VEĽKÉ KOZMÁLOVCE. Slovenský vodohospodársky podnik ide zisťovať, ako je využívaná vodná stavba určená pre ryby. Rybovod pri vodnom diele Veľké Kozmálovce v Levickom okrese vybudovali v roku 2019 za takmer 1,6 milióny eur.
Hať bránila pohybu rýb v čase neresenia. Pre prekážku na Hrone sa 30 rokov nevedeli dostať proti prúdu do hornej časti toku. Rybári preto museli úsek zarybňovať.
Vodohospodári plánujú označiť a pozorovať správanie sedemsto rýb v Hrone. Ichtiologický monitoring sa má začať pred jarnou migráciou.
Zastavila ich hať
Vodné dielo Kozmálovce je s plochou 63 hektárov druhou najväčšou stavbou na Hrone. Postavili ho v 80. rokoch pre potreby novej atómky v Mochovciach.
Betónový kolos, ktorý prehradil rieku, kritizovali roky ochranári aj rybári. Milióny rýb z dolných častí Hrona sa nevedeli dostať hore prúdom na plytké miesta, kde sa neresia. Hať v Kozmálovciach bola neprekonateľnou prekážkou najmä pre mreny, jalce, podustvy, nosále. Koncom leta preto museli nasádzať do rieky mladé ryby.
Požadovali spriechodniť Hron pomocou rybovodu, ktorý by umožnil migráciu sťahovavých druhov rýb na neresiská. Hron má 298 kilometrov, pramení pri Telgárte, do Dunaja ústí pri Kamenici nad Hronom
Napodobňuje bystrinu
„Cestu“ pre ryby vybudovali po tridsiatich rokov, v roku 2019. Rybovod pri vodnom diele Veľké Kozmálovce je dlhý 485 metrov, prechádza popod komunikáciu k hati, ochrannú hrádzu a ponad kanál Perec.
Koryto bolo navrhnuté tak, aby so čo najviac podobalo prírodným podmienkam v rieke. Ide o bezprepážkový bystrinný obtokový typ, tzv. bypass. Vďaka kameňom zasadeným do dna a viacerým zákrutám tu ryby nachádzajú miesta s pokojnejšou vodou pre odpočinok.
„Rybovod bol nanovo urobený, aby ryby migrujúce od vodnej nádrže Tekov mohli prejsť hore na vodnú nádrž Kozmálovce a odtiaľ do Hrona smerom na Novú Baňu,“ opisuje Attila Hamran, tajomník levickej mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu.

Zo skúseností hovorí, že je plne funkčný, pre ryby je postačujúci na migráciu. Pridáva, že čipovanie rýb sa tu robilo už predtým a sledoval sa pohyb rýb. Preukázalo sa, že rybovod ryby využívajú.
Čip dajú sedemsto rybám
V akej miere sa tak deje, bude Slovenský vodohospodársky podnik zisťovať v jarných mesiacoch.
„Cieľom je vyhodnotenie kvantitatívnej funkčnosti rybovodu. Laicky povedané, aké percento označených cieľových druhov rýb prepláva cez rybovod,“ zhrnul Marián Bocák, hovorca vodohospodárov.