LEVICE. V sociálnych bytoch na Ladislavovom dvore žijú približne dve stovky obyvateľov. Napojenie na kanalizáciu chýba, splaškové vody idú do septikov. Ich objem nepostačuje, obsah vyvážajú do čistiarne odpadových vôd.
Mesto pripravuje výstavbu kanalizačnej prípojky do osady za mestom, čím by sa znížili náklady.
V minulosti v tejto lokalite evidovali poruchy a nadspotrebu pitnej vody. Obsah žúmp vytiekol na povrch.
Na výstavbu kanalizácie sú pripravení
O živote na Ladislavovom dvore sa za ujímal splnomocnenec vlády pre rómske komunity Alexander Daško.
„Hovorili sme najmä o vybudovaní kanalizácie. Kompletnú projektovú dokumentáciu už mesto má hotovú, pozemky sú vysporiadané. Pán Daško prisľúbil pomôcť, pokiaľ to bude v jeho možnostiach,“ hovorí o stretnutí Peter Benček, zástupca primátora.
„Výzva zatiaľ nie je vonku, ale podľa slov splnomocnenca sa pripravuje, pretože kanalizácia v osadách trápi viaceré samosprávy - najmä na východnom Slovensku,“ doplnil.
Mesto ročne vynakladá na vývoz splaškov a odpadových vôd z Ladislavovho dvora približne 20-tisíc eur.
Napojenie kanalizácie je podľa projektovej dokumentácie plánované na Ulici Štefana Majora, ktorá je za nadjazdom. Stavba sa skladá z gravitačnej kanalizácie dlhej 436 metrov, tlakovej kanalizácie s dĺžkou 2098 metrov a prečerpávacej stanice, informovalo mesto pred časom.
Byty sú vybývané
Témou júlového pracovného stretnutia so splnomocnencom bolo prerokovanie možnosti riešenia nevyhovujúceho stavu infraštruktúry a bývania marginalizovaných rómskych komunít na území mesta Levice.
Navštívil Ladislavov dvor, tamojšie komunitné centrum a azylový dom.
„Ďalšou horúcou témou bolo bývanie a projekty, súvisiace s opravou striech na domkoch. Ďalej potreba deratizácie a dezinsekcie obydlí a oprava bytového domu číslo 25 s bytmi v nevyhovujúcom, havarijnom stave,“ doplnil Peter Benček nedostatky v časti, v ktorej sa v minulosti nachádzal majer.

Bytový dom číslo 25 je „vybývaná“ dvojposchodová bytovka s ôsmimi bytmi. Niektoré sú v nevyhovujúcom stave aj vďaka nezodpovednosti niekoľkých nájomníkov.
„Opravu by potreboval celý interiér. Tiež je tam nutné napojenie na kanalizáciu z dôvodu veľkej poruchovosti vodovodných a kanalizačných potrubí,“ priblížil stav bytovky.
Podľa slov viceprimátora na opravu striech mesto poslalo žiadosť na Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity. Stále nemajú odpoveď. Cez splnomocnenca požiadali o urýchlenie.
Splašky tiekli po povrchu
V roku 2002 v lokalite vzdialenej od mesta približne štyri kilometre postavili „na zelenej lúke“ štyri nové bytovky, každú s ôsmimi bytmi. O päť rokov neskôr k nim pribudlo ďalších osem nájomných bytov v inom dome.

Postupne sem z Levíc vysťahovali sociálne slabších obyvateľov a neplatičov.
V rokoch 2017 a 2018 tu zaevidovali nadspotrebu vody. Ročne z domácností odtieklo 8800, resp. 8000 kubíkov. Dennú spotrebu prirovnala správcovská spoločnosť Služby Levice k spotrebe v troch činžiakoch. Spôsobili ju netesnosti batérií a sociálnych zariadení v nájomných bytoch. Ďalší negatívny dopad to malo aj neúmerné napĺňanie septikov.
V roku 2018 došlo k havarijnému stavu – obsah preplnených septikov sa vylial z nádrží. V okolí domov sa vytvorili zapáchajúce mláky. Nastúpiť musela radnica a zaplatiť vývoz ich obsahu.
Službyt v nasledujúcom roku do domácností nainštaloval vodomery na kartu. Voda tečie až po nabití kreditu, do jeho vyčerpania.
Spotreba sa následne zastabilizovala na cca 3-tisíc metrov kubických ročne, čo bol pokles o tristo percent.

