LEVICE. Zvýšený pohyb vojenskej nákladnej techniky zaznamenali Levičania v pondelok počas dňa. Na posádkovom cvičisku za mestom pripravovali vojaci podmienky pre uloženie uhynutých zvierat. Reflektory tam svietili aj v noci.
Štátni veterinári nariadili likvidáciu dobytka z chovov, ktoré postihlo nákazlivé ochorenie. Kafiléria v Žiline nestíha, utratený dobytok zakopú.
Slintačku a krívačku dnes potvrdili aj v obci Lúč na Ostrove v okrese Dunajská Streda. Nachádza sa neďaleko troch fariem, kde je nákaza známa od 21. marca. Zhruba dvetisíc kusov dobytka tam zaočkovali vakcínou proti šíreniu nákazy a utratili ich. Nasledovať budú ďalšie.
Medzi mestom a dedinou
Z okraja Levíc do Zajačej Doliny, ktorá je časťou Krškán, sú to necelé tri kilometre. Hneď vedľa cesty I/51 je cvičisko levického 13. mechanizovaného práporu. Okrem precvičovania posádky mali priestory aj významnejšiu úlohu. V marci 2022 boli súčasťou medzinárodného cvičenia Saber Strike. Americká jednotka si tu zriadila dočasnú základňu, prilietavali sem aj vrtuľníky.
Tentoraz vojenský priestor vyčlenili na úplne iný účel.
Už z cesty vodiči vidia, že sa tu niečo deje. Osadili tu dočasné značky, rýchlosť je znížená na tridsiatku, v tráve pribudla tabuľa so zákazom fotiť. Vstup stráži vojenská polícia.

„Cvičisko je na kopci nad dedinou, od značky v „Zajačke“ je to necelý kilometer. Bývame kúsok odtiaľ, máme studne,“ naznačil obavy miestny obyvateľ, ktorý nechcel byť menovaný. Keď išiel dnes autom, policajti zastavili dopravu. Areál práve opúšťalo nákladné auto s prívesom.
Nikto nič nevedel
V pondelok popoludní sa v meste začali šíriť informácie, že do Kačátova za Levicami dovážajú uhynuté zvierat z fariem na južnom Slovensku. Vykopať tam mali niekoľko veľkých jám.
Oficiálne informácie hovorili len toľko, že ministerstvo životného prostredia odmietlo pôvodné úvahy o zakopávaní utratených zvierat na Žitnom ostrove.

„Odborníci envirorezortu na oblasť ochrany vôd, geológie aj odpadov vytypovali štyri vhodnejšie lokality. Definitívne rozhodnutie je na krízových zložkách štátu - armáde či veterinároch, teda na ministerstvách obrany a pôdohospodárstva, aby si určili najvhodnejšiu lokalitu a následne o nej informovali verejnosť,“ citovala včera agentúra TASR vyjadrenie rezortu.
Svetlá za Levicami
Svietiace reflektory a pohyb na posádkovom cvičisku vzbudzovali pozornosť ľudí z okolia. Dlhé hodiny ale bolo ticho, informácie neprichádzali.

„Chodím okolo každý deň, také silné svetlá tu nikdy nesvietia a ani areál nestrážilo toľko áut,“ povedala obyvateľka Zajačej Doliny. Pohyb vojakov a nočnú činnosť v areáli potvrdili aj ďalší obyvatelia na sociálnej sieti. Úvahy nikto oficiálne nepotvrdil.
Ďalej sa dočítate aj
- ako nákaza ovplyvní chovateľov v Levickom okrese pred Veľkou nocou,
- ktoré vojenské cvičiská prichádzali do úvahy pri výbere lokality,
- čo vyčíta poslankyňa z Levického okresu.
Ministerstvá, veterinárnu správu i okresný úrad sme kontaktovali e-mailom. Okrem iného sme sa pýtali, koľko zvierat sem umiestnia, aký je proces likvidácie kadáverov, ako dlho potrvá rozklad a či sú obavy obyvateľov o potenciálnom znečistení spodných vôd a studní namieste.
Krátke stanovisko poslal večer Štefan Zemanovič, hovorca Ozbrojených síl SR: „V zmysle platnej legislatívy a uznesenia vlády sú ozbrojené sily pripravené plniť asistenčné úlohy pri likvidácii následkov šírenia prenosných ochorení zvery na základe požiadaviek krízového štábu ministerstva pôdohospodárstva.“
Rezorty a úradníci nekomunikujú
Hovorca nás odkázal na ministerstvo pôdohospodárstva. Na naše otázky nereagovalo.
Okresný úrad Levice nás odporučil na ministerstvo vnútra. Kancelária ministra vnútra poslala e-mail: „odpovede na vaše otázky spadajú pod gesciu ministerstva pôdohospodárstva, respektíve Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Slovenskej republiky.“
Ministerstvo aj štátni veterinári stále mlčia, na otázky nereagujú.