HONTIANSKE TESÁRE, LEVICE. Zariadenie na dotriedenie odpadu a spaľovňu chce na ploche 160 árov postaviť košická spoločnosť Granya. Ročne zvažuje spracovať 130-tisíc ton odpadu zo širokého okolia.
Nové zariadenie na juhu Slovenska má ležať v Krupinskom okrese, ktorý tu hraničí s okresom Levice.
Päť kilometrov od plánovaného miesta výstavby sa nachádzajú kúpele Dudince. Zdroje minerálnych stolových vôd sú v neďalekej Slatine a Santovke.
V súčasnosti je projekt na posúdení vplyvov na životné prostredie EIA. Verejné prerokovanie správy o hodnotení zámeru Energetické ReUse centrum – ERC sa konalo 6. februára. Na pripomienkovanie zámeru zostáva pár dní.
Zariadenie by malo byť využívané minimálne do roku 2047.
Okresy Krupina aj Levice
Verejného prerokovania sa zúčastnili aj zástupcovia obcí Levického okresu. Jednou z nich bola starostka Hontianskych Trstian Martina Juračová. Dedina hraničí s okresom Krupina v Banskobystrickom kraji. V okolí sú Štiavnické vrchy a Krupinská planina.
„Nie je nám to ľahostajné, sme v popolčekovej oblasti. Nechceme spaľovňu pri Dudinciach," povedala starostka obce s tromi stovkami obyvateľov. Vzdušnou čiarou je miesto plánovanej výstavby vzdialené deväť kilometrov.

Spaľovňa má produkovať teplo. „Sme najslnečnejšia oblasť, z komína má ísť teplo 120 stupňov Celzia. Navyše mávame aj 36 dní bez zrážok," argumentovala.
Podľa jej slov prítomnosť zvažovaného zariadenia sa dotkne aj iných obcí z Levického okresu, ktoré sú v blízkosti, napríklad Domadíc, Žemberoviec. Ďalšie budú postihnuté dopravou nákladných áut, ktoré majú odpad zvážať napríklad od Zvolena či od Nitry cez Kalnú nad Hronom a Tlmače.
„Do 21. februára je možné sa vyjadriť," dodala. Verejnosť môže pripomienky adresovať ministerstvu životného prostredia.
Na čo má byť zariadenie zamerané
Zámer predstavil Martin Starzyk, predseda predstavenstva spoločnosti Granya. Konštatoval, že plánované centrum má premieňať nerecyklovateľný odpad na vodík, ktorého využitie je napríklad vo verejnej doprave.
Ďalej sa dočíta
- čo hovorí zámer výstavby zariadenia,
- aké ďalšie prevádzky tu majú vzniknúť,
- čím argumentujú samosprávy.
Podľa agentúry TASR podotkol, že úroveň znečistenia ovzdušia v prípade výstavby centra posúdili viaceré štúdie a ubezpečil, že obyvatelia najbližšej obytnej zástavby nebudú ohrozovaní na zdraví. Rovnako podľa jeho slov nie je predpoklad negatívneho ovplyvnenia režimu povrchových a podzemných vôd, vrátane minerálnych.
Ročne tu majú spracovať približne 130-tisíc ton komunálneho a priemyselného odpadu. Z toho odhadom 100-tisíc ton spália v energetickom ReUse centre, kde ho premenia na elektrickú energiu a teplo.

Ako z dokumentu zverejneného na EIA vyplýva, „podstatným kritériom pre umiestnenie navrhovanej činnosti v danej lokalite bolo dodržanie odstupovej vzdialenosti pre umiestňovanie zdrojov znečisťovania ovzdušia“.
Pre spaľovňu je určená minimálna odstupová vzdialenosť 700 metrov. Kritériom bola aj dovozná vzdialenosť. Do jednej hodiny predpokladajú doviesť dostatočný objem odpadov.
„Posudzovaný zdroj znečisťovania ovzdušia so svojimi emisno-technologickými parametrami vyhovuje všetkým zákonom stanoveným požiadavkám aj pre najhoršie prevádzkové a rozptylové podmienky,“ uvádza dokument.
Územie katastra obce Hontianske Tesáre sa nachádza v ochrannom pásme III. stupňa prírodných liečivých zdrojov v Dudinciach a prírodných zdrojov minerálnych stolových vôd v Santovke a v Slatine v okrese Levice. Podľa zámeru výstavba a následná prevádzka nebudú mať na ne negatívny vplyv.