LEVICE. Na pochôdzku vyrážajú každý deň ráno o siedmej. Piati členovia občianskych hliadok prechádzajú pridelené rajóny.
Robia tak už vyše roka. Vedia, čo ich približne čaká, najmä v problémových lokalitách, ako je Ladislavov Dvor, stanica či Koháryho ulica. Za ten čas už zažili slovné potýčky, agresívne správanie, ale aj pochvalu od ľudí.
Mesto vytvorilo miestne občianske a preventívne služby (MOaPS) vlani v marci. Na projekt získalo vyše 200-tisíc eur.
Zelené vesty v uliciach
„Na námestí na lavičkách posedávali štyria – piati ľudia a popíjali. Neposlúchli ma. Povedal som im, že zavolám hliadku a nech si to s nimi vybavia. Nechcú mať ale problémy, tak odišli,“ opísal Mário Rafael časť svojej práce.
Hovorí, že trvalo viac ako mesiac, kým neprispôsobivých ľudí dostali z námestia. Okrem fliaš a odpadkov v centre Levíc si obyvatelia sťažovali aj na to, že miesto pod stromami sa zmenilo na toalety. „Od ľudí som dostal pochvaly, že tam už nie sú,“ hovorí Mário.
Je jedným z tých, ktorí si od začiatku projektu každé ráno obliekajú vestu s označením MOaPS Levice a berú so sebou „služobný“ mobil. Niektorí to po čase vzdali. On si na prácu nesťažuje, naopak – pochvaľuje si ju.
„Som veľmi spokojný. Predtým som chodil robiť do Čiech, Francúzska, Nemecka. Bol som ďaleko od ženy. Mám tri detí, chodia do škôlky, toľko mi stačí,“ usmieva sa pri zmienke o početnosti svojej rodiny.
V dome po rodičoch býva s viacerými príbuznými: „S bratmi, sestrami, synovcami. Všetci majú deti, súrodenci majú aj osem detí.“
Vyrastal na Koháryčke
Mário Rafael má 29 rokov a býva na Koháryho ulici, ktorá je označovaná ako problémová. Neprispôsobiví obyvatelia žijú v dvoch starých domoch a prístavbách za nimi. Je ich tam približne šesťdesiat.
Ľudia z ulice a okolia sa sťažujú na neporiadok, zápach zo spaľovania rôzneho odpadu, ktorý tam zvážali autá. Odkedy začal hliadkovať na tejto ulici a autá si fotil, sa to obmedzilo.
Ďalej sa dočítate aj:
- v ktorých rajónoch hliadkujú,
- čo riešia na Ladislavovom Dvore,
- prečo chodia pred súd a poštu,
- dokedy vie mesto financovať hliadky.
Sťažnosti sú aj na správanie. V minulosti tu dochádzalo k fyzickým potýčkam a bitkám. „Prišli sem prisťahovalci z Nitry, už odišli do Tekovských Lužian. Musel som zavolať mestských aj štátnych policajtov. S nimi sa nedalo,“ približuje nedávne konflikty na ulici kúsok od centra mesta.
Každý deň ráno sprevádza deti z ulice do školy, aby nevynechávali dochádzku. Potom prejde na stanicu, odtiaľ do centra, na námestie, okolo Diturie. Poobede skontroluje Koháryho ulicu a ide k Tescu. Služba sa mu končí o tretej poobede. Hovorí, že ľudia ho už poznajú a majú rešpekt. Keby sa niečo udialo, je na telefóne a hlási to na mestskú políciu.
Pred súdom aj poštou
„Za odpad si platím, komíny mám skontrolované,“ hovorí o ďalších neduhoch komunity, z ktorej pochádza.

„Členovia musia ísť svojmu okoliu príkladom. Oni sú vo svojej komunite niekto a nechceme, aby na nich iní poukazovali, že neplatia. Nech to hovoria aj ostatným,“ myslí si František Sebelédy, príslušník Mestskej polície v Leviciach. Od vlaňajšieho marca je aj koordinátorom hliadok.