LEVICE. Podvodníci úradujú a používajú hneď viacero legiend, vystríha nitrianska krajská polícia na sociálnej sieti. Pridáva, že majú po ruke viacero legiend a scenárov.
Prvou sú správy útočiace na city rodičov. „Občania dostávajú správu cez sociálnu sieť WhatsApp, v ktorej sa píše, že dieťa stratilo telefón, ocitlo sa v ťažkostiach a žiada poslať peniaze cez internet,“ približujú muži zákona.
Evidujú aj ďalší spôsob: „Prostredníctvom správy podvodník odošle link, v ktorom od vás chce zadať svoje prihlasovacie údaje do banky. Následne vám z účtu začnú odchádzať platby, dokonca sa podvodníci pokúsia vo vašom mene zažiadať o úver.“

Podvodníci stále prichádzajú s novými podvodnými schémami. „Preto buďte obozretní. Predtým, ako niekomu pošlete peniaze, dôkladne si overte identitu prijímateľa. V prípade zadávania svojich bankových a osobných údajov nikdy neklikajte na odkaz, o ktorom si 100 percent nie ste istí, že nie je podvodný,“ varuje polícia.

Na ďalšie metódy, ktoré sa podvodníkom osvedčili opakovane, upozornila nitrianska krajská polícia aj v polovici mája. Seniorka v Levickom okrese prišla o 11 500 eur. V telefóne sa jej mužský hlas predstavil ako policajt. „Do telefónu uviedol, že dcéra poškodenej seniorky zapríčinila dopravnú nehodu, pri ktorej prišla o život tehotná žena. Žiadal 50-tisíc eur kauciu, aby dcéru prepustili na slobodu," opísala polícia. Seniorka povedala, že má doma 11 500 eur. V strachu o dcéru zabalila celoživotné úspory do tašky a vyhodila ich von z balkóna bytového domu.

Pred podvodmi varujú aj v ďalšom kraji:
Nové formy podvodov zaznamenali aj policajti v Bratislavskom kraji. Spoločným menovateľom je aplikácia WhatsApp, prostredníctvom ktorej oslovujú svoje obete, uviedli dnes na sociálnej sieti.
„Podvodníci doručia správu, v ktorej zdanlivo známy kontakt žiada hlasovanie v súťaži za dcéru „tanečníčku“ s registračným kódom, po kliknutí na ktorý získa podvodník kontrolu nad vašim WhatsApp účtom a vo Vašom mene začne odosielať správy všetkým kontaktom z vášho telefónneho zoznamu,“ približuje polícia, ako to funguje. Predmetom takejto podvodnej správy je zároveň naliehavá žiadosť o zaslanie finančných prostriedkov s uvedením čísla účtu.
„V ďalších prípadoch sa podvodníci prostredníctvom uvedenej aplikácie vydávajú za osobou rodinného príslušníka alebo „kamaráta“, ktorý si potrebuje požičať peniaze s prísľubom ich vrátenia, ktoré žiada zaslať na konkrétny bankový účet,“ opisuje iný postup podvodníkov.
„Rovnako sme zaznamenali aj sofistikovanejší spôsob podvodu, kde podvodník priamo telefonicky kontaktuje obeť a uvedie jej, že na ňou vytvorenom bitcoinovom účte sa nachádza vyšší obnos peňazí, pričom je nutné tieto peniaze konvertovať na osobný účet. Následne podvodník zašle obeti internetový odkaz, po kliknutí na ktorý je presmerovaná na stránku, kde následne cez „bitcoinovú“ aplikáciu zadá kód zaslaný od podvodníka, čím mu poskytnutím ďalších údajov umožní vstup do elektronického bankovníctva, kde následne dôjde k odčerpaniu finančných prostriedkov na zahraničné účty,“ dodáva bratislavská krajská polícia. (JN)