RYBNÍK. Približne 150- až 170-kilogramového medveďa hnedého zachytila fotopasca na lúke Plešina. Od dediny je to asi 1,5 kilometra.
Poľovníci z Rybníka registrujú pohyb medveďa opakovane už od 20. marca. Na dvoch miestach našli stopy. Obec upozornila obyvateľov, aby boli opatrní.
V Levickom okrese to nie sú tento rok prvé pozorovania. Šelmu nahlásili dva razy policajné hliadky osem kilometrov od štátnej hranice s Maďarskom.
Začala sa ruja. Slabšie jedince ustupujú pred dominantnými z teritória. Ochranári hovoria, že vo vzťahu ku konfliktným stretom s človekom ide o najrizikovejšie obdobie. Potrvá ešte približne mesiac.
Lesy nie sú ďaleko
Medveďa videli ľudia najskôr 20. marca ráno medzi Tlmačmi, Čajkovom a Rybníkom, ako naháňa zver. Stratil sa v húštine za bývalou SES-kou, dnešnou Tatravagónkou.
O mesiac neskôr, 21. apríla, našli poľovníci medvedie stopy v blate v extraviláne Rybníka, v častiach Krivín a Kopanice.
V oboch prípadoch obec vyzvala ľudí k obozretnosti a tiež, aby v prípade spozorovania medveďa hnedého alebo jeho stôp kontaktovali Poľovnícke združenie Rybník.
Podľa predsedu združenia Ľubomíra Holečku sem mohol zbehnúť od Novej Bane alebo zo Štiavnických vrchov. Ležia severovýchodne, vzdušnou čiarou je to dvadsať - tridsať kilometrov.
Na lúke za dedinou
Medveď sa v okolí znova potuloval začiatkom mája. Zaznamenala ho fotopasca. Poľovníci majú snímacie zariadenia na viacerých miestach, pozorujú tak pohyb zveri v revíri. Rozlohu má 1350 hektárov. V miestach neprikrmujú.
„Bolo to za tmy, okolo jedenástej večer,“ povedal šéf poľovníkov. Zviera bolo na lúke za dedinou, v časti Plešina, smerom na Krivín. „Voľakedy tam boli vinice, je tam chata,“ hovorí o lokalite vzdialenej od dediny približne 1,5 kilometra. Medveď sa stratil v húštine.
Zbadali ho aj včera (8. 5.) počas dňa kúsok odtiaľ, vo viniciach.
„Ten sa tu už dlhšie zdržuje, je sám. Podľa odhadov je to dospelý medveď, môže mať 150 až 170 kilogramov,“ odhaduje Ľubomír Holečka.

Už od prvých informácií o možnej prítomnosti medveďa obec opakovane upozorňuje ľudí. Vyzýva ich, aby výskyt nahlasovali predsedovi poľovníckeho združenia. Podľa jeho slov mu volajú, ale skôr sa pýtajú. Škody zatiaľ nezaznamenali.
Zatúlal sa až k hraniciam
Levický okres je jedným z viac ako päťdesiatich okresov Slovenska, kde vláda vyhlásila od 2. apríla mimoriadnu situáciu z dôvodu nežiaduceho výskytu medveďa hnedého. Schválila tiež mimoriadny zásah do populácie v počte 350 jedincov na základe správy Štátnej ochrany prírody.
V Levickom okrese bol medveď tento rok videný viackrát.
Počas marcového víkendu registrovala zviera policajná hliadka. Dva dni ho videla v čase nočnej kontroly v okolí Horných Turoviec. Od hranice s Maďarskom je to približne osem kilometrov.

Takisto v marci nahlásili výskyt v obci Sikenica.
Majú ruju, premiestňujú sa
V rámci Štátnej ochrany prírody je zriadený Zásahový tím pre medveďa hnedého. Levický okres patrí do pôsobnosti Zásahového tímu Stred.
Na svojom webe uvádza, čo robiť v prípade jeho výskytu. Ak je spozorovaný mimo obývanej oblasti, na väčšiu vzdialenosť, a má prirodzené správanie, nie je potrebné kontaktovať žiadnu organizáciu.
V súčasnosti prebieha medvedia ruja. Pred dominatnými samcami ustupujú slabšie jedince mimo teritória, aj bližšie k obydliam. Keď sa napätie uvoľní, vrátia sa späť.
Ruja trvá do konca júna. V južných oblastiach sa začína skôr a skôr sa aj môže skončiť, v závere mája.
Medvedia ruja a ako sa zachovať pri strete
Vo vzťahu ku konfliktným stretom s človekom je najmenej rizikové obdobie hibernácie a naopak, najrizikovejšie práve obdobie medvedej ruje. Toto obdobie začína druhou polovicou apríla a trvá do konca júla.
Samce v tomto čase intenzívne vyhľadávajú rujné medvedice. Hoci medvede sú aj počas ruje mimoriadne opatrné a kontaktu s človekom sa radšej vyhnú, ich aktivita počas dňa stúpa a preto sa počas ruje zvyšuje pravdepodobnosť stretu s človekom.
Medveď hnedý patrí k polygamným druhom, samec nasleduje medvedicu, pri ktorej v niektorých prípadoch zostáva aj viac ako tri týždne. Samicu potom celý čas sprevádzajú, pričom ju bránia pred inými samcami a dokonca aj pred človekom.
Medvedia ruja je veľmi stresujúca pre vodiace samice, ktoré chránia svoje mláďatá. Samci totiž mláďatá bežne napádajú, prípadne zabijú s cieľom dostať medvedicu opäť do ruje. Z tohto dôvodu vodiace medvedice dočasne opúšťajú svoje domovské okrsky a bezpečie vyhľadávajú na nových územiach bez dospelých samcov.
V prípade stretu človeka s vodiacou medvedicou, medvedica varovným fučaním upozorní medvieďatá, aby sa schovali. Sú však prípady, kedy medvedica nestihne varovať mláďatá a blížiaceho sa človeka nezavetrí. Človek sa tak nechtiac dostane medzi mláďatá a matku a vtedy môže dôjsť k útoku. Je to štatisticky najčastejšia príčina útoku medveďa na človeka.
Medveď v sebaobrane niekedy urobí výpad - varovanie, aby sa človek vzdialil. Toto môže byť človekom chápané ako útok. Vtedy je potrebné pomaly ustúpiť a vzdialiť sa. V prípade útoku je potrebné ľahnúť si na zem, kryť si rukami krk, hlavu a počkať, kým útok nepominie a medvede sa nevzdialia. Aktívna obrana napadnutého počas útoku len zhorší situáciu. Zdroj: ŠOP SR