ŽEMBEROVCE. Oči obyvateľov aj vodičov, ktorí prechádzajú cez dedinu, priťahuje netradičná socha ženy. Jej „oblečenie“ obmieňajú podľa ročných období.
Základ budúcej pestrofarebnej sukne vytvorili v týchto dňoch zo surfínií. Hlavnú kostru zhotovila zamestnankyňa obce betónovou technikou. Nie je finančne náročná, ale o to prácnejšia. Výsledok má už svojich fanúšikov.
Tí sa môžu zapojiť do výberu mena pre rozkvitnutú sochu. Volala sa už Pani Zima, Leto či Jeseň.
Nevšedná atrakcia
V Bruseli majú bronzovú sošku cikajúceho chlapčeka, ktorého obliekajú do rôznych oblečení, vrátane národných krojov. Manneken Pis je jednou z najfotografovanejšou sôch, hoci má len 60 centimetrov.
V Žemberovciach budí pozornosť figurína ženy v životnej veľkosti.
Začínali pred piatimi rokmi včelou, zajkom, motýľom, na ktoré použili okrúhle balíky slamy. Veľké rozprávkové postavičky sa vystriedali v centre v jarných mesiacoch. Nápadom sa inšpirovali aj ďalšie dediny.
Aby prišli s niečím novým, zadovážili si figurínu. Pred rokmi také obliekali aranžéri v obchodoch.
„Pani je v srdci obce, pri zdravotnom stredisku. Na voľnom priestranstve sa konajú obecné podujatia ako napríklad Žemberovský táborák,“ hovorí starosta Slavomír Bárczy o soche oblečenej do šiat z prírodných materiálov. Okrem obyvateľov ju obdivujú aj vodiči, ktorí prechádzajú okolo. Podľa starostu je len sedem metrov od cesty.
Živá sukňa
Kým v minulých rokoch pri výzdobe používali najmä sušené kvety a plody, teraz siahli po živých.
„Vysadili sme 18 kvetov,“ hovorí Mariana Mikulová, ktorá sa stará o zeleň v dedine.
Pred výsadbou surfínií pripravila konštrukciu sukne z pneumatík rozrezaných na polovicu. Upravené sú cementovou technikou, rovnako tiež ruky sochy a plášť.
„Využili sme staré handry, plachty,“ hovorí o podklade, na ktorý naniesla viacero cementových vrstiev. Postup našla na internete.