Urán a Neptún. Merkúr sa objaví tesne po západe Slnka až v druhej polovici februára,“ hovorí skúsený astronóm a popularizátor vedy.
Meno Jána Svoreňa poznajú amatérski aj profesionálni astronómovia po celom svete. Asteroid (21802) Svoreň bol pomenovaný na jeho počesť.
Planéty budú na jednej strane od Slnka
„Treba si uvedomiť, že takéto zoskupenie planét je len pri pohľade zo Zeme. V slnečnej sústave sa nič mimoriadne nedeje, planéty sú naďalej na svojich dráhach okolo Slnka. Zaujímavé je len to, že pri pohľade zo Zeme sa šesť planét dostalo na jednu stranu od Slnka a navyše na večernú oblohu,“ objasňuje súvislosti.
Čo uvidíme z dvora a čo až za dedinou
Na čo sa majú pripraviť amatérski pozorovatelia, vedec ozrejmuje: „Čo sa týka jasnosti, tak Venuša, Jupiter a Mars sú mimoriadne jasné a viditeľné aj z intravilánov. Na pozorovanie Saturna je však potrebné, aby nás nerušilo umelé osvetlenie. Ak pozrieme na Jupiter cez ďalekohľad, v blízkosti uvidíme v jednej priamke štyri jasné body: sú to štyri najväčšie Jupiterove mesiace, ktoré objavil už Galileo Galilei.“

Štyri mesiace Jupitera, ktorý je najväčšou planétou sústavy, boli prvé nebeské telesá zistené ďalekohľadom a prvé známe mesiace inej planéty, ako je Zem. Florentský astronóm objav publikoval v roku 1610.
Zriedkavý jav na oblohe
Takáto konštelácia planét je podľa astronóma zriedkavá, ale nie výnimočná: „Viditeľnosť šiestich planét súčasne na oblohe sa opakuje iba raz za niekoľko rokov. Vidieť naraz všetkých päť okom pozorovateľných planét môžeme v priemere jeden až dvakrát za desaťročie.
Čo nás čaká
V najbližšom období budú pozorovateľné aj ďalšie úkazy. V marci budú viditeľné aj zo Slovenska dve zatmenia: jedno mesačné a jedno slnečné.
Úplné zatmenie Mesiaca nastane 14. marca. Viditeľné bude z Južnej a Severnej Ameriky, Atlantického oceánu, západnej Európy a západnej Afriky. Zo Slovenska bude pozorovateľné len ako polotieňové zatmenie ráno pred západom Mesiaca.

Čiastočné zatmenie Slnka nastúpi 29. marca. Vidieť sa bude dať zo severovýchodnej Ameriky, severnej časti Atlantického oceánu, Európy a severnej časti Ruska. Zo Slovenska bude v najväčšej fáze zakrytých od 7,5 percenta slnečného disku na východe Slovenska po 10,5 percenta na západe Slovenska.
Čo bude možné vidieť na oblohe v prvom štvrťroku 2025, prináša Astronomický ústav SAV prináša na svojom webe.