Kým majitelia rodinných domov alebo chát škrtnú zápalkou a začnú v novom kotle kúriť, mali by zavolať odborníka. V prípade, že tak nespravia a vznikne požiar, poisťovňa im škodu nemusí uhradiť v plnej výške.
LEVICE. So začiatkom vykurovacieho obdobia pribúdajú požiare. Keď sa v kotle dlho nekúri, komínové teleso sa zanesie. Na jeseň stačí škrtnúť zápalkou a vysušené sadze sa vznietia. Tento rok sa v Levickom okrese stalo už osem takýchto požiarov, jeden muž zomrel, keď si chcel zakúriť.
Kominári aj hasiči odporúčajú komín pred začiatkom vykurovacej sezóny skontrolovať a vyčistiť. Nové vykurovacie zariadenie dať zapojiť odborne spôsobilej osobe. Poisťovne upozorňujú, že chýbajúca revízna správa môže byť dôvodom, prečo poistnú udalosť nevybavia kladne.
„Vykurovacia" štatistika
Jesenné obdobie je spájané s požiarmi v strešných častiach rodinných domov. Spôsobiť ich môže zablúdená iskra alebo zanesený komín.
„Počas posledných piatich rokov bolo v okrese 64 požiarov, ktorých príčinou bolo zanedbanie kontroly a údržby komínového telesa alebo nesprávna konštrukcia, ako je napríklad zamurovaná drevená krokva v komínovom telese či úlet iskier z komína," hovorí štatistiku Lenka Chládeková z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Leviciach. V roku 2007 pri deviatich takýchto požiaroch vznikla škoda 239-tisíc korún, zranená bola jedna osoba. O rok neskôr sa následkom ôsmich požiarov škoda vyšplhala 566-tisíc korún. V roku 2009 ich počet klesol na päť a finančná ujma na 2505 eur. Tento rok už hasiči zasahovali osemkrát, škoda sa vyšplhala na 36 180 eur (vyše milióna korún). Jeden príslušník bol zranený a jedna osoba usmrtená.
Zomrel pri rozkurovaní
Levickí hasiči evidujú aj kuriózne okolnosti vzniku požiarov. Začiatkom roka horela strecha chatky v Leviciach od komínového telesa. Ukázalo sa, že drevená hrada bola zamurovaná do komína, cez ktorý prechádzala. Chytila sa horieť.
Prípad s tragickým koncom sa stal 12. septembra večer vo Veľkých Ludinciach. V pivnici rodinného domu sa 53-ročný muž pravdepodobne pokúšal podkúriť v kotle na tuhé palivo. Došlo ku silnému zadymeniu miestnosti a požiaru. Zasahovali želiezovskí a miestni dobrovoľní hasiči.
„Muž sa pokúšal z miestnosti uniknúť, uviazol však v šachte na uskladnenie uhlia. Následkom rozsiahlych popálenín a vdýchnutia splodín podľahol," informovala policajná hovorkyňa Renáta Čuháková. Polícia okolnosti tejto tragédie prešetruje.
Komíny bývajú zanedbané
Hasiči upozorňujú, že na začiatok vykurovacieho obdobia je potrebné sa pripraviť. Podľa vyhlášky sa v prípade tuhého paliva robí revízia každé štyri mesiace. Kto kúri plynom a komín nemá vyvložkovaný, musí ho kontrolovať polročne a v prípade vykurovania plynom cez komín s vložkou stačí revíziu vykonať raz ročne.
Levické kominárstvo Kamila Palka ročne prekontroluje päť- až desaťtisíc komínov. „Keď sa zozimí, začne byť po našich službách zhánka," hovorí. Zanesené komíny najčastejšie vymetajú a frézujú. Podľa neho je väčšina komínov v zlom stave.
„Na dedine, ktorá má 400 domov, je sto komínov udržiavaných pravidelne, päťdesiat len sem-tam a zvyšok až vtedy, keď majitelia nevedia zakúriť. Najhoršie sú na tom 20- až 30-ročné domy. Nachádzame aj taký stav, že čistiť je neskoro. Komín sa rozpadáva," opisuje.
Zanesený komín býva častou príčinou vzniku požiaru. „Keď ľudia skončia s kúrením, komíny sa zapchávajú. Ak ich nevyčistia a zase začnú kúriť, sadze sú po dlhom čase zaschnuté a chytia sa horieť," vysvetľuje.
Aby sa požiaru predišlo, kominár odporúča „minimálne raz ročne komín skontrolovať a používať kvalitný materiál na kúrenie."
Takým je podľa neho dva roky odstáte tvrdé drevo, ako je dub alebo buk, s maximálne 20-percentnou vlhkosťou. Kto kúri uhlím, tomu odporúča kvalitné čierne pred hnedým. Najmenej bývajú znečistené komíny napojené na plynový kotol. „Keď sa zanášajú, znamená to, že spotrebič plyn zle spaľuje. Treba ho prekontrolovať," radí.
Pravidelné čistenie komína vyjde osem eur, nepravidelné pätnásť.