HRONOVCE. Približne každý tretí človek počas svojho života zažil depresívne stavy. Mnohé potrebujú pomoc psychológa, závažnejšie formy depresií a úzkostí si žiadajú okrem liečiv aj liečbu pomocou prístrojov. Novinku v tejto oblasti zaviedli v psychiatrickej nemocnici v Hronovciach.
Prostredníctvom magnetu stimuluje prístroj mozgovú kôru a zameriava sa na žiadané centrá v mozgu. Počas liečby je pacient pri plnom vedomí, lekári sa tak vyhnú rizikám, ktoré sú spojené s uspaním pacienta pri liečbe elektrošokmi.
Liečia magnetom
Psychiatrickej nemocnici v Hronovciach sa podarilo ako jednému z mála zariadení v strednej Európe získať prístroj pre modernú biologickú liečbu niektorých psychických porúch. Spočíva v magnetickom stimulovaní mozgovej kôry. V súčasnosti sa stredisko biologickej liečby v nemocnici zaoberá zavedením tohto prístroja do rutinnej liečby depresií.
„Repetitívna transkraniálna magnetická stimulácia, čo je odborný názov pre liečbu týmto prístrojom, pomáha pri liečbe depresií, úzkosti, neurotických poruchách, halucináciách, schizofrénnych ochoreniach a psychotických poruchách," informovala lekárka ambulancie Alexandra Priščáková. „Významným spôsobom pomáha pri medikamentóznej liečbe," dodala.
Elektrický prúd prístroja prechádza cievkou pripnutou k hlave pacienta, prúd v cievke sa mení na magnetické vlny, ktoré prechádzajú na povrch mozgovej kôry a pôsobia na reguláciu nálady. Opakovaním procesu sa magnetické vlnenie dostáva až do podkôrových štruktúr v mozgu a napomáha štrukturálnym zmenám v želaných centrách. Takýmto spôsobom posilňuje účinok antidepresív.
Úzkosti odišli
Lekári na prístroji vyzdvihujú predovšetkým fakt, že je k pacientom šetrnejší ako elektroliečba. Nevyvoláva záchvaty a človek pri liečbe neupadá do stavu bezvedomia. Liečba trvá 15 až 20 minút, robí sa opakovane denne v priebehu dvadsiatich dní. Počas necelého roka, odkedy prístroj v zariadení využívajú, pomohol desiatkam pacientov.
Jednou z nich je aj Jana Cviková z Čaky. Jej život ničila schizofrénia a depresie spojené z úzkosťou. „Absolvovala som už dvadsať opakovaní," hovorí. „Táto liečba mi veľmi pomohla. Uľavilo sa mi. Predtým som mávala stavy úzkosti, zlé myšlienky, často som premýšľala nad samovraždou. Teraz je to všetko preč," povedala.
O depresiách počuť stále viac
Riaditeľ nemocnice Marek Zelman konštatoval, že štatistiky hovoria o tretine ľudí, ktorí počas života zažijú depresiu. „Otázne len je, aká ťažká depresia je. Najťažšie prípady depresií zažívajú najmä ľudia, ktorí k tejto chorobe majú dedičné predispozície. Vyvolať ju však môžu aj ťažké životné situácie, strata role živiteľa rodiny, nezamestnanosť či súbor rôznych problémov pretrvávajúcich dlhodobo," hovorí psychiater. Tvrdí tiež, že depresiu treba za každých okolností liečiť: „Ak sa totiž raz depresia prejaví, vždy je tu možnosť, že v ťažkom životnom období človek zareaguje depresívne opäť." tvrdí.
O depresiách sa podľa neho hovorí stále viac. „Nie je to tým, že by počet ochorení stúpal, ale vďaka osvete. Ľudia u seba skôr rozpoznajú príznaky depresívneho ochorenia, pochopia, že majú problém a už sa ani natoľko nestránia vyhľadať odbornú pomoc," vysvetlil.
Autor: Darina Turianová