Zo strany ľudí je záujem o dobre platené miesta, v ktorých nájdu uplatnenie najmä absolventi technických a informačných smerov. Dopyt trhu je po remeselníkoch a strojárskych profesiách. Požiadavky na uchádzačov sa však zvyšujú.
LEVICE. Levický okres patrí k regiónom s najvyššou mierou nezamestnanosti v rámci Nitrianskeho kraja. Oproti minulému mesiacu sa zvýšil počet nezamestnaných o 111, celkovo je levický región tri percentá nad celoslovenským priemerom v nezamestnanosti. Absolventi vysokých škôl tvoria vyše osem percent, no dlhodobo najviac sú nezamestnaní absolventi stredných a odborných škôl.
O koho je záujem
„Na trhu práce je najväčší záujem o remeselné profesie a kvalifikovaných pracovníkov vo svojich odboroch," informuje Anna Brokešová, hovorkyňa Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Leviciach. To znamená, že prácu takmer určite nájdu mechanici, elektrikári, stolári, tesári, murári, opravári, ale aj klasické profesie, ako je klampiar, obuvník, krajčír či kuchár.
„Dobrý remeselník nie je v evidencii úradu. Ak, tak ozaj len prechodne," tvrdí Brokešová. Spomedzi vysokých a stredných škôl je záujem o absolventov technických smerov, ťažšie si nájdu práci mladí ľudia z vysokých škôl so zameraním na spoločenské vedy a s ekonomickými smermi. „Najdlhšie nám zostávajú v evidencii absolventi napríklad ekonomického zamerania, nakoľko trh práce už dlhodobejšie neponúka veľa pracovných miest administratívneho charakteru," vysvetľuje. Práve o administratívne pozície je podľa jej slov veľký záujem zo strany uchádzačov o zamestnanie. „Nasledujú ich informačné technológie či manažérske posty, celkovo dobre platené zamestnania," dodáva Brokešová.
Požiadavky na uchádzačov
Zamestnávatelia, tým že je menšia ponuka pracovných miest, kladú na uchádzačov aj vyššie požiadavky. Pri určitých pracovných miestach patria k základným požiadavkám práca s PC, vodičský preukaz, ovládanie cudzieho jazyka. V levickom regióne firmy preferujú znalosť nemeckého, anglického či talianskeho jazyka.
Ako vybrať školu
„Snažíme sa prostredníctvom preventívneho poradenstva a spolupráce so základnými školami a školami druhého stupňa či burzy informácií, burzy práce usmerňovať a približovať potreby trhu práce žiakom, študentom, pedagógom, rodičom," dopĺňa Anna Brokešová a pripomína: „Pri výbere povolania je nevyhnutné brať do úvahy požiadavky trhu práce." Jednoducho povedané skôr sa zamestná murár ako právnik. Nepotrebné odbory, ktoré dlhodobo nenachádzajú uplatnenie na trhu práce, sa postupne rušia. „Plánujeme prehodnocovať, ktoré odbory sú potrebné na trhu práce a ktoré na druhej strane nie," dodáva Ľubica Libová, vedúca oddelenia školstva, mládeže, športu a kultúry, z Nitrianskeho samosprávneho kraja.