Telesne aj mentálne postihnutí si zmerali sily na Abilympiáde v Bratislave. Najlepší budú nasledujúci rok zastupovať Slovensko na finále v Soule v Južnej Kórei. Levice reprezentoval fotograf na voľnej nohe Peter Székely.
LEVICE. Desiaty ročník Abilympiády sa konal 7. až 10. októbra. Z kvalifikácie tento rok postúpila sedemdesiatka Slovákov z rôznych disciplín, o výhercovi sa rozhodne v zahraničí. Minulý rok hostilo finalistov z rôznych krajín Japonsko, budúci rok to bude kórejský Soul.
Do tohtoročnej celoslovenskej akcie bol zapojený Zväz telesne postihnutej mládeže v spolupráci s Ideálnou mládežníckou aktivitou, Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska, Inštitútom pre pracovnú rehabilitáciu občanov so zdravotným postihnutím a SOŠ a Odborným učilišťom pre žiakov so sluchovým postihnutím.
Olympiáda schopností
Myšlienkou celej olympiády bolo ukázať zručnosti zdravotne postihnutých a hlavne schopnosť vyrovnať sa v šikovnosti ostatným. Telesne aj mentálne postihnutí z celého Slovenska sa stretli spolu na Strednej odbornej škole na Pántoch v Bratislavskej Rači. Celkom 140 účastníkov súťažilo v 22 disciplínach. Najlepší z každej disciplíny budú svoje umenie prezentovať v zahraničí. Budúci rok 2011 sa o víťazovi rozhodne v Južnej Kórei.
Trojdňové podujatie, kombinované s kultúrnym programom, sa začalo štvrtok 7. októbra a skončilo vyhodnotením v nedeľu 10. októbra. Zdravotne postihnutí dokázali svoje schopnosti v háčkovaní, knihárstve, maľovaní na hodváb, v predstihu si vyskúšali zdobenie medovníkov a kraslíc. Levice mali svoje zastúpenie v reportážnej fotografii.
Chce vyhrávať
Peter Székely je fotografom na voľnej nohe. Foteniu z invalidného vozíka sa venuje už dlho: „Veľmi rád fotografujem, tento rok sa mi síce nepodarilo vyhrať, boli tam lepší ako ja, ale dúfam, že sa mi to raz podarí. Veľmi by som to chcel."
Levičan sa predtým venoval paličkovaniu, to však medzi postupujúcimi disciplínami nebolo. „Krajiny, v ktorých sa koná finále, si sami vyberajú discpiplíny," vysvetľuje, „no paličkovanie medzi nimi nebolo a ja by som sa chcel dostať ďalej."
Paličkovanie či vyšívanie nie sú tradične mužské práce, no Peter Székely je v tom odborníkom. „Predtým som veľa paličkoval, na Abilympiáde som za paličkovanie získal tretie, druhé aj prvé miesto," hovorí nadšený fotograf. Teraz sa venuje už len zachytávaniu okamihov. Napriek tomu, že tento rok na súťaži neuspel, zúčastní sa jej aj o dva roky: „Veď už súťažím skoro od začiatku. Jediné kolo, ktoré som vynechal, bolo iba to prvé."
Vo fotografovaní sa Levičan zameriava najmä na umelecké fotky, ale rád zvečňuje aj známe osobnosti. „Už som nafotil Radičovú, prezidenta, aj Fica, keď tu boli," smeje sa, „ale ak si mám vybrať, radšej robím umelecké fotografie."
Prvá Abilympiáda sa na Slovensku konala v decembri 1994 a od roku 1995 sa slovenskí talentovaní zdravotne postihnutí ľudia zúčastňujú aj celosvetových Abilympiád, kde dosahujú vynikajúce úspechy. „Počas pätnástich rokov reprezentovali Slovensko na celosvetových olympiádach v Japonsku, Austrálii, Českej republike a Indii, odkiaľ priniesli 11 medailí," povedal pre TASR hovorca Abilympiády Martin Buzna.