Prežili jedno z najničivejších zemetrasení. Tri a pol minúty sa im pod nohami chvela zem, potom prišli ďalšie otrasy.
TLMAČE. Zažili prírodnú katastrofu, následné rabovanie aj tri dni trvajúcu cestu naspäť do Európy. Pracovníci závodu SES pracovali v čílskom meste Concepción na stavbe tepelnej elektrárne. V meste, ktoré sa nachádza asi 115 kilometrov od epicentra zemetrasenia, zabezpečovali vedenie stavieb a technickú asistenciu pri montáži parných kotlov.
Prišlo v noci
„Bolo to v tú noc, keď sme hrali olympijský hokejový zápas s Kanadou. Po prehratom zápase sme si ľahli spať. Zobudil som sa na dunenie," spomína na osudnú noc jeden z pracovníkov Róbert Kováčik. Zemetrasenie, ktoré 27. februára zasiahlo mesto Concepción, malo intenzitu 8,8 stupňa Richterovej stupnice a trvalo tri a pol minúty.
„Býval som na desiatom poschodí, odrazu začalo kývať celú bytovku. Všetko padalo, praskalo a rozbíjalo sa. Ležal som na posteli a tá sa aj so mnou šmýkala po celej izbe," hovorí o prvotných okamihoch hrôzy. „Keď to odznelo, utekali sme spoločne so susedmi z budovy rovno na pláž. Pozrieť sa, či nehrozí nebezpečenstvo cunami. Potom sme sa s davom vybrali na parkovisko pred obchodný dom, kde na nás nemohlo nič spadnúť. Otrasy sa v menšej intenzite opakovali takmer každú hodinu. Nebola elektrina, nefungovalo telefonické spojenie, všade bol chaos a krik," opisuje.
Zažili krízové dni
Zamestnanci pracujúci v meste Concepción bývali v niekoľkých lokalitách. Po zemetrasení sa jednotlivé skupiny nedokázali spojiť. „Jeden zamestnanec býval v centre mesta, v hoteli. Bol evakuovaný do provizórneho tábora," informoval marketingový riaditeľ SES Gabriel Sirotňák. Ostatní bývali v bytoch. „K jednej skupine sme sa nevedeli dostať, pretože padol most, cez ktorý sa dalo prejsť na túto stranu mesta. Rozhodli sme sa pohľadať druhú, keď sme však prišli k ich bytom vrátnik povedal, že sú preč. Vrátili sme sa do bytov, povedali nám však, že prvú noc po zemetrasení v nich spať nemôžeme a tak sme opäť nocovali na parkovisku. Začali však nepokoje a rabovačky, a tak sme ho museli opustiť, ujal sa nás jeden miestny požiarnik," povedal Róbert Kováčik.
V tom istom dni zažívala horúce chvíle aj iná skupina Slovákov. „My sme sa na druhý deň po zemetrasení vrátili do bytov po veci. Pani, ktorá nám prenajímala byty, nás spolu s argentínskou rodinou a ďalšími ľuďmi vzala do svojho domu. V blízkosti tejto štvrti však počas zemetrasenia utiekli nejakí väzni. Tí rabovali. Zažili sme ľudí, ktorí si stavali barikády, na uliciach sa strieľalo, pomáhali sme strážiť," opisuje situáciu Levičan Richard Lecký.
Dvanásti sú už doma
Napokon sa všetkým skupinám pracovníkov strojární podarilo dostať do bezpečia na juhu krajiny, ktorý zemetrasením nebol postihnutý. Tam sa spojili aj s vedením spoločnosti. „Od začiatku sme robili všetko preto, aby sme zistili, čo je s nimi a aby sme ich dostali do bezpečia. Keďže situácia v hlavnom meste Santiágu bola vážna, rozhodli sme sa ich dostať domov cez Argentínu," informoval Sirotňák.
Slovákov z juhočilského mesta Los Sauces prepravili autom 600-kilometrovým úsekom cez Andy do argentínskeho mesta Bariloche. Odtiaľ sa dopravili do Buenos Aires, kde ich už čakal let do Európy. „Úzko sme pri tomto transporte spolupracovali s ministerstvom zahraničných vecí a s naším veľvyslancom v Argentíne," dodal Sirotňák. Dvanásti muži prišli domov v piatok 5. marca v noci
. „Bola som neuveriteľne šťastná, keď prišiel domov. Strach oňho počas posledných dní bol obrovský. Nemala som žiadne informácie, jediným naším kontaktom bola jedna esemeska denne," hovorí Barbora, manželka Richarda Leckého.
SES na základe podpísaných kontraktov z roku 2007 v Čile stavia dva elektrárenské bloky v rámci konzorcia s talianskou spoločnosťou Tecnimont pre projekt Colbun a Bocamina.
Všetkých 21 zamestnancov, ktorí sa v čase zemetrasenia nachádzali v Čile, je v poriadku. Dvanásti sa už vrátili k rodinám, v krajine zostalo ešte deväť pracovníkov, ktorí momentálne zabezpečujú komunikáciu s partnermi, dodávateľmi a dohliadajú na logistiku. Kým sa situácia neznormalizuje, práce na elektrárňach sú zastavené. „Vzhľadom na neprehľadnosť situácie a problémy s komunikáciou nie sú bližšie informácie o rozsahu škôd na stavbách. Až po ich dôkladných obhliadkach bude možné stanoviť ďalší postup v týchto projektoch," doplnil Sirotňák.
V dôsledku otrasov pôdy sa rúcali budovy, Slováci prvú noc strávili na parkovisku.
Autor: Darina Turianová