LEVICE. Takmer štyridsať kusov trofejných kaprov vypustili prvý májový deň do vodnej nádrže v Bátovciach a štrkoviska v Mýtnych Ludanoch. Levickí rybári ich predtým dali očipovať.
Rybolov vo svojich vodách chcú aj ďalej zatraktívňovať a konkurovať tak zahraničiu a súkromným revírom. Pripravujú 6-dňové nonstop preteky.
Do zarybňovania tento rok investujú 200-tisíc eur. Násady si sami aj pripravujú v chovných rybníkoch.
Trofejné ryby
Vodná nádrž Lipovina v Bátovciach s rozlohou 24 hektárov je medzi rybármi známou destináciou. Do podhoria Štiavnických vrchov, kde je situovaná, mieria rybári nielen z levickej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu. Lákajú ich kapitálne kusy. Vo vode je najviac kapra rybničného, ďalej šťuka, zubáč veľkoústy, sumec veľký, lieň sliznatý, pleskáč vysoký.
V úvode mája do stavu pribudlo 25 statných kaprov. Tucet vypustili aj do štrkoviska v Mýtnych Ludanoch. Dosahujú váhu od osem do štrnásť kilogramov.
„Sú to trofejné ryby, ktoré sa chovajú desať a viac rokov, aby nadobudli také veľké hmotnosti. Nákup bol zo Slovenska od súkromného chovateľa od Trenčína.“
Pripravujú 6-dňové nonstop preteky
„Mnoho rybárov obľubuje lov veľkých kapitálnych kaprov, preto sme naše vody zarybnili takýmito veľkými kaprami,“ hovorí Attila Hamran, tajomník Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Leviciach. Vo vodách majú aj kapry s váhou 25 až 30 kilogramov.
„Už viac rokov dozadu máme hornú mieru kapra 65 centimetrov, aby sa všetky väčšie ryby vrátili späť do vôd,“ približuje, ako majú nastavené podmienky rybolovu.

Každoročne organizujú v Bátovciach boilesový pretek. „Tento rok až 6-dňový nonstop lov, práve tento pretek je o love veľkých kaprov. Preto sme sem dávali teraz najviac veľkých rýb.“
Chyť a pusti
Ďalších dvanásť veľkých kaprov umiestnili do štrkoviska v Mýtnych Ludanoch. „Tu je režim chyť a pusť. Teda tu sa musí každá ryba vrátiť späť do vody.“
Podľa slov tajomníka už rybári nemusia cestovať ďaleko do zahraničia alebo na súkromné rybníky, aby si vedeli uloviť krásneho veľkého kapra, odfotiť sa s ním a pustiť späť.
„Už teraz naše vody konkurujú, ale aj prevyšujú mnohé súkromné vody,“ tvrdí.
Majú ich zaevidované
Pred vypustením ryby zvážili, premerali a veterinárny lekár ich očipoval.
„Vedie sa presná evidencia každej ryby s čiarovým kódom, váhou, mierou. Pomocou čítačky potom vieme zistiť, ako nám ryby priberajú, či sa nachádzajú ešte vo vodách. Je to presne ako u každého čipovaného zvieraťa,“ vysvetľuje.
Ryby sú určené na rybolov, uloviť ich môže každý rybár s platným povolením.

„Rybári na lov rýb musia mať primerane veľký podberák, vaničku alebo veľkú podložku, kde ulovené ryby pokladajú. S takýmito rybami treba opatrne narábať, predsa sú to staršie jedince s veľkou váhou,“ odporúča.
Státisíce eur
Veľkými rybami zarybňuje levická organizácia aj ďalšie svoje vody, napríklad vyhľadávanú vodnú nádrž Kozárovce. Loviť tu môžu len rybári s miestnym povolením z Levíc alebo so zakúpenou zvláštnou povolenkou z Rady Žilina.
Zarybňovanie prebieha celoročne. Začínajú vždy vo februári, keď vypúšťajú šťuku rýchlenú. Následne takmer každý mesiac im prichádzajú objednané násady jalca hlavatého, podustvy, mreny, nosáľa, lieňa, úhora, mieňa.
„Neskôr v jesennom období privezú násady zubáča, kapra, amura. V novembri zlovíme dva naše chovné revíry v Pukanci a Veľkom Ďure. Odtiaľ sa zarybnia naše vody kaprom a šťukou ročnou. Celkovo ročne zarybňujeme násadami v hodnote okolo 200-tisíc eur,“ dodal tajomník levickej organizácie.