ŽEMBEROVCE, LEVICE. V okolí posádkového cvičiska za Levicami je niekoľko veľkochovov hovädzieho dobytka. Do areálu od utorka zvážajú utratené zvieratá.
Farmári spravili opatrenia na zamedzenie šírenia slintačky a krívačky. Či to ale bude stačiť, nevedia.
Netušia ani, čo bude s kontraktmi, ktoré majú dlhodobo zazmluvnené. Pred Veľkou nocou majú z farmy v Žemberovciach vyviesť tisíc jahniat do Talianska. Ďalšie sú určené ako plemenné pre chovateľov. „Odkiaľ ste? Z Levíc?“ začínajú počúvať otázky od potenciálnych zákazníkov.
Posádkovému cvičisku sa zďaleka vyhýbajú
Poľnohospodárske družstvo Žemberovce je vzdušnou čiarou vzdialené osem kilometrov od vojenského priestoru pri Leviciach. Smerujú sem nákladné autá s kadávermi z ohnísk nákazy. Areál stráži vojenská polícia. Na ceste je znížená rýchlosť na tridsiatku a tabule so zákazom fotenia.
Od potvrdenia nákazy slintačky a krívačky na Slovensku robia farmári všetko preto, aby svoje farmy ochránili.
„Máme vstupné dezinfekčné rohože, brody, návleky, striekame vozidlá. Vstup do chotára sme zamedzili, pred dedinou sme vyvápnili cestu,“ vyratúva Milan Halmeš, predseda žemberovského družstva. Zamestnanci dokonca nechodia do Levíc okolo posádkového cvičiska na Káčatove, ale cez Margitu-Ilonu. Či to bude stačiť, ukážu najbližšie dni.

Žijú v neistote
„Je to strach, hrôza, neistota, škrípanie zubov,“ zhrnul pocity farmárov Milan Halmeš, ktorý je zároveň predsedom Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Leviciach.
Na chov hovädzieho dobytka je zameraná severná časť okresu. „Sú tu Kozárovce, Pečenice, Bátovce, Drženice, Žemberovce,“ vymenoval niekoľko družstiev, kde sa vo veľkom venujú chovu statku. Stáda počítajú na stovky kusov.
Ďalej sa dočítate aj:
- ako štandardne expedujú jahňatá do Talianska,
- aké finančné straty očakávajú u plemenných jedincoch,
- prečo by gazdovia mali obciam nahlásiť svoje domáce chovy.
Žemberovské družstvo má v maštaliach 700 kusov hovädzieho dobytka, z toho 350 dojníc. Ako hovorí, časť je na jatočné účely, aby sa znížila koncentrácia zvierat. Aktuálne však platia opatrenia.
Veľká noc sa blíži, jahňatá sú pripravené
Ešte horšie sú na tom s jahňatami. V týchto dňoch už majú pripravených tisíc jahniat na veľkonočný trh v Taliansku. Na Apeninský polostrov ich dodávajú už niekoľko rokov.

„Sme vo vysokej neistote. Do mäsokombinátu v Sabinove by sme mali jahňatá začať dodávať 5. – 6. apríla. Veterinárna správa nám to musí najskôr povoliť a dať papier. Každý deň sa ale upravujú predpisy,“ reagoval na súčasný zákaz premiestňovania zvierat. Jahňatá spracúvajú v slovenskom agrokombináte a v chladenom stave ich expedujú k odberateľom.
Na farme za dedinou majú okrem jahniat aj ďalších 1450 oviec.
„Ak by nám ostali v maštali, bude potrebné sa o ne postarať,“ myslí tým krmivo, priestory aj personál.
Stratu už teraz odhadujú na plemenných kusoch. „Volajú nám a pýtajú sa: Odkiaľ ste? Z Levíc?“ opisuje udalosti posledných hodín. Odhaduje, že cena 150-eurového jahniatka sa zníži na polovicu.
Šéf štátnych veterinárov Martin Chudý dnes informoval, že Slovensko bude môcť z bezpečných zón vyvážať veľkonočné jahňatá. Ochorenie bolo zatiaľ u nás potvrdené len u hovädzieho dobytka. Upraviť bude potrebné predpisy.
Roky práce sú ohrozené
Nikto v tejto chvíli nevie, ako sa situácia bude vyvíjať. V maďarskej obci Levél v blízkosti hraníc so Slovenskom potvrdili 26. marca ďalší prípad slintačky a krívačky. Testy boli u našich susedov prvý raz pozitívne začiatkom marca. Pravdepodobne odtiaľ sa agresívne ochorenie prenieslo na Slovensko.
„Žijeme a bojujeme s touto pliagou, kde dotyk znamená smrť. Dúfame, že sa to nebude šíriť, lebo to nie je len o odškodnení, je to akoby ste strácali časť rodiny. Sú to roky práce,“ krúti hlavou predseda. Obnoviť chov podľa jeho slov trvá tri až päť rokov.
Sumarizujú domáce chovy
Vysoko nákazlivé ochorenie potvrdili naše laboratóriá 21. marca. Aktuálne veterinári evidujú štyri ohniská nákazy, sústredené sú na južnom Slovensku.
Od utorka 25. marca je na Slovensku mimoriadna situácia pre výskyt ochorenia slintačky a krívačky.

Opatrenia vyhlásené Štátnou veterinárnou a potravinovou správou sa týkajú všetkých chovateľov.
Na zmapovanie počtov a druhov zvierat v domácich chovoch sa začali sústreďovať samosprávy. Je to jedna z úloh, ktorú im zveril štát. Viaceré z nich cez verejné oznamy vyzývajú gazdov, aby neregistrované chovy zvierat hovädzieho dobytka, oviec, kôz, ošípaných a iných párnokopytníkov, vrátane farmovej zveri, to je vnímavých zvierat, nahlásili na obecnom úrade.
„Upozorňujeme, že pri rozšírení ochorenia budú vykonané záchranné práce a následná refundácia bude možná len pre evidované chovy na obecnom úrade,“ zverejnila oznam obec Kalná nad Hronom. Informácie od drobnochovateľov očakávajú aj ostatné samosprávy.