S príchodom roka 2010 sa pre predajcov skončila povinnosť zobrazovať ceny duálne. S udávaním cien v slovenských korunách sa niektorí rozhodli skončiť, iní ceny v korunách považujú za službu zákazníkom, ktorú chcú ponechať.
LEVICE. Od konca minulého roka už zobrazovanie cien nie je povinné. Odporúča sa však ceny aj v korunách pre zákazníkov ponechať ešte v priebehu prvého polroka tohto roka. Väčšina predajní je rozhodnutá cenovky v korunách sťahovať postupne. V uliciach Levíc prevládal názor, že sumy v korunách už nie sú potrebné, ľudia sa naučili ceny v eurách prepočítavať.
Ceny v korunách končia
Duálne zobrazovanie cien v niektorých predajniach ostane. „Podľa interných prieskumov sleduje ceny výrobkov v korunách stále väčšina zákazníkov," povedal hovorca reťazca Kaufland Martin Gärtner. Potvrdil, že stiahnutie korunových cenoviek je v ich predajniach v nedohľadne. Nevylúčil, že sa udrží až do konca roka 2010. Počas tohto roka chce duálne zobrazovať ceny aj sieť predajní Billa. Postupne, počas roka, plánujú sťahovať cenovky v korunách z pultov v Hypernove i v Tescu. Nové reklamné letáky na akciové tovary z týchto firiem sú už bez cien v slovenských korunách. „Zatiaľ plánujeme ponechať duálne zobrazovanie cien. Obmieňať sa budú postupne, s príchodom nových tovarov s novými cenami. Tieto už budú len v eurách. Predpokladáme, že takáto výmena bude prebiehať tri až štyri mesiace," informovala Elena Gubčová predsedníčka predstavenstva COOP Jednota Levice.
Levičanom ceny v korunách nechýbajú
Z odpovedí na otázku, či by spotrebitelia uvítali ponechať zobrazovanie cien aj v korunách, alebo im chýbať nebudú, vyplýva, že opýtaní v uliciach Levíc si už na euro zvykli. Zhodli sa však, že ceny stále počítajú v korunách. Aj z výsledkov celoslovenského prieskumu vyplýva, že po roku používania novej meny takmer polovica ľudí pri nákupoch ešte stále v duchu počíta najčastejšie v slovenských korunách. „Podľa mňa by už vôbec nemuseli byť ceny v korunách. Nevadí mi, keď ich nevidím, ceny tovarov si automaticky prepočítavam," povedala Monika Kosorínová z Tlmáč. Sú aj takí, čo sa obávajú, že cenovky len v eurách budú viesť k postupnému zdražovaniu. „Ja som si ceny začala prepočítavať už od začiatku a veru postupne po zavedení eura potraviny zdraželi aj keď tu boli cenovky aj v korunách. To, či budú len v eurách na tom nič nezmení," myslí si Mária Szillerová z Levíc.
Slováci sú s eurom spokojní
Duálne zobrazovanie cien bolo povinné od 24. augusta roka 2008. Počet prevádzok, ktoré uvádzali cenovky nesprávne, z mesiaca na mesiac ubúdal. Napriek tomu Slovenská obchodná inšpekcia ešte v novembri minulého roka, teda rok a štvrť po začiatku duálneho zobrazovania a takmer rok po zavedení eura zistila, že ešte stále asi osem percent obchodníkov duálne oceňovanie nezvláda. Slováci sú však s novou menou spokojní. Podľa októbrového prieskumu, ktorý robilo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku v spolupráci s Inštitútom pre verejné otázky a agentúrou Focus, tri štvrtiny obyvateľov Slovenska hodnotia prijatie eura pozitívne. A to aj napriek tomu, že podľa viac ako polovice respondentov sa pod vplyvom zavedenia eura ceny zvýšili a iní majú ťažkosti pri narábaní s euromincami. „Prijatie eura podľa väčšiny opýtaných prináša so sebou aj hrdosť na slovenské symboly na eurominciach, ľahšie a menej nákladné cestovanie robí Slovensko zaujímavejším pre zahraničných investorov, posilňuje postavenie Slovenska v Európe a podľa 53 percenta opýtaných zmiernilo dopady krízy," informovala Jana Farkašová zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Na druhej strane prijatie eura urobilo zo Slovenska drahú krajinu pre turistov z krajín, kde euro nie je. Krajina stratila aj časť svojej identity a kontrolu nad svojou hospodárskou politikou.