Príležitostní zberači ovocia pri cestách sú nepoučiteľní. Horšie ako zber ovocia je, že blokujú premávku. Polícia rieši jednoduché priestupky pokutami, kvôli bezpečnosti správa ciest plánuje vysádzať skôr kríky ako úžitkové stromy.
LEVICE. Najrozšírenejšími drevinami popri cestách sú ovocné stromy. Plnia funkciou vetrolamov. V kurze sú čerešne, jablká a teraz na jeseň orechy. Nelegálni zberači aj tento rok vyrážajú na vozovky.
Policajti na nich neustále striehnuť nemôžu. Oberači prichádzajú na bicykloch aj autách. Veľakrát predvídavo „parkujú" na poliach či poľných cestách. Týmto neblokujú premávku, takže im pokutovanie nehrozí. Voči nelegálnemu zberu ovocia sa môžu ohradiť vlastníci pozemkov, na ktorých stromy rastú. O cesty prvej triedy sa stará Slovenská správa ciest, cesty druhej a tretej triedy Nitriansky samosprávny kraj. Regionálna správa ciest má na starosti samotnú údržbu a správu ciest, ku ktorým patria aj dreviny.
Prekážajú a ohrozujú ostatných
„Ľudia vytvárajú prekážku na ceste a ohrozujú seba aj ostatných," sťažuje sa Peter Drábik, riaditeľ Regionálnej správy a údržby ciest Levice. „My ich však pokutovať nemôžeme." Pokuty a sankcie má v kompetencii polícia, ktorá pri pristihnutí vinníka posudzuje, či ide o porušenia zákona.
„Ak takzvaní oberači či už odstavením vozidla na ceste, alebo pohybom osôb na ceste porušujú Zákon o cestnej premávke, dopúšťajú sa priestupku proti bezpečnosti a plynulosti v cestnej premávke, za ktorý im môže byť uložená sankcia do 60 eur," informuje Martin Ďurčo z Okresného dopravného inšpektorátu v Leviciach. Avšak v závažnejších prípadoch pokuty stúpajú: „Ak svojím konaním prispejú k dopravnej nehode, v správnom konaním im môže byť uložená sankcia do 100 eur."
Častejšie sa však stáva, že oberači majú taktiku natoľko premyslenú, že sa pokute vyhnú. „Stáva sa často, že s vozidlami stoja mimo cestu a nepohybujú sa po ceste, tým neporušujú Zákon o cestnej premávke a nedopúšťajú sa priestupku proti bezpečnosti a plynulosti v cestnej premávke," vysvetľuje Ďurčo. Nakoľko však samosprávny kraj, ktorý je majiteľom ciest druhej a tretej triedy, už zber ovocia nevykonáva, na rad prichádzajú „oberači". Podľa Ďurča sa samotná krádež sa stáva priestupkom len v prípade, „že majiteľ pozemku alebo majiteľ stromov podá na takzvaných oberačov oznámenie."
Na skupinové zbery upozornia značkami
„V prípade, ak by išlo o hromadný, skupinový zber ovocia popri ceste, je potrebné podať žiadosť na náš úrad," vysvetľuje Alojz Palaj z Obvodného úradu pre cestnú dopravu v Leviciach. To znamená, že ak by sa ovocie popri ceste chystala oberať väčšia skupina ľudí, je potrebné najskôr podať žiadosť na obvodný úrad. Ten potom môže zabezpečiť aj príslušné dopravné značenie v úseku, kde sa zber uskutočňuje.
Bezpečnejšie sú kríky
Čerešne, jablone či orechy popri cestách sú desiatky rokov staré. Zberačov lákajú napriek tomu, že takéto ovocie je denno-denne vystavené výfukovým plynom.
Stromy lemujúce vozovky plnia funkciu tlmičov nárazových vetrov. V posledných rokoch pribudli okrasné, nie ovocné stromy.
O novej výsadbe stromov popri cestách sa podľa Drábika zo správy ciest v súčasnosti neuvažuje z finančných dôvodov. Samospráva však pracuje na štúdii, kde sa uvažuje o výsadbe, kríkov. „V budúcnosti by sme chceli namiesto stromov vysádzať kríky, stromy sú nebezpečné, čo sa týka dopravných nehôd. Je rozdiel, ak auto narazí auto do stromu alebo do kríku," odôvodňuje Drábik.
Čo sa týka výrubu stromov, vydávanie povolení má na starosti obvodný úrad pre cestnú dopravu. „Žiadosť odobruje orgán životného prostredia, my potom vydáme povolenie, no samotný výrub vykoná žiadateľ," vysvetľuje postup Alojz Palaj, riaditeľ obvodného úradu.