DOLNÉ SEMEROVCE. V chove ošípaných na farme v Dolných Semerovciach potvrdili laboratóriá africký mor ošípaných. Pre človeka nepredstavuje nákaza riziko. Domáci farmári však musia úradom hlásiť zabíjačky.
Ako informovala hovorkyňa ministra pôdohospodárstva Veronika Daničová, príslušná Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) Levice vydala opatrenia v ohnisku nákazy, ako aj v 3- a 10-kilometrovej reštrikčnej zóne. Týkajú sa takmer tridsiatky obcí v dvoch okresoch.
Farmu v Dolných Semerovciach postihol v minulosti klasický mor ošípaných. V roku 2008 museli utratiť celý chov. Škody rátali v miliónoch.
Ďalej sa dočítate aj:
- ktoré obce sú zaradené do reštrikčnej zóny,
- kde tento rok potvrdili nákazu (+ mapa Slovenska)
- ako sa ochorenie prejavuje.
Prvé ohnisko v chove
Druhý májový deň Národné referenčné laboratórium vo Zvolene potvrdilo prvé ohnisko afrického moru ošípaných u domácich ošípaných na Slovensku v tomto roku.
Pozitívna vzorka pochádza od ošípanej na farme v katastri obce Dolné Semerovce, ktorá vykazovala príznaky ochorenia. V chove sa nachádza približne 18 458 výkrmových ošípaných. Nevyhnutá depopulácia sa začína.
Spôsob zavlečenia nákazy do chovu je nateraz predmetom epidemiologického šetrenia. Kadávery budú v súlade s legislatívou spracované v kafilérii.
O celý chov už raz prišli
„Informácie sme dostali dnes mailom z regionálnej veterinárnej správy," povedal Vendelín Baláž, starosta Dolných Semeroviec o potvrdenom ochorení na farme, ktoré je vzdialená približne kilometer. Obci okrem iného ukladajú povinnosť zabezpečiť súpis domácich chovov.
„Ideme to vyhlásiť, ak niekto má, nech nám nahlási. Aj keď podľa našich vedomostí takéto chovy u nás už nie sú."
Skúsenosti s prísnymi opatreniami majú z roku 2008. Na farme vtedy potvrdili nákazlivé ochorenie.
„Na predmetnej farme išlo v roku 2008 o výskyt klasického moru ošípaných," upresnila Veronika Daničová. Africký mor ošípaných sa na Slovensku do roku 2019 nevyskytoval.

„Celý chov, 7 176 prasiat, museli usmrtiť, čím majiteľovi vznikla škoda okolo 100 miliónov korún," informovala vtedy agentúra SITA.
Medzičasom spoločnosť farmu rozširovala, postavila nové maštale, zaviedla automatizáciu.
Spoločnosť má na juhu Slovenska päť fariem. „Výkrmové farmy, kde sa sústreďujú prasiatka hneď po odstave, sa nachádzajú v Dolných Semerovciach, vo Svodíne a v Brutoch," uvádza na svojom webe.

Spoločnosť sme požiadali o poskytnutie bližších informácií k aktuálnej situácii. Vyjadrenie doplníme.
Testy už boli pozitívne
Za prvé štyri mesiace tohto roka potvrdili africký mor ošípaných len u voľne žijúcich zvierat. Išlo buď o zastrelené diviaky alebo nájdené uhynuté jedince.
Od januára evidujú štátni veterinári 280 prípadov u diviačej zveri. Sústredené sú do strednej časti Slovenska. Mapu s miestami výskytu zverejňuje Štátna veterinárna a potravinová správa na svojom webe. Najnovší prípad z farmy v Dolných Semerovciach tam dnes ešte nebol zaznačený.
Opatrenia v okolitých obciach
Opatrenia sú vyhlásené v ohnisku nákazy, ako aj v 3- a 10-kilometrovej reštrikčnej zóne.
„Kľúčové je nahlásiť domácu zabíjačku ošípaných na RVPS Levice aspoň jeden pracovný deň vopred a zabezpečiť z ošípanej zabitej na domácu spotrebu odber vzorky na vyšetrenie africký mor ošípaných," konštatovala Daničová.
Vzorka musí obsahovať minimálne časť sleziny, obličky a zrazenej krvi s veľkosťou vlašského orecha. Mäso a orgány zo zabitej ošípanej možno použiť na domácu spotrebu až po oznámení negatívneho výsledku vyšetrenia.
Ochranné pásmo minimálne tri kilometre sa týka katastrálneho územia Dolné Semerovce, Horné Semerovce, Hokovce, Demandice-osada Hýbec.

Pásmo dohľadu minimálne desať kilometrov je vytýčené na katastrálne územia v okrese Levice: Horné Turovce, Veľké Turovce, Tupá, Šahy, Hrkovce, Preseľany nad Ipľom, Vyškovce nad Ipľom, Kubáňovo, Sazdice, Malý Pesek, Zbrojníky, Hontianska Vrbica, Demandice, Santovka, Bory, Domadice, Hontianske Trsťany. Ako aj v okrese Krupina: Hontianske Tesáre, Terany, Dudince, Súdovce, Sudince, Hontianske Moravce.
Ochorenie má vysokú úmrtnosť
V ohnisku nákazy sa do odvolania zakazuje premiestňovanie ošípaných z chovu a do chovu, premiestňovanie iných druhov zvierat bez povolenia RVPS Levice, premiestňovanie tiel ošípaných z chovu bez povolenia RVPS Levice, usmrcovanie ošípaných bez povolenia a dozoru RVPS Levice, premiestňovanie mäsa z chovu, ako aj zákaz premiestňovania produktov z ošípaných, spermy, vajíčok a embryí ošípaných, krmív, nástrojov, materiálov alebo odpadu, ktorým sa pravdepodobne prenáša africký mor ošípaných, okrem prípadov premiestnenia povolených RVPS Levice.
Úmrtnosť je vysoká, dosahuje takmer 100 percent, potvrdené ohnisko je nevyhnutné depopulovať. Choroba je neliečiteľná, neexistuje preventívne očkovanie. Africký mor ošípaných nie je prenosný na ľudí a iné druhy zvierat.
Africký mor ošípaných
Africký mor ošípaných je akútna, vysoko nákazlivá choroba domácich ošípaných a diviakov. Prenáša sa priamym kontaktom s infikovaným, alebo uhynutým zvieraťom, výkalmi a sekrétmi infikovaného zvieraťa, prípadne konzumáciou tepelne neopracovaných produktov z infikovaných zvierat. Prejavuje sa vysokou horúčkou až 42 stupňov Celzia, ktorá môže trvať niekoľko dní, apatiou, krvácaninami v podkoží, na miazgových uzlinách, vnútorných orgánoch a zväčšenou slezinou. U gravidných prasníc dochádza k potratu. (SITA)