Levice si poradili s Handlovou

Basketbalisti Levíc po dvoch prehrách s Nitrou a v Žiline zabodovali proti baníkom naplno. Handlovú porazili rozdielom 19 bodov.

Levičan Lutovský sa po víťaznom zápase podpisuje malému priaznivcovi.Levičan Lutovský sa po víťaznom zápase podpisuje malému priaznivcovi. (Zdroj: Patrik Štrba)

Astrum Levice – MBK Handlová 83:64 (18:16, 21:15, 24:10, 20:23).
Levičania potrebovali po dvoch prehrách zabrať naplno, ale začiatok im nevyšiel. Baníci vyhrávali 5:0, Klein nedal trojku, ale levický účet otvoril dvoma bodmi Lutovský. Hostia však dokázali stále reagovať, no v 5. min. Toroman s Lutovským znížili na 8:10, potom vyrovnal Koštomaj a v 7.min. domáci prvýkrát viedli, keď sa presadil Toroman (12:11). Madaj s Deličom potom znova otočili na 13:16, v závere však premenil dva trestné hody Koštomaj, ktorý potom asistoval Toromanovi a ten trojkou znova otočil na 18:16.
Druhé dejstvo už bolo z pohľadu Levíc oveľa lepšie. Začalo to padať Vojtekovi, pod košom sa presadzoval Hill a po Toromanovej trojke z 8. min. bolo 35:22.
Na začiatku tretej periódy zabodoval Vojtek, po ňom hneď Hill a po Kleinovej trojke na 46: 31 reagoval tréner hostí Ľudovít Smačko oddychovým časom. Levice však boli naďalej v laufe, dobrou obranou nepúšťali súpera pod kôš a za sedem minút dali hostia len šesť bodov. Na domácej strane padli trojky Kleinovi aj Toromanovi a pred posledným dejstvom mali domáci pohodlný 22-bodový náskok.
Na začiatku poslednej štvrtiny dal kôš Wolfinger, ktorý bol pri tom faulovaný a premenil aj trestný hod. Potom však Avaličova a dve Haviarove trojky dali vietor do plachiet baníkom. Hostia pridali na agresivete Avalič dal ďalšiu trojku, Štefánik tiež a tri minúty pred koncom bolo 76:62. Oddychový čas si zobral aj domáci kouč Ivan Stanišak, ktorý žlto-zeleným pomohol. Najskôr dali po dva body Wolfinger s Vojtekom, Toroman pridal ďalšiu trojku a bolo rozhodnuté. Záver sa už len dohrával.

R Lukáč, Pipíška, Kurpaš, 1650 divákov, TH: 27/18 – 18/14, fauly: 18 – 28, trojky: 7 – 8.
ASTRUM: Toroman 25 (5 trojok), Koštomaj 14, Klein 8, Wolfinger 7, Lutovský 4 (Vojtek 17, Hill 6, Seman 2)
MBK: Delič 18, Avalič 14 (3 trojky), Barišič 11, Madaj 5, Gavlák 3 (Haviar 7, Golian a Štefánik po 3)

Vojtek sa proti „svojim“ chcel ukázať

Basketbalisti Levíc si v stredu večer poradili doma s Handlovou 83:64. Po dvoch prehrách s Nitrou a v Žiline prišlo víťazstvo vhod celému mužstvu.

Smačko chcel hrať agresívnejšie
Tréner Handlovej Ľudovít Smačko povedal, že basketbal to nebol najlepší. „Určite, my sme boli neúspešní zo streleckých pozícií, ktoré sme si vypracovali. Nepadli nám strely z jasných pozícií a tým pádom sme postupne znervózneli.“ Naopak Levičania boli práve v tomto ukazovateli lepší, trojky išli hlavne Toromanovi. „To nás asi psychicky poznačilo, zápas sa už potom prakticky len dohrával,“ povedal lodivod baníkov. „Zlomilo sa to vtedy, keď sme hneď na začiatku zápasu viedli, potom sme nepremenili pár jasných pozícií pod košom a Levice spravili protiútoky, z ktorých bodovali.“ V poslednej štvrtine sa zase prestalo pod košom dariť domácim miláčikom, Smačko reagoval oddychovými časmi, ktorými sa snažil dostať mužstvo opäť do zápasu. „Hráčom som prízvukoval, aby hrali agresívnejšie, rýchlejšie a hlavne tvrdšie, lebo to mi tam dnes chýbalo. Levice však v závere umnou hrou a ľahkými košmi do našej rozhodenej obrany definitívne rozhodli,“ uzavrel Smačko.

Stanišak chválil obranu
Tréner domácich hráčov Ivan Stanišak bol po zápase spokojný hlavne s obranou. „Gratulujem hráčom, lebo boli koncentrovaní celých štyridsať minút, hrali sme dobre v obrane. To je pre nás veľmi dôležité, lebo posledné dva zápasy sme prehrali. Doma s Nitrou nešťastne, ale musím povedať, že v Žiline zaslúžene. Preto sme potrebovali pred domácim publikom bodovať naplno, čo sa nám aj podarilo. Dúfam, že takúto kolektívnu obranu začneme hrať aj vonku a donesieme nejaké víťazstvá,“ povedal tréner žlto-zelených. Ten na konci počas oddychových časov nabádal hráčov, aby boli stále koncentrovaní. „Hovoril som im, aby nepoľavili, lebo Handlová je výborný strelecký mančaft. Dnes im to nepadalo, na konci však dali nejaké trojky, ale my sme nespanikárili a zaslúžene doviedli zápas do víťazného konca,“ povedal tréner Levíc.

Vojtek namotivovaný
Zápas mal špecifickú príchuť pre Jozefa Vojteka, ktorý v minulosti hájil farby baníkov. „Pre mňa to bolo naozaj niečo viac ako pre ostatných hráčov. Bol som motivovaný, chcel som sa proti bývalým spoluhráčom ukázať. Nie som však ešte stopercentne fit, ale myslím, že aj vďaka spoluhráčom, ktorí ma hľadali, som odohral solídny zápas,“ povedal Vojtek. Levice potrebovali v stredu večer vyhrať, bolo to cítiť aj v šatni. „Určite áno. Prvý polčas bol však akýsi rozpačitý, nezačali sme dobre, ale v tretej štvrtine sme pritvrdili v obrane a vypracovali sme si tuším aj dvadsaťbodový náskok. Na konci sme to v pohode ustrážili,“ dodal hráč s číslom desať.

Autor: Tomáš Bačík