LEVICE. Geologický výskum o vhodnosti vojenského objektu v Leviciach na zakopávanie usmrtených zvierat v súvislosti s výskytom nákazy slintačky a krívačky neexistuje. Tvrdí to strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá svoje tvrdenie doložila dnes (24.4.) v Leviciach vyjadrením Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra.
Predseda strany Branislav Gröhling vyzval ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča (Smer-SD) na odstúpenie z funkcie. Podľa Gröhlinga minister Takáč o existencii geologického výskumu klamal. Na parlamentom výbore v marci tohto roka na priamu otázku poslanca Národnej rady SR Alojza Hlinu (SaS) tvrdil, že geologický výskum bol urobený. Hlina tvrdí, že výskum nebol urobený ani na Záhorí, v druhej lokalite, kde sa zakopávali uhynuté zvieratá.
Poslankyňa Martina Bajo Holečková (SaS) skonštatovala, že mesiac naliehala na príslušné ministerstvá a inštitúcie, aby tento geologický výskum zverejnili. „Minister Takáč sa odvolával na to, že ide o vojenský objekt, preto informácie zverejniť nemôže. Zistila som, že žiadny geologický výskum neexistuje a namiesto neho bola urobená operatívna prehliadka predmetnej lokality. Túto skutočnosť mi potvrdil aj Štátny geologický ústav Dionýza Štúra,“ povedala.

Mestský poslanec v Leviciach Vladimír Kuny tvrdí, že poslanci sa pokúšali neúspešne získať stanovisko ministerstva k nejasnostiam v súvislosti so zakopávaním uhynutých zvierat pri Leviciach. „Poslali sme ministrovi otvorený list. Následne sme ho pozvali na mimoriadne zasadnutie zastupiteľstva. Najskôr účasť prisľúbil, dva dni pred zasadnutím ju zrušil. Poslali sme otázky v zmysle infozákona. Deň po termíne, ako mali odpovedať, si predĺžili lehotu na odpoveď o ďalších osem dní,“ povedal Kuny.
Minister pôdohospodárstva Takáč označil obvinenia SaS za klamstvá. „Môžem ubezpečiť, že máme všetky relevantné podklady zo strany ministerstva životného prostredia. Tieto podklady má k dispozícii ministerstvo obrany, lebo to je jeho priestor. Ministerstvo obrany deklarovalo, že pokiaľ nebude mať rozhodnutie od ministerstva životného prostredia, nezakope žiadne zviera. Zakopávať začali až v momente, keď tieto rozhodnutia mali k dispozícii,“ povedal Takáč. Vyjadrenia SaS označil za zavádzanie a klamanie občanov.
Na sociálnej sieti uviedol, že v Leviciach a na iných miestach sa robil geologický prieskum, ktorý sa robí pre aktuálnu potrebu v čase, a nie geologický výskum, ktorý trvá roky.

Martina Bajo Holečková predložila odpoveď Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra na svoju žiadosť.
Na otázku, keby bol geologický výskum robený, ústav uviedol: „Na základe požiadavky Ministerstva obrany SR, ktoré určilo lokalitu vojenského objektu Levice – Bátovská cesta ako miesto likvidácie dobytka a ošípaných v rámcu riešenia krízovej situácie, ktorá vzniká v dôsledku mimoriadnej udalosti podľa zákona č. 387/2002 Z.z. o riadení štátu v krízových situáciách mimo vojny a vojnového stavu, vykonalo dňa 23. 3. 2025 Ministerstvo životného prostredia prostredníctvom odborných kapacít Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra operatívnu obhliadku predmetnej lokality z hľadiska geologických pomerov.“
Ako ďalej ústav uviedol, keďže geologický výskum nebol realizovaný, nebola vypracovaná ani záverečná správa z geologického výskumu a nie je možné sprístupniť ani jej výsledky.
Na požiadavku poslankyne, aby sprístupnil objednávky tohto výskumu, napísal, že obhliadka lokality bola vykonaná na základe ústneho pokynu v rámci riešenia krízovej situácie.