Levická radnica odhaduje, že v meste žije asi 40 ľudí bez strechy nad hlavou. V útulku za pekárňou, kde môžu v zime prespať, bývajú aj sociálne slabšie rodiny. Kapacita nestačí, chýba aj kúrenie.
LEVICE. Daždivé a mrazivé obdobie sa blíži, v útulku za pekárňou nie je kúrenie. Správca azylového domu, nezisková organizácia Beva Istota, už kotol získal, rozvody zatiaľ nie. Ľudia aj firmy môžu pomôcť, ak prispejú do vyhlásenej verejnej zbierky. Zídu sa peniaze, ale aj materiálna pomoc.
Kapacita útulku sa naplnila a v súčasnosti už nestačí. Susedný objekt si vyžaduje opravu, je schátraný. V útulku žijú sociálne slabšie rodiny s deťmi. V zime tam môžu prespávať aj bezdomovci. Otvoriť dvere v čase mrazov im plánujú aj túto jeseň.
Z kasární útulok
„Odhadujeme, že bez prístrešia žije v našom meste asi 40 ľudí, z nich približne 30 má evidovaný trvalý pobyt v meste Levice," hovorí Erika Macáková z levickej radnice. Podľa jej slov spoločnosti Beva Istota, ktorej mesto objekt prenajalo za symbolickú sumu, poskytla samospráva v januári až marci tohto roka finančné prostriedky na prevádzku nocľahárne v celkovej výške dvetisíc eur.
Bývalé vojenské ubytovne za pekárňou roky chátrajú. Jednu z nich využíva Beva Istota. Na poschodí prevádzkuje dlhodobé ubytovanie pre sociálne odkázané rodiny, prízemie bude do jesene prázdne. S prvými mrazmi chcú v noci postele poskytovať bezdomovcom. Problémom je chýbajúce kúrenie. Kotol aj rozvody v minulosti niekto ukradol.
Kapacita nestačí
Jozef Porubský z neziskovky Beva Istota hovorí, že dotácie dostávajú na 15 ľudí. „Kapacita útulku 40 ľudí je ale plne vyťažená, preto vyvíjame aktivity, aby sme zrekonštruovali ďalšiu budovu," objasňuje.
V skromných podmienkach tu na poschodí býva približne 40 dospelých a 20 detí. Každý pondelok dostávajú výživy či cukrovinky. Izby sú vybavené darovaným zariadením. V kuchynke, kde je zánovná linka, varí jedlo dvom deťom aj Alžbeta Lakatošová. V útulku býva s manželom Ľudovítom: „Štyri roky som bol na ulici s deťmi. V byte na Tyršovej ulici po jej rodičoch bol dlh 100-tisíc. Zistil som, že v Leviciach je azylový dom. Som tu už rok," opisuje hlava rodiny. Spolu s ďalšími obyvateľmi sa obaja manželia zapájajú do prác. „Robím, čo prikážu - kopeme, hrabeme, zmetáme. Každý deň má na chodbe niekto rajóny," ukazuje žena na papier s menami visiaci na stene.
Slová o brigádovaní obyvateľov potvrdzuje aj správca azylového domu Jozef Košťál: „Dvakrát kosili pekáreň, dostali chlieb, rožky, záviny. Brigádovať chodia aj do firmy, kde chovajú sliepky."
Od októbra bude nocľaháreň
S pracovným nasadením obyvateľov počíta Robert Porubský aj pri rekonštrukcii susednej budovy a oprave kúrenia. „Kotol máme kúpený, radiátory sú, chýbajú rozvody," hovorí. Beva Istota vyhlásila verejnú zbierku. Žiadajú o finančnú a aj materiálnu pomoc. „Postele, nábytok, oblečenie, ale napríklad aj obkladačky, tehly alebo iný stavebný materiál," vymenúva, čo všetko by sa im zišlo. Sfunkčniť kúrenie a dať do poriadku spodnú časť chcú do 15. októbra. Odvtedy by mala byť otvorená nocľaháreň pre ľudí bez prístreška, a to od ôsmej večer do ôsmej ráno. Správca upozorňuje, že posteľ poskytnú len tým, ktorí neprídu v podnapitom stave.
„Ak Beva Istota splní podmienky dané legislatívou a bude včas registrovaná ako zariadenie sociálnych služieb - nocľaháreň, uvítame spoluprácu s touto organizáciou i v budúcnosti. V tom prípade existuje reálny predpoklad, že jej v období november - december 2010 opäť poskytneme finančné prostriedky v zatiaľ nedohodnutej výške," dodala Erika Macáková.