LEVICE. Ženský a mužský odev reprezentuje prelom 16. a 17. storočia. Napodobeninu vytvorili budúci umelci v dielni levickej Školy umeleckého priemyslu.
Dostať sa ku kvalitným imitáciám brokátu či zamatu nebolo jednoduché, hľadali ich v e-shopoch.
Odevy, ktoré pripomínajú šaty staré stovky rokov, majú aj praktické vychytávky. Ukryjú mobil alebo kľúče.
Prvé dva historické kostýmy budú mať premiéru už v máji na celoslovenskom podujatí v Tekovskom múzeu. Ďalšie, ktoré majú byť monumentálnejšie a nákladnejšie, sú v procese prípravy.
Stretali sa tu slávne osobnosti
Zámerom je oživiť lektorský výklad a zaujať návštevníkov múzea. „Takéto kostýmy sa bežne nosia na iných zahraničných aj domácich hradoch a zámkoch. Nechceli sme byť pozadu tomuto trendu,“ hovorí Peter Pleva, historik Tekovského múzea v Leviciach.
V zbierkach nemajú ani jeden pôvodný fragment oblečenia z tohto obdobia. Využili možnosť získať aspoň napodobeniny.
Keď sa pred rokom púšťali do príprav, ako prvé vyberali obdobie, do ktorého ich chceli situovať.
„Odevy sme viazali na renesančné obdobie. Ide o prelom 16. a 17. storočia. Práve v tomto čase mal hrad obdobie svojej najväčšej slávy. Striedali sa tu slávne osobnosti ako Štefan Dobó a Siegfried Kollonich,“ približuje významnú etapu historickej dominanty regiónu. Najstaršia časť, palác horného hradu, stojí na brale od konca 13. storočia. Kedysi bolo obklopené močiarmi.
Hroziace turecké nebezpečenstvo sa podpísalo na renesančnej prestavbe Levického hradu v 16. storočí. Takzvaný Dobóovský kaštieľ dal dobudovať protiturecký bojovník Štefan Dobó. Aj on mohol v tých časoch nosiť odev podobný, aký s odstupom storočí vytvorili levickí študenti.
Nosila ich šľachta
„Odev reprezentuje uhorskú šľachtu v časoch protitureckých bojov,“ hovorí historik.
Aby dodali šatám vierohodnosť, použili napodobeniny renesančných brokátových látok a zamatu.

„Použité materiály v bežných obchodoch nekúpite, preto sme hľadali v e-shopoch s replikami historických látok. Ich cena odráža zloženie, technické a vo veľkej miere aj estetické kvality,“ povedala Jarmila Némethová Belianská, vyučujúca na levickej ŠUP-ke. Na tvorbe sa podieľali žiaci prvého, tretieho a štvrtého ročníka odboru odevný dizajn.
Návrhy a technické nákresy vznikli už v minulom školskom roku v rámci predmetu navrhovanie. Od septembra sa mladí umelci venovali samotnej realizácii odevov aj na predmete umelecká prax.
Dobové a zároveň súčasné
Do modelov zakomponovali aj jednu z požiadaviek múzejníkov, ktorou bola príručná kapsička, prípadne vrecká na kľúče, mobil a iné drobnosti.
Odevy pozostávajú z košele, vrchného kratšieho skladaného odevu s opaskom a kapsičkou.

„Súčasťou sú odopínateľné rukávy, ktoré sa môžu použiť aj kontrastne. Farby zelenú a červenú sme volili v záujme efektného kontrastu - zelený odev je pánsky a červený je dámsky,“ približuje stredoškolská učiteľka.
Košele majú jednoduchý strih, sú z jemnej padavej látky s matným leskom a v detaile doplnené jemnou čipkou.
Hlavnou vychytávkou je podľa jej slov variabilita odevu a spomínané odopínateľné rukávy. Tiež, že ide o univerzálnu veľkosť pre rôzne typy postáv, aby ho mohli využiť viacerí lektori a lektorky múzea. Pozitívom je tiež jednoduchý spôsob obliekania.
V škole už pracujú na ďalších kostýmoch, ktoré budú monumentálnejšie a nákladnejšie. Zhotoviť majú pánsky kabát a dámske šaty opäť v praktickej úprave. Sú už v procese realizácie, ale podľa učiteľky budú musieť chvíľu počkať. Žiakov čakajú maturity, ročníkový projekt, krajinársky kurz a ďalšie aktivity.

Prvé dva dobové odevy budú mať premiéru na Noci múzeí a galérií 17. mája. Lektori ich budú používať aj pre väčšie objednané skupiny, na akciách múzea, kultúrno-výchovných podujatiach a prednáškach.