LEVICE. Trinásť prefabrikovaných betónových garáží na Vajanského ulici v Leviciach stáť nebude. „Stavebný úrad vydá rozhodnutie o odstránení stavby,“ informovala Daniela Trňanová, hovorkyňa Mesta Levice.
Poslanci nesúhlasili s návrhom, v ktorom mesto prišlo s možnosťou zmeniť územný plán mesta a stavbu dodatočne zlegalizovať. Odvolávalo sa na verejný záujem, vedľa garáží sú parkovacie miesta, ktoré v zastavanej lokalite chýbajú.
Garáže namiesto ohlásených plôtikov dodatočne povolil stavebný úrad Mesta Levice. Prokurátor vydal protest, rozhodnutie o dodatočnom povolení zrušil Regionálny úrad pre územné plánovanie a výstavbu Nitra.
Poslanci boli v diskusii a pri rozhodovaní takmer jednotní. Zhodli sa, že zo strany stavebného úradu došlo k pochybeniu a mesto sa musí pripraviť na možné následky.
Mala to byť drobná stavba
Investor ohlásil drobnú stavbu v máji 2021 za účelom vybudovania záhradných plôtikov.
„Budú vyhotovené zo železobetónových pásov uložených do hĺbky 0,6 metra. Plôtiky budú slúžiť na rozdelenie záhradiek,“ píše sa v ohlásení.
Nasledujúci rok realitná kancelária začala ponúkať na predaj garáže. Prvých trinásť kusov prefabrikovaných garáží doviezli na nákladných autách a osadili ich na betónových základoch.
Ďalej sa dočítate aj:
- ako sa zo záhradiek stali garáže,
- vyjadrenie investora,
- aký bude ďalší postup zo strany mesta.
Zvyšná plocha ostala vydláždená. Na súkromnom pozemku dnes voľne parkujú autá.
Pozemok investora sa nachádza na Vajanského ulici. Zo zadnej strany je na Ulici Z. Nejedlého jestvujúca radová zástavba starších garáži. Vedľa sú areál strednej poľnohospodárskej školy a mestské zariadenie s opatrovateľskou službou pre seniorov.
Oproti sa nachádza materská škola, najmä v ranných a popoludňajších hodinách je tu zhustená doprava a sťažené parkovanie.
V okolí pozemku je zástavba
Na rokovaní mestského zastupiteľstva dostali poslanci na stôl materiál, ktorý pripravila kancelária vedenia mesta. Navrhla prerokovať žiadosť o zmenu územného plánu a schváliť obstarávanie tejto zmeny.

Ako sa píše v dôvodovej správe, na pozemkoch na Vajanského ulici bolo umiestnených 13 samostatne stojacich garáží bez právoplatného stavebného povolenia.
Na podnet vlastníka stavby, na usporiadanie nezákonného stavu, vydal stavebný úrad rozhodnutie, ktorým dodatočne povolil stavbu. Následne Regionálny úrad pre územné plánovanie a výstavbu Nitra vyhovel protestu prokurátora a rozhodnutie o dodatočnom povolení zrušil.
Zároveň mesto s prihliadnutím aj na verejný záujem, to je rozšírenie možnosti parkovania v priľahlej zóne, kde sa nachádza materská škola a obytná zóna, povolilo v predmetnom území na pozemkoch účelovú komunikáciu s 22 parkovacími miestami, ktoré mali slúžiť aj pre rodičov detí navštevujúcich Materskú školu na Dopravnej ulici.