V šahanskom cintoríne rabujú zlodeji. Z oplotení starých hrobov sa stratili kované bránky. Pozostalí sú rozhorčení.
ŠAHY. Výsledky poctivej kováčskej práce, v niektorých prípadoch vytvorenej takmer pred sto rokmi, sú preč. Zlodeji si nectia ani miesto posledného odpočinku, zhodujú sa ľudia, ktorí chodia k hrobom do miestneho cintorína.
Doteraz mizli kvety a výzdoby hrobov, najnovšie sú preč kovové bránky. Jedna z nich bola nájdená v zberných surovinách. S bránkou na káre bol prichytený muž bývajúci neďaleko cintorína.
Oplotenia bez dvierok
V okolí hlavného vchodu do cintorína v Šahách napočítal Ondrej Bodonyi až 14 chýbajúcich bráničiek na oplotení. „Išiel som s kvetmi k hrobu môjho zosnulého priateľa, keď som zbadal, že tam chýba jedno krídlo bránky. Druhé bolo upevnené. Myslel som si, že ho rodina dala na opravu," opisuje učiteľ na dôchodku nález zo začiatku augusta. Keď sa lepšie poobzeral, videl, že tepané bránky neboli aj na ďalších hroboch. Podľa neho môžu byť chýbajúce súčasti oplotení staré aj sto rokov.
Historické kusy
Zväčša rodinné hroby, okolo ktorých sú kované železné ohrady, pochádzajú aj zo začiatku 20. storočia. „Sú krásne umelecky kované. Toľké roky tu vydržali a teraz toto," krúti hlavou a ukazuje na dieru v ohrade staršia pani. Kúsok vedľa chýba taktiež bránka, o pár hrobov ďalšia.
„Jedna môže vážiť od 20 do 40 kilogramov. Kedysi na ne nedávali zámky, takže bránku stačí vybrať z pántov," vysvetľuje dôchodca, ako ľahko sa z umeleckého diela stáva kus majúci cenu železného šrotu.
„Pýtal som sa robotníkov, ktorí pracujú v cintoríne, či o tom vedia. Povedali, že je to už nahlásené," pripomenul dôchodca. Potvrdila to aj pracovníčka firmy, ktorá spravuje cintorín: „Jeden muž bol nahlásiť, že chýba bránka. Išiel na políciu."
Muža prichytili
„Na polícii boli nahlásené dva prípady, ktoré riešime ako priestupky proti majetku. Z nich jeden prípad sa podarilo objasniť, prekvalifikovaný bol na trestný čin krádeže," objasňuje Božena Bruchterová, krajská policajná hovorkyňa. Muž bol prichytený, keď bránku prevážal na káre. Keďže išlo o recidivistu, hrozia mu dva roky väzenia. Ďalšia bránka bola nájdená v zberných surovinách. Jedna sa vrátila späť rodine zosnulého priateľa Ondreja Bodonyiho. Zatiaľ sa ju na pôvodné miesto neodvážili dať.
Počet evidovaných prípadov je minimálny aj preto, že mnohé rodiny doposiaľ nezistili krádež alebo ju ešte nenahlásili.
Reťaz z pomníka preventívne schovávajú
To, že sa aj na miestach posledného odpočinku rabuje, nie je tajomstvom. „Kradnú sa aj živé kvety a ozdoby. Ukradli aj hrubú reťaz z ohrady pomníka. Jedno oko malo aj desať centimetrov," ukazuje Karol Frenko na pietne miesto maliara Lajosa Simonyiho. Keď sa tak stalo druhý raz, mesto dalo vyrobiť ďalšiu reťaz. Osádza ju len vtedy, keď sa tu koná pietny akt. Potom železnú reťaz znova zložia a schovajú.
Poistka na hroby
Predísť krádežiam by napomohol kamerový systém. „Teraz už vo viacerých mestách majú kamery. Myslím si, že by to pomohlo," navrhuje riešenie žena s kytičkou v ruke. V čase krízy mesto nemá na takéto zabezpečenie cintorína peniaze. Správcovská firma zase nemá prostriedky na to, aby platila strážnu službu. Tá by podľa návštevníkov cintorína taktiež veci pomohla.
Zabezpečenie hrobov zatiaľ ostáva na pleciach majiteľov alebo nájomcov hrobových miest. Môžu si ich poistiť. Postarať sa o to musia sami.